У Чорному морі підвищується градус протистояння Росії та США. Прогноз для України

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
29 января 2021, 11:55
Тетяна ІваневичQHA
29 января 2021, 11:55

В останню декаду січня Америка і НАТО на практиці продемонстрували Росії, що вона марно планує перетворити Чорне море на своє «озеро». У регіоні вже перебувають есмінець, танкер і військовий літак США, на підході ще один есмінець. 

Водночас Росія розпочала активізацію військ у Чорноморському регіоні ще до інавгурації Джо Байдена, і вона досі триває у вигляді маневрів і передислокацій на морі та на суші - в окупованому Криму.

Протистояння загострюється… «Кримські новини» відстежували ситуацію, а профільні експерти висловлювали прогнози подій у Чорноморському регіоні. 

Для встановлення переваги в повітрі та на морі...


Активність американського флоту в Чорноморському регіоні співпала з обранням на посаду нового президента США Джо Байдена. Вона розпочалась після інавгурації та продовжилась після призначення нового глави Пентагону Ллойда Остіна.

23 січня до Чорного моря увійшов есмінець Donald Cook.

Він взяв участь у першій спільній морській і повітряній тренувальній місії в Чорному морі в 2021 році, яку організували ВМС США і Повітряне командування НАТО.

Також до місії долучились морський патрульний розвідувальний літак ВМС США P-8 з VP-46 із Сігонеллі, Італія, і літак повітряного командування НАТО E-3A Airborne Warning and Control System (AWACS), який базується на німецькій авіабазі Гайленкірхен. Місія проводилась з метою вдосконалити спільні процедури ППО, щоб краще захищати кораблі ВМС США.

Учасники місії відпрацьовували навчальні сценарії для встановлення переваги в повітрі та на морі, що забезпечує свободу навігації в усіх міжнародних водах і повітряному просторі

Посилення присутності США в регіоні продовжилось і наступними днями.

24 січня у Чорне море зайшов другий військовий корабель США — допоміжне судно комплексного постачання USNS Laramie. 

Прибуття танкеру Laramie в Чорне море сприяє зміцненню стабільності в регіоні за рахунок його здатності поповнювати запаси кораблів у морі. Можливості дозаправки Laramie дозволяють «Дональду Куку» протягом тривалого часу продовжувати роботу без необхідності заходити в порт, відзначається в релізі Шостого флоту.

Наші логістичні можливості мають вирішальне значення для передових операцій у таких місцях, як Чорне море, — сказав капітан Джозеф Гальяно, командир оперативної групи 65. — Присутність має найбільше значення, коли вона постійна, і дозаправка в морі робить це реальністю.

У пресслужбі Шостого флоту також відзначають, що «це перший випадок у цьому році, коли ВМС США відправили декілька кораблів у Чорне море».

А 28 січня Шостий флот США у твіттері повідомив, що до Чорного моря прямує ще один американський корабель — ракетний есмінець USS Porter типу «Арлі Берк».

USS Porter почав перехід у Чорне море з метою здійснення операцій з морської безпеки у регіоні. Кораблі флоту США та літаки регулярно проводять операції у Чорному морі задля підтримки наших союзників у НАТО і партнерів, — повідомляється в релізі.

За останню декаду це вже третій корабель США, який направляється в регіон. Риторика релізів Шостого флоту США доволі недвозначно вказує на те, з якою метою і проти кого «дружать» різні роди військ країн у Чорному морі. 

«Чорне море є найважливішим водним шляхом для морської торгівлі та стабільності в усій Європі. ВМС США регулярно працюють у Чорному морі для роботи з нашими союзниками і партнерами з НАТО, включаючи Болгарію, Грузію, Румунію, Туреччину й Україну. В інтересах усього світу підтримувати стабільний і процвітаючий регіон Чорного моря і стримувати агресивних гравців, які прагнуть до дестабілізації в своїх інтересах».

Росія огризається і… маніпулює з датами навчань


«Агресивний гравець» — Росія доволі нервово відреагувала на збільшення кількості американських прапорів на чорноморських просторах. І спробувала демонстративно пограти м’язами.

23 січня (тобто в день заходу в Чорне море есмінця Donald Cook) військово-космічні сили Росії здійснили відпрацювання умовного знищення бойового корабля «супротивника». 

Твіттер Cyber ​​Diver опублікував схему приблизних маршрутів польотів російських літаків, які брали участь у тренувальній операції. 

Всього було задіяно шість літаків з двох авіабаз в окупованому Криму: по парі винищувачів Су-27 і Су-30СМ, а також два фронтові бомбардувальники Су-24М. 

У відповідь на дії Росії США організували своїм кораблям авіапідтримку, залучивши до навчань літак дальнього радіолокаційного виявлення Boeing E-3 Sentry. Але про зміни в порядку денному відвідин Чорного моря через дії РФ інформації від Шостого флоту поки не надходило.

Цікаво, що офіційно Міноборони Росії повідомило про згадані навчання на своєму сайті лише за кілька днів — 27 січня, при цьому дату проведення навчань вони не вказали. Але опис маневрів і задіяної військової техніки дозволяє припустити, що йдеться саме про навчання, проведені 23 січня, про які писав Cyber ​​Diver. 

МО РФ повідомляє, що для знищення корабля умовного противника в повітря підняли чергову групу літаків зі складу Морської авіації і ППО ЧФ, а розрахунки БПКРК «Бал», дислоковані в Криму, здійснили марш у позиційний район і розгорнули бойове чергування. У навчаннях брали участь понад 200 російських військовослужбовців, чотири Су-30СМ, два Су-24М і дивізіон БПКРК «Бал» зі складу ракетно-артилерійського з'єднання Чорноморського флоту.

На першому етапі навчання екіпажі багатоцільових винищувачів Су-30СМ і фронтових бомбардувальників Су-24М завдали навчальних ракетних і бомбових ударів по надводній цілі. На другому етапі розрахунки комплексу «Бал» взяли «ворожий» корабель на супровід, привели установку до бою і відпрацювали алгоритм дій з нанесення ракетних ударів по умовній цілі з застосуванням електронних пусків, — говориться в повідомленні.

Варто також відзначити, що вже не вперше Росія демонструє маневри зі «знищення корабля противника» в ті дні, коли в Чорне море заходять американські есмінці. Зокрема, так було під час візитів кораблів США 30 листопада минулого року. Тоді для  військових навчань використовували розрахунки берегових протикорабельних ракетних комплексів (БПКРК) «Бал» і «Бастіон» зі складу Чорноморського флоту. Схожа реакція була торік улітку на есмінець USS Porter.

Цього року Росія спробувала діяти на упередження, почавши готувати спільне навчання кораблів ЧФ РФ із береговими протикорабельними ракетними комплексами «Бал» і «Бастіон» не просто ще до появи в Чорному морі американських есмінців, але й взагалі ще до інавгурації Байдена. Принаймні, про це свідчить аналіз публікацій у російських та українських ЗМІ та на сайті МО РФ.

У середині січня під навчань екіпаж малого ракетного корабля «Інгушетія» Чорноморського флоту електронним пуском завдавудару по «противнику» з використанням ракетного комплексу «Калібр-НК». За легендою навчань, «противник» буцімто застосував зброю по російському кораблю.

Корабель «Пытливый»  вийшов у море для відпрацювання завдань з ведення умовного морського бою одиночним кораблем, а також з протимінної та протиповітряної оборони. В одному з морських полігонів бойової підготовки екіпаж сторожового корабля проведе спільні навчання з розрахунками БПКРК «Бал» і «Бастіон». Під час цих навчань сторожовик «Пытливый» виконає роль корабля умовного противника, повідомила 21 січня пресслужба Південного військового округу РФ. 

А вже 25 січня в ЗМІ розповіли, що «Пытливый» став не «мішенню», а «зброєю». За легендою навчань, його екіпаж виявив корабель умовного супротивника, що прямував до узбережжя Краснодарського краю. Сторожовий корабель здійснив перехід у призначений район Чорного моря, після чого з корабельної артилерії знищив надводну ціль, роль якої виконував щит-мішень.

Одночасно в окупованому Криму Росія розгортає для навчань комплекси «Бал» і «Бастіон». Наприкінці другої декади січня розрахунки комплексів «Бастіон» вийшли в район дислокації. Російські військові відпрацювали переміщення на нову позицію — на один із віддалених кримських полігонів. На який саме, не повідомлялось.

Судячи з кадрів з місця розміщення — це одна з мальовничих прибережних скель біля Чорного моря. Головний критерій при виборі позиції для розташування комплексів — вигідний огляд на акваторію. Тому кращі місця для «Бастіонів» зазвичай на високих берегах: там легше стежити за надводною обстановкою, — діляться припущеннями російські журналісти.

Цікаво, що і з цим етапом навчань відбувається плутанина з часом проведення й офіційного повідомлення. Так само, як із навчаннями, коли російські літаки «атакували» корабель супротивника.

Вищевказане повідомлення російських ЗМІ про марш-бросок «Бастіонів» по Криму датоване 19 січня.

А 28 січня Міноборони РФ публікує інформацію з практично ідентичним (або тим же самим) фото «Бастіонів» на засніжених скелях Криму. Так само в повідомленні не вказується дата передислокації. Але не лише розміщення комплексів, а навіть форма туману на задньому плані натякає, що насправді фото було зроблено понад тиждень тому.

Власне, 28 січня МО РФ опублікувало фотогалерею про те, як мобільний береговий протикорабельний ракетний комплекс (БПКРК) «Бастіон» зі складу берегової ракетно-артилерійської бригади Чорноморського флоту здійснив марш в один із позиційних районів, який розташований на території окупованого Криму. Бойові розрахунки прибули в призначений район, провели розгортання комплексів до бойового застосування і виконали підготовку до умовної стрільби. Всього у заходах задіяли понад 15 одиниць техніки і близько 100 військовослужбовців. 

Наступним етапом польового виходу дивізіону БПКРК «Бастіон» стане проведення спільного навчання з екіпажем одного з фрегатів Чорноморського флоту, йдеться в повідомленні.

Але якщо припустити, що всі ці дії відбувались орієнтовно 19 січня, то залишається відкритим питання: згаданий фрегат ЧФ ще тільки планується задіяти чи його вже задіяли, однак про це просто поки що не повідомили?

У цілому лишається незрозумілим, чим пояснюються запізнення МО РФ з офіційним інформуванням про факт проведення навчань. Ймовірно, це один із варіантів задіяння технології «настамнет»: офіційного повідомлення про маневри немає, значить, немає і маневрів; значить, всі нештатні випадки в цей час у цьому місці відбуваються не за нашої участі. 

Варто нагадати, що торік під час навчань «Сі Бриз-2020» Росія провокувала болгарський корабель, вимагаючи його покинути буцімто її «виключно економічні зони» (хоча насправді йшлось про води навколо східного узбережжя окупованого Криму). Тоді військові експерти висловлювали побоювання, що РФ може вдатись до навмисного ще більшого загострення ситуаціїї. Але обійшлося.

Так чи інакше, нинішня інформаційна картина свідчить, що активні дії Росії зараз продовжують супроводжувати відвідини американськими есмінцями Чорного моря, але практично всі підготовчі маневри РФ провела ще до заходу в регіон кораблів США. 

Можна також припустити, що цього року Росія відмовиться від експансії на суходолі на користь морського диктату в Чорному морі. Або використовуватиме тиск на морі для досягнення певних цілей вбо вирішення конкретних проблем в тому ж Криму.  І вже найближчими днями події в Чорному морі покажуть - чи дозволять Росії реалізувати свої задуми і чи вдасться вона до звичних провокативних дій.

Експерт: російський сценарій — шантаж заручниками або блокування на морі


У коментарі «Кримським новинам» керівник Моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» Андрій Клименко відзначає, що чорноморські та навколочорноморські загрози, які існували минулого року, зберігатимуться і в нинішньому.

У Криму — для Криму — навколо Криму. Так чи інакше російські дії та сценарії формуватимуться навколо окупованого Криму і для вирішення проблем, з якими окупанти зіткнулися на півострові. Перш за все, з дефіцитом води. У будь-якому випадку, нинішня активність США в Чорному морі «інтригує» Росію. 

Чорне море та Азовське моря залишаються зонами високого ризику на 2021 рік. Характер та особливості процесів не зміняться, але протистояння і тиск на РФ посилюватиметься. Тому впевнений, що Росія зараз дуже заінтригована, що в Чорне море зайшло одразу два ракетних есмінця США з «томагавками» та плюс із ними величезне судно комплексного постачання. І це добре.

Водночас Клименко вважає, що цьогоріч зберігається також загроза російських маніпуляцій з питанням водопостачання до Криму та долею українських заручників.

«Мій прогноз, що вони (росіяни) запропонують обміняти кримських заручників Кремля на воду для Криму. Час для перемовин і шантажу є до початку квітня, коли розпочинає роботу Північно-Кримський канал. Такі перемовини можуть вже таємно йти, я навіть впевнений на 200% що йдуть».

Клименко зауважує, що українська сторона навряд чи погодиться на такі пропозиції, однак відмова означатиме для України посилення російського блокади на морі.

Коли наші відмовляться, росіяни стиснуть зашморг у Керченській протоці, а потім біля вишок на Одеському газовому родовищі навпроти острова Зміїний, — припускає експерт.

На запитання, як Україна може запобігти такому розвитку подій, Клименко відповів стримано: «ВМСУ та армія знають і готуються мовчки, МЗС — також». 

Варто відзначити, що Військово-морські сили України також активно проводять навчання та посилюють військову спроможність.

У січні команди кораблів, катерів і суден флотилії ВМС ЗС України відпрацьовували  заходи з приведення їх до бойової готовності «повна». Зокрема, на фрегаті «Гетьман Сагайдачний» відбулись інтенсивні тренування особового складу з підготовки флагмана флоту до бою та походу. 

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу EZ4jG5iI9nnwlYWJXFNN6zqzMeJJsNbCs6-FcWUyCOAWECS4B-Ug-THysGoLU0aq1NQEjWDSxUPjX6xB_1HWlTsuTrFpvgPSvN-XWUijoNegT3pNCWu1CokXz660rDdKzSMH43JP
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу DkbYoG2hKEfAQl4XJGHXYBkmJdIRA_2iSfZdbnY90J_dFp5JX_Wx6Lwo-IN6XSewq8ABh9LZPNNv3BdWDo3aCDfJowDIM_XUHPAnRa21fruQ9kQO0gi4M0Hrg7Hbc37nyBORimq6

Днями в акваторії Чорного моря також перевірено бойові можливості патрульного катера «Слов’янськ». За словами командира катера «Слов’янськ» флотилії ВМС ЗС України капітан-лейтенант Даміра Ауліна, екіпаж корабля вперше в цьому році здійснив вихід в акваторію Чорного моря, де виконував елементи експериментального курсового завдання, що спеціально адаптоване для визначення бойових спроможностей катера класу Island.

Крім того, українські моряки почали тренування на катерах Island. На початку січня  два екіпажі перших Island, які надійдуть до складу ВМС цьогоріч, прибули до міста Балтимор, США, де пройдуть 10-тижневий курс додаткової підготовки. 

Також планується, що в цьому році береговий мобільний ракетний комплекс «Нептун»  може стати на озброєння Військово-морських сил України. Державний концерн «Укроборонпром» вже почав виробництво першого дивізіону «Нептуну» на замовлення Міноборони України. Їх розмістять у південних областях України, які мають вихід до узбережжя Чорного та Азовського морів. Крім того, планується створення корабельного варіанту комплексу «Нептун».