14 Грудня 2018, 17:36

Помер перший кримськотатарський майстер спорту з шахів. Урмет Ибадлаєв помер після тривалої хвороби

Закртити

13 грудня в Криму пішов з життя перший серед кримських татар майстер спорту з шахів, заслужений тренер України Урмет Ибадлаєв.

Як повідомляє Avdet, Ибадлаєв помер на 79 році життя.

  Урмет Ибадлаєв народився 20 травня 1940 року в селі Отар-Бойнак (Уютне) Сакського району. Після депортації виявився в узбецькому місті Чирчик. Отримав професію електрика, але покликанням усього його життя стали шахи, заради яких він пішов з роботи на заводі.

У 1956 році його включили до збірної команди з шахів Узбекистану. У 1966 році у Москві Урмет Ибадлаєв був учасником командної першості СРСР і в зустрічі з командою «Буревісник» здобув сенсаційну перемогу над Олександром Нікітіним — майбутнім тренером чемпіона світу Анатолія Карпова.

Потім були запрошення на міжнародні турніри до Югославії, Угорщини, НДР, Чехословаччини, на яких йому двічі вдавалося стати призером.

Незабаром Ибадлаєв став тренером з шахів. На Всесвітній шаховій олімпіаді у Манілі (1992) збірна Узбекистану, яка посіла друге місце, на 50% була укомплектована вихованцями Ібадлаєва.

Ще більше визнання прийшло після блискучих перемог його учениці Флюри Хасанової, яка стала чемпіонкою СРСР серед дівчат, а потім чемпіонкою світу в Мехіко.

Повернувшись на батьківщину в Україну в 1998 році, Урмет Ибадлаєв керував шаховим гуртком у сімферопольській школі № 37. Потім став тренером у дитячій спортивній школі.

Він також створив шаховий клуб в Кримському інженерно-педагогічному університеті. Його онука Аліє Сайфуллаєва стала чемпіонкою Сімферополя в турнірі «Біла тура» у своїй віковій групі у 2006 році.


В інтерв’ю одному з журналістів у день свого 70-річного ювілею, на питання «Що для вас взагалі шахи у житті», Ибадлаєв відповів:

  

Шахи — це моє життя.

Дивитись ще: