Держдеп США опублікував доповідь про стан прав людини в анексованому Криму: тортури, викрадення і дивні смерті у СІЗО

14 Березня 2019, 12:20
Закртити

Після російської окупації Криму спецслужби РФ послідовно зміцнювали на анексованому півострові свій контроль і порушували права людини.

Про це йдеться у доповіді Бюро з питань демократії, прав людини і праці Держдепартаменту США.

За даними американських фахівців, російські окупаційні власті не провели адекватного розслідування випадків викрадень і вбивств жителів Криму в 2014 і 2015 рр.

У доповіді наведено дані ООН з 2014 — 2018 рр., де повідомляється, що на півострові жертвами викрадень стали 42 людини, 12 з них зникли безвісти, один знайдений мертвим, двоє були офіційно затримані й 27 відпущені на свободу. Нікого з винних не покарали.

У документі наголошується на тому, як російські окупаційні сили піддають кримських татар і етнічних українців фізичному насильству.

Наприклад 28 червня 2018 року співробітники ФСБ Росії провели обшук в будинку кримськотатарського активіста Ахтема Мустафаєва і затримали його. Причому російські силовики надягли йому на голову пластиковий пакет і відвели його в підвал невідомої будівлі. Потім його побили, змусили стати на коліна, скували руки наручниками за спиною і погрожували, що ніхто і ніколи його не знайде.

Як повідомляється, Мустафаєва катували протягом чотирьох годин, і одразу ж після звільнення він втік на материкову частину України.

В основу доповіді також лягли дані Кримської правозахисної групи, в яких наголошується, що від початку окупації і до жовтня 2017 року обвинувачених з числа кримських татар піддавали психіатричній експертизі й триманню під вартою проти їхньої волі без явної медичної необхідності.

Спостерігачі за дотриманням прав людини повідомили, що окупаційна влада також погрожували людям насильством або тюремним ув’язненням, якщо вони не давали на суді показів щодо окремих осіб, які були проти окупації.

У квітні 2018 року в сімферопольському СІЗО за підозрілих обставин загинули щонайменше чотири людини, включаючи двох кримських татар. 6 квітня Сервер Білялов і Олег Гончаров були знайдені повішеними. 12 квітня Дмитро Шапошнік був знайдений повішеним у карцері. 13 квітня Іслам Іскеров був знайдений з перерізаним горлом в ізоляторі.

Управління Федеральної служби виконання покарань Росії офіційно підтвердило три випадки смерті, проте окупаційні власті не почали розслідування.

За даними Кримської правозахисної групи, 31 кримський ув’язнений був переведений в Російську Федерацію з моменту початку окупації у 2014 році. При цьому в звіті підкреслюється, що тримання у в’язницях і місцях позбавлення волі в РФ є небезпечним для життя через переповненість і погані умови.

У доповіді також наголошується, що Росія обмежує в Криму свободу самовираження, ЗМІ, мирних зібрань, об’єднань, релігії, пересувань, подорожей і таке ін.

Раніше Палата представників США 427 голосами «за» ухвалила законопроект, що забороняє визнавати анексію Криму Росією. Новим законом також забороняється американським федеральним департаментам та агентствам здійснювати будь-які дії або надавати будь-яку підтримку, яка може трактуватися як така, яка суперечить політиці США.

Дивитись ще: