Після затримання Курбедінова спецслужби Росії можуть переслідувати й інших адвокатів, залучених для захисту українських моряків — Чийгоз

06 Грудня 2018, 16:44
Закртити

Затримавши кримського адвоката Еміля Курбедінова по «екстремістській» статті, Росія намагається натиснути на адвокатів, залучених до справ українських військовополонених моряків.

Так заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз прокоментував QHA media затримання в Криму Курбедінова, якому закидають пост із зображенням забороненої в Росії символіки.

Як відомо, Курбедінов брав участь в процесі над полоненими поблизу Керченської протоки українським моряками.

Чийгоз підкреслює, що процес над моряками носитиме яскраво виражений політичний характер, а Курбедінов системно інформує громадськість про те, що відбувається у кримських і російських судах на політичних процесах щодо українців і кримських татар. Тому подібна публічність і активна позиція адвокатів дуже небажана для Росії під час проведення судового процесу щодо українських військовополонених, вважає Чийгоз. І, у першу чергу, під можливим ударом спецслужб знаходиться група, яка захищає моряків, яку зараз координує адвокат Микола Полозов.

— Певна річ тут — тиск. Цілком можливо, що його намагаються вибити з правозахисної діяльності, нехай навіть не методом арешту. Досить велика кількість адвокатів задіяна в останні три роки у цих процесах (над політв’язнями), але чомусь тиск вчиняється на декількох — на Полозова, на Курбедінова. Я думаю, що це більше пов’язано з тим, що вони не є просто юристами, вони дуже публічні. І участь їх у такій злагодженій скоординованій групі із супроводу процесу по нашим морякам дає підстави для російських спецслужб почати кампанію “превентивних заходів”. Не виключено, що це робиться демонстративно для того, щоб інші адвокати теж «подумали над своєю поведінкою». Подібні «превентивні заходи» спецслужби будуть проводити і проти інших адвокатів, залучених до процесу (над моряками).

Заступник голови Меджлісу нагадав, як болісно Росія відреагувала на солідарність, виявлену кримськими татарами і українцями після захоплення українських моряків — їх перевели з кримських СІЗО до московських. Але навіть коли моряків вивезли з Криму, кримськотатарські активісти дісталися до Лефортово і передали зібрану людьми допомогу й гроші військовополоненим.

Чийгоз також зазначив, що Еміль Курбедінов є не тільки адвокатом кримських татар на політичних процесах в Криму (свого часу Курбедінов захищав самого Чийгоза — ред.), але й веде іншу активну публічну діяльність на міжнародних майданчиках, як в Україні, так і в самій Росії. Наприклад, нещодавно він брав участь в Москві у Центрі Сахарова у форумі, де обговорювалося питання тиску і переслідування мусульман за релігійним принципом.

Нинішнє затримання Курбедінова вже не перше — на початку минулого року його затримали за тією ж, що й зараз, «екстремістською» статтею 20.3 КоАП РФ, і адвокат відсидів 10 діб, — нагадує Чийгоз. А восени нинішнього року представники «Центру з протидії екстремізму» (ЦПЕ) вручили Курбедінову попередження «про неприпустимість екстремістської діяльності».

— Думаю, що на нинішньому етапі з Курбедіновим проводиться «бесіда». Якщо вона закінчиться у рамках адміністративного протоколу, то за цими формальностям Еміль і сам впорається як адвокат. А якщо це буде витікати у щось більш серйозне, то в процес одразу залучать групу кримських адвокатів, — каже заступник голови Меджлісу.

Сьогодні кримського адвоката Еміля Курбедінова затримали в Криму співробітники «Центру з протидії екстремізму». Йому закидають статтю 20.3 Кодексу адміністративних правопорушень РФ («Пропаганда або публічна демонстрація нацистської атрибутики або символіки, або атрибутики або символіки екстремістських організацій …). Стаття передбачає накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від 1 тис. до 2 тис. рублів з конфіскацією предмету адміністративного правопорушення або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Адвокат Микола Полозов зазначив, що остання справа, в якій Курбедінов прийняв доручення на захист (у рамках обрання запобіжного заходу) — справа військовополонених українських моряків. Полозов закликав адвокатську спільноту, громадські організації та представників міжнародних організацій негайно відреагувати на чергове грубе порушення прав адвокатів.

Навесні 2018 року на прес-конференції у Києві Еміль Курбедінов заявив, що інститут адвокатури в Криму — єдина на сьогодні інституція, яка непідконтрольна російським спецслужбам і може доносити до суспільства правду про те, що відбувається на судах у політичних процесах. При цьому, в Росії активно ведеться робота, мета якої: взяти адвокатів під контроль. Курбедінов також підкреслював, що Росія використовує в Криму своє антиекстремістське законодавство для репресій і для боротьби з інакодумцями — з тими, хто не згоден з російською окупацією Криму.

Дивитись ще: