14 Березня 2019, 10:37

Більше 2 тисяч кримчан зареєструвалися для голосування на виборах президента України. У Меджлісі пояснили, з ким вони пов'язують надії на деокупацію Криму

Закртити

Для участі в президентських виборах на материковій частині України вже зареєструвалося більше 2 тисяч кримчан, які проживають в окупованому Криму.

Про це повідомив народний депутат, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на брифінгу, присвяченому підтримці Меджлісом кандидатури Петра Порошенка на президентських виборах, передає QHA media.

Він нагадав, що кримчанам доведеться дотримати певні процедури для участі в голосуванні й двічі приїхати на материк: спочатку внести зміни до місця голосування, а потім — на вибори.

Народний депутат, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв додав, що досвід виборів 2014 року показує, що російська окупаційна влада намагатиметься всіляко перешкодити виїзду кримчан на українські вибори. Тому зараз опрацьовується додатковий варіант голосування, щоб виборець міг приїхати тільки один раз — у день виборів.

Ми працюємо і над тим, щоб людина приїхала у день виборів, мала можливість звернутися до суду, і в судовому порядку вирішити питання її реєстрації, щоб вона мала можливість проголосувати. Найближча до Криму підходящаа ділянка — у Генічеському районі на Херсонщині. І там будуть судді, які розглядатимуть звернення громадян, — пояснив Джемілєв.

Чубаров також відзначив, що порівняно невелика кількість кримчан, які зможуть приїхати проголосувати, не означає, що люди зреклися України (у 2014 році проголосувало трохи більше 5 тисяч кримчан, які приїхали з півострова — ред.). Основна причина полягає у тому, що таких людей, які зважилися на громадянський вчинок, можуть очікувати репресії з боку окупаційної влади.

— Один такий громадянин України для мене тотожний тисячам і тисячам інших громадян за своєю сміливістю і за значенням його голосу, — зауважив голова Меджлісу про кримчан, які збираються взяти участь у виборах.

На думку Чубарова, основне питання, на яке звертають увагу кримські виборці, — це Крим і його деокупація. Люди на анексованому півострові дуже уважно стежать за тим, хто і що з українських політиків говорить про Крим, або навпаки — замовчує. При цьому для них неактуальні соціальні питання і проблематика реформування тих чи інших сфер життя українського суспільства.

— Громадяни України — кримські татари, етнічні українці, інші, які живуть на окупованих територіях, — знають, що поки триватиме окупація Криму Росією, поки існує окупаційний режим, у них немає ніяких перспектив для вирішення будь-яких питань, які є актуальними для живуть на материку. І тому вони дуже чітко ділять усе на чорне і біле. Біле — це те, що сприятиме звільненню Криму. Свою позицію вони формують виходячи з того, хто здатний на їхню думку, звільнити Крим у короткий термін. І їхня відповідь одна — вони бачать Порошенка, — заявив Чубаров.

У свою чергу Джемілєв, з жалем констатував, що багато кандидатів просто ігнорують питання деокупації Криму, хоча питання збереження територіальної цілісності країни є прямою прерогативою президента. Зокрема, близько 20-ти кандидатів ні в програмі, ні на словах не згадували про повернення окупованих територій, ні про своє ставлення до російської агресії, ні про план деокупації.

Приходячи до думки про необхідність підтримати Порошенка, ми враховуємо, що він став президентом у тій ситуації, коли практично армії не було, країна була у небезпеці, взагалі була загроза існуванню самої української держави, скарбниця була порожня, повністю розкрадена. У цій складній ситуації нашій країні на чолі з Порошенком все-таки вдалося відстояти нашу незалежність, зміцнити армію, і Порошенко на усіх міжнародних платформах, у тому числі, на Генасамблеї ООН, проводить активну діяльність як на зміцнення нашої держави, так і проти країни-агресора, і за звільнення окупованих територій, — підкреслив Джемілєв.

Дивитись ще: