Іноземців, які перемогли у вікторині про «російський Крим», заманюють на кримські курорти. А на материкову Україну їм можуть закрити в'їзд
В Криму оголосили трьох переможців пропагандистського міжнародного інтернет-конкурсу «Крым в истории Русского мира». Ними стали 64-річний Леонід Міцнер з Канади, 46-річна Оксана Цветкова з Молдови та 13-річна Яна Апостолова з Данії. Головний приз – тижневий безкоштовний відпочинок на двох в санаторіях Криму. Організував вікторину кримський республіканський «Мінінформ» при участі «представництва президента РФ в Криму».
Однак навряд чи майбутніх туристів попередили про «чорний бонус» їхньої перемоги – відвідування окупованого українського півострова в обхід українського законодавства може дорого обійтись їм в майбутньому.
Конкурс про “російський Крим” втрачає популярність
Вікторина проводилась вже втретє. В минулому році в ній брали участь 595 мешканців 64 держав, а найбільшу активність проявили учасники з Узбекистану, Молдови, Казахстану, Ірану, Білорусі, Іспанії та Куби.
Тоді переможцями стали Мікіс Філаніотіс (Кіпр), Марія Афанасіаді (Греція) та 11-річна Олена Ернандес Романенко (Іспанія).
Статистика показує, що інтерес до конкурсу падає. Цього року кількість учасників зменшилась вдвічі: понад 230 осіб представляли 55 країн. Перелік найактивніших країн практично не змінився – переважно це були країни колишнього СРСР. За інформацією кримських ЗМІ, в нинішньому році найбільш активними були жителі Узбекистану, Молдови, Казахстану, Киргизії, Ірану і Данії. Серед переможців, як і торік, є одна неповнолітня дівчинка.
Учасники відповіли на двадцять питань конкурсу, а також написали невелике есе на одну із запропонованих тем:
«Крим з Росією. Як відновилася історична справедливість», «Кримська весна – спонукальний імпульс розвитку Криму»,
«Крим для мене – це …»,
«Крим – цивілізаційний витік Русского мира».
Судячи з тем, учасники повинні були оспівувати «повернення Криму в родную гавань». Але щось пішло не так: майже дві третини учасників обрали тему «Крим для мене – це…», тобто постарались уникнути участі у відвертій пропаганді.
Яку тему обрали переможці не повідомляється, і на сайті вікторини їхні есе не оприлюднені.
Великі і маленькі адепти «Русского мира»
При спробі більш глибокого знайомства з персоналіями цьогорічних переможців стає зрозумілим, що в питанні пропаганди Росії і ідей «русского мира» вони не новачки.
З ФБ-акаунту Леоніда Міцнера з Канади стає відомо, що за радянських часів він навчався за спеціальністю режисер-організатор масових свят і у 1985 році закінчив Санкт-Петербурзький державний університет культури і мистецтв.
А зараз живе в Торнхілі (Онтаріо), очолює рекламну компанію «Матрьошка ЛТД», яка є організатором щорічного російського культурного фестивалю «Матрьошка». Сам Міцнер також координує акцію «Бессмертный Полк» в Торонто.
ФБ-френди на сторінці вже вітають його з перемогою.
Ще одна переможниця конкурсу Оксана Цветкова. Цікаво, що вона вже втретє бере участь у цьому конкурсі, а в деяких ЗМІ її навіть називали переможницею найпершої вікторини в 2017 році. До речі, вона також учасник конкурсів, які присвячені просуванню підтримці російської мови за кордоном.
Вказується, що Оксана Цветкова з Молдови, однак вдалось знайти уточнення – проживає конкурсантка в Придністров’ї.
На сторінці форуму Росспівробітництва «Російська мова в державах-учасницях СНД, Абхазії, Південній Осетії» вказують, що в 2017 році Оксана Цветкова посіла друге місце в вікторині «Найбільша цінність народу – це мова». І там зазначається «Оксана Цветкова (Молдова, Приднестровье)».
Наймолодша переможниця вікторини «Крым в истории Русского мира» – 13-річна Яна Апостолова з Данії. Інформації про неї майже нема, але на сайті «Школи при посольстві Росії в Данії» вказується, що Яна Апостолова, яка навчається в 7-му класі, закінчила 2018-2019 навчальний рік з Похвальним листом. Крім того, Яна названа серед дипломантів осінньої та зимової відкритої інтернет-олімпіади з російської мови.
Путівка з “секретом”
Головний приз, який отримують всі три переможця – безкоштовна путівка на двох на тижневе перебування в санаторіях Криму.
Троє минулорічних переможців вже скористались цими путівками і відвідали Крим. Відвідали, зрозуміло, в обхід українського законодавства, через Росію. До речі, саме такі шляхи і варіанти доїзду до Криму вказані і на сайті вікторини.
Прес-секретар Державної прикордонної служби України Андрій Демченко роз’яснив QHA media, що громадяни будь-яких країн повинні відвідувати окупований Крим із дотриманням українського законодавства, інакше в майбутньому вони втрачають право відвідувати “материкову” Україну.
“Якщо в подальшому вони спробують в’їхати на територію України, але буде встановлено факт їхнього незаконного перебування в тимчасово окупованому Криму, їм буде відмовлено у в’їзді в Україну і заборонено в’їзд як мінімум на три роки”, – каже Демченко.
Він підкреслює, що ця заборона торкнеться і неповнолітніх.
Прикордонники збирають інформацію про незаконних відвідувачів Криму не лише власними силами або за допомогою правоохоронців. На сайті ДПСУ є розділ «Стоп-лист», де будь-який громадянин може повідомити про факти незаконного відвідування окупованих територій України. Відповідно далі буде проведена перевірка. Якщо інформація підтвердиться, іноземцю дійсно скажуть: стоп.