Минув перший день активної фази навчань. З вашої точки зору, дії Росії по концентрації флоту і сил в Чорноморському регіоні, закриття зон навколо Криму - вони говорять все ж таки про підготовку до ескалації?
Сьогодні експерт Андрій Клименко розмістив матеріал про накладення районів бойової підготовки, так званих закритих районів, на період навчань “Кавказ-2020» і наших спільних навчань з державами НАТО. Я звернув увагу на те, що райони, закриті росіянами, не співпадають з морськими полігонами бойової підготовки. Полігони бойової підготовки - це сталі райони в морі, які закриваються на період тих чи інших навчань, в залежності від спрямованості бойової підготовки.

На мапі наші райони перекриття позначені блакитним, райони «закриті» росіянами - червоним, вони оточують ланцюжком Крим і прямують до українського материкового узбережжя. Найбільше їхнє число як раз знаходиться на траверзі Одеси, і «закриває» острів Зміїний. Фактично ці райони не є полігонами бойової підготовки Чорноморського флоту РФ. Тобто це фіктивні райони навчань. І їхнє закриття свідчить про провокативні дії або з метою зірвати навчання українські, або для розгортання своїх сил і нанесення удару.
Ви говорите, що райони перекриття Чорного моря росіянами наближаються в бік Одеси, в бік о.Зміїний. Чи може це означати, що об’єктом атаки Росії може бути не південь Херсонщини - для відновлення водозабезпечення Криму, а той же острів Зміїний - для блокування одеських портів?
Ми вже обговорювали з нашими партнерами, зокрема, з експертами з Румунії - чи не може бути острів Зміїний точкою наступного удару Росії. Втім, дійшли висновку, що хоча це і приваблива ціль для Росії, але вона не має стратегічного значення.
Росіянам буде значно цікавіше і більше завдасть шкоди нам, якщо утворити десь там на кордоні з Румунією над Дунаєм якусь «Бесарабську народну республіку» і тоді здійснювати дестабілізацію обстановки звідти. Замість Зміїного можна розгорнути в тому районі один фрегат, або той же крейсер «Москва» поставити, і вона буде виконувати ті ж функції по блокуванню судового трафіку в Одеський порт замість цього острова.
Якщо говорити про можливість захоплення нафтових родовищ біля Зміїного, то там у нас існує домовленість між Україною і Румунією. Якщо Росія захопить Зміїний, то в принципі ті домовленості, які досягались між Україною і Румунією, на Росію не розповсюджуються і тому навряд чи вона щось зможе там робити.
З іншого боку, силовим методом всі нафто- газовидобувні потужності в морі були захоплені ще в 2014 році і Росія їх не збирається віддавати.
Щодо того, що Росія закрила певні райони з провокативною метою. Поясніть - що за нинішніх обставин може стати такою провокацією на морі, яка могла б потягнути за собою якусь ескалацію. Це напад на корабель чи щось ще?
У разі входження корабля в «закритий» район, росіяни його можуть уразити, сказати, що він потрапив під удар навмисне в районі їхньої бойової підготовки. Ну і продовжити загострювати обстановку. На минулих навчаннях «Сі Бриз» був схожий інцидент з іспанським кораблем, коли його намагались спровокувати на неадекватні дії. Тоді росіяни наклали свій район бойової підготовки на наш, і коли іспанський корабель зайшов в той район, погрожували йому, що він може бути уражений артилерійським вогнем. Втім, іспанці проявили витримку і до конфлікту не дійшло.
Тобто зараз об’єктом ураження реально може бути не лише український, але й НАТОвський корабель?
Так, безумовно. Росіяни погрожують і таким чином, намагаються витіснити НАТО і довести, що Чорне море - це «Mare Nostrum» («наше, внутрішнє море»).
Я просто спробувала уявити ситуацію: Росія випадково чи навмисно уразила есмінець 6-го флоту США. Які дії США в цій ситуації?
Відверто кажучи, я не знаю (сміється). Може бути дуже різна реакція. Знов таки, бойові дії починаються з рішення військово-політичного керівництва. Яке рішення буде приймати військово-політичне керівництво держав - це складно сказати. Військові будуть діяти адекватно, вони здійснюють самооборону.