Вибори президента України — де голосувати кримчанам і що для цього потрібно?

08 Січня 2019, 17:41
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media


Проголосувати на виборах президента України в березні цього року зможуть і кримчани-переселенці, і ті, хто зараз проживає в окупованому Криму і має український паспорт.

31 грудня 2018 року в Україні офіційно стартувала передвиборча кампанія по виборах президента України. Самі вибори відбудуться 31 березня цього року.

Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, зокрема, в Криму та Севастополі, можуть проголосувати на президентських виборах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (ч.3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців»). Аналогічне право надається внутрішньо переміщеним особам (ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»). Про це QHA Media розповіли в Центральній виборчій комісії.

Куди звернутися?

Приїхати на «материк» кримчанам доведеться як мінімум двічі – перший раз, щоб подати заяву про зміну місця голосування, другий – власне на голосування.

Кожен з кримчан може подати заяву про тимчасову зміну місця голосування до органу ведення Державного реєстру виборців за вказаним у заяві місцем перебування виборця в день виборів (повторного голосування), чи місцезнаходженням виборчої дільниці, яку він просить визначити місцем його голосування. Таким органом, скажімо, є відділи ведення Державного реєстру виборців при міських або районних держадміністраціях.

Подати заяву необхідно не пізніш як за п’ять днів до дня голосування, тобто до 25 березня 2019 року включно.

Під час подання заяви необхідно пред’явити паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула українське громадянство).

У заяві про тимчасову зміну місця голосування виборця необхідно вказати такі ідентифікаційні персональні дані, які однозначно визначають його особу:

  • прізвище, власне ім’я (усі власні імена), по батькові,
  • дату, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності такої інформації в пред’явленому документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України),
  • свою виборчу адресу, а також номер виборчої дільниці, яку виборець просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності).

В ЦВК відзначили, що кримчани можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.

Якщо виборець звернувся із заявою до органу ведення Реєстру, однак в Реєстрі виборців себе не знайшов, він одночасно може подати заяву щодо свого включення до Реєстру.

Де проголосувати?

Мешканець окупованого Криму може проголосувати на будь-якій обраній виборчій дільниці на материковій Україні. Жодних обмежень з цього приводу немає.

Тобто, виборці з Криму можуть проголосувати не лише на Херсонщині, яка територіально є найближчою областю до окупованого півострова.

Можуть вони проголосувати  і на закордонних дільницях. Однак варто зауважити, що на нинішніх президентських виборах Україна закрила всі виборчі дільниці в Росії, аби уникнути можливих провокацій.

Варто також нагадати, що у вересні 2018 року ЦВК своєю постановою дозволила жителям ОРДЛО голосувати не за місцем реєстрації, маючи при собі лише паспорт і заяву про тимчасову зміну місця голосування.

Що було на минулих президентських виборах?

Вибори українського президента вже вдруге поспіль не можуть провести в Криму через російську окупацію. В 2014 році вибори президента України відбувались менше ніж через три місяці після незаконної анексії. В квітні 2014 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», згідно з яким голосування на Кримському півострові в період окупації проводитися не буде. Закон також спростив процедури тимчасової реєстрації громадян, які проживають на окупованих територіях, для голосування в інших регіонах України – саме тоді для мешканців окупованого Криму був запроваджений механізм тимчасової зміни місця голосування.

Для участі у виборах 25 травня 2014 р. зареєструвалось 6 038 кримчан:  в Києві – 1 483 осіб, на Одещині – 800, на Миколаївщині – 763, на Київщині – 442, на Херсонщині – 388, на Львівщині – 379, на Дніпропетровщині – 272, на Харківщині – 248.

В реалі ж проголосувало менше – для багатьох занадто дорогою виявилась дорога до місця голосування, дехто в останню хвилину побоявся репресій з боку окупаційної влади, крім того, кримчане повідомляли про штучні затримки з боку російських прикордонників під час перетину адмінмежі.

«Для здійснення виборчого права могло знадобитися дві поїздки, а також витрати, пов’язані з переїздом і можливим нічлігом. Жителі Криму повідомили спостерігачам МНВ ОБСЄ/БДІПЛ в Херсонській області, що знаходиться недалеко від Криму, що багато хто не захотів реєструватися і брати участі в голосуванні у зв’язку з витратою часу, поїздками, фінансовими витратами і потенційною небезпекою», – вказувалось в підсумковому звіті Бюро по демократичних інститутах і правах людини щодо президентських виборів в Україні.

Крім того, спостерігачі тоді відзначили порівняно невелику кількість кримчан, що зареєструвалися для участі у виборах саме на Херсонщині. В 2014 році ОБСЄ також констатувала, що, незважаючи на спрощення процедур, які дозволяли жителям Кримського півострова голосувати в будь-якому іншому місці, на практиці вони все одно залишилися складними, і рекомендувала українській владі спростити ці процедури.

Всього кількість виборців в Криму і Севастополі за українським реєстром сягає 1,8 млн осіб.

Дивитись ще: