«Росіяни вже заклали підгрунтя для провокацій — між Кримом і Зміїним». Експерт про перший день навчань «Кавказ-2020», наявні реалії і загрози

Новости (архив)
Тетяна ІваневичQHA
22 сентября 2020, 14:35
Тетяна ІваневичQHA
22 сентября 2020, 14:35
Тетяна ІваневичQHA

Давно анонсовані Росією стратегічні навчання «Кавказ-2020» розпочались. Їхня активна фаза триватиме з 21 по 26 вересня в безпосередній близькості до українських південних і східних кордонів, а також в окупованому Криму. До навчань залучено два десятки кораблів Чорноморського флоту РФ, майже 80 тисяч військових, сотні одиниць важкої військової техніки. Вже не перший місяць про ці навчання експерти говорять як про часовий орієнтир розширення російської агресії проти України, зокрема, на півдні Херсонщини з метою відновлення водопостачання Криму.

Водночас, Росії демонстративно радять не робити різких рухів і власне Україна, і НАТО, і США, зокрема. Цими ж днями на півдні України і в Чорному морі тривають міжнародні навчання «Об’єднані зусилля», в тому числі за участі кораблів країн НАТО. Цього року Альянс проявив велику увагу до російських навчань, увівши в Чорне море чотири свої кораблі. Передували «Кавказу» два прольоти стратегічних американських бомбардувальників Б-52 в небі біля окупованого Криму. 

Чи зберігаються для України загрози від навчань «Кавказ-2020» на морі і на суходолі? До яких провокацій вдалась Росія вже в перший день активної фази? Що може бути для РФ більш привабливим, ніж острів Зміїний і де ще можна очікувати «кавказських» загострень? Яка природня перешкода стримує наступ військ РФ з Криму і чи завжди вона надійна? Як міжнародна спільнота убезпечуватиме Чорне море від перетворення на російське «Mare Nostrum»?
Про це та інше в інтерв’ю «Кримським новинам» розповів керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI», капітан 1-го рангу (в запасі) Павло Лакійчук.

«За серією навчань «Кавказ» часто слідують агресивні дії Росії»


«Кавказ-2020» стартував. І ви, й інші експерти раніше говорили, що є ймовірність розширення агресії РФ проти України, зокрема, на прилеглі до Криму території. Чи зберігається ця версія?

«Кавказ-2020»  - це оперативно-стратегічні російські навчання, які відбуваються регулярно. І на жаль, часто за серією навчань «Кавказ» відбуваються агресивні дії Росії. Найвідоміші - це наслідки навчань «Кавказ-2008» - через два тижні після завершення навчань розпочалась операція з окупації Грузії.

Цьогорічні навчання «Кавказ-2020» за своїми планами спрямовані на Чорноморську акваторію навколо півострова Крим. Саме тому українські і зарубіжні експерти вбачали в них небезпеку, що ці навчання можуть перерости в агресивні дії Росії проти України. Українська сторона припускає, що це може бути наступ на материкову частину Україну на північ від Кримського півострова.

Зараз російські навчання супроводжуються не лише українськими, але й високою активністю сил НАТО в регіоні.  Чи такий розклад може охолодити Росію? 

Завдяки тому, що експертна громадськість, підкреслюю, не лише українська, але й європейська, американська, активно підняла цю тему заздалегідь, наші партнери по НАТО вжили низку упереджувальних заходів, щоб цьому запобігти. Тим не менш, небезпека російських агресивних дій залишається.

Цьому сприяє, по-перше, сама тактика, яку останні два роки застосовують росіяни в чорноморській акваторії - створення закритих зон і воєнно-політична обстановка в регіоні, де росіяни відверто нарощують свої зусилля.

Говорити про ймовірні агресивні плани Росії почали ще навесні. Чи лишаються загрози в силі? Адже за цей час відбулись певні події, в тому числі в світі, в Росії, які могли б змусити РФ переглянути їх.

Треба розуміти, що будь-які навчання і підготовка до війни - це планові заходи, які плануються завчасно. А сам початок війни - це рішення військово-політичного керівництва держави. І наслідком широкомасштабних навчань не обов’язково може бути воєнна операція. Повертаючись до досвіду Грузії. Після навчань сили, які до них залучались, протягом ще двох тижнів знаходились в районах розгортання. Тобто під виглядом навчань було проведено розгортання військ, які чекали команди згори на операцію вторгнення.

Так може відбутися з будь-якою країною і все буде залежати від рішення військово-політичного керівництва Росії. А вони, на жаль, люди непередбачувані. І треба як кажуть, сподіватись на краще, а розраховувати на гірше.

І що ми маємо протиставити цьому? Ми маємо просити НАТО ще на пару тижнів затриматись в Чорному морі?

Думаю, що є домовленість між Україною і партнерами по НАТО про певну пролонгацію військової присутності кораблів Альянсу в Чорному морі. Я вже неодноразово казав: якщо в Одесі біля причалу стоїть хоча б один НАТОвський військовий корабель, то росіяни не нападуть на Одесу. Тому що напад на цей військовий корабель згідно з міжнародним морським правом, буде вважатися нападом на всю державу прапора, який на ньому піднятий, і таким чином, на державу Альянсу. 

В цьому році НАТОвці прийняли більш серйозні заходи і це вже елемент довготривалої стратегії. Ті ж бомбардувальники Б-52, які здійснювали польоти над Чорним морем, вони наразі передислоковані з континентальної частини США в Британію на довготерміновій основі. В Румунії розгорнуті зенітно-ракетні комплекси дальнього радіусу дії «Patriot». І це теж захід не тимчасовий, а який довго планувався, довго готувався і нарешті відбувся. Тож наші партнери діють відповідно. І нам теж треба діяти відповідно - тримати свої сили в готовності до бойового застосування у випадку дій противника.

«РФ закрила райони біля Зміїного - або для зриву навчань ВМСУ, або для розгортання сил і нанесення удару»  


Минув перший день активної фази навчань. З вашої точки зору, дії Росії по концентрації флоту і сил в Чорноморському регіоні, закриття зон навколо Криму - вони говорять  все ж таки про підготовку до ескалації? 

Сьогодні експерт Андрій Клименко розмістив матеріал про накладення районів бойової підготовки, так званих закритих районів, на період навчань “Кавказ-2020» і наших спільних навчань з державами НАТО. Я звернув увагу на те, що райони, закриті росіянами, не співпадають з морськими полігонами бойової підготовки. Полігони бойової підготовки - це сталі райони в морі, які закриваються на період тих чи інших навчань, в залежності від спрямованості бойової підготовки. 

На мапі наші райони перекриття позначені блакитним, райони «закриті» росіянами -  червоним, вони оточують ланцюжком Крим і прямують до українського материкового узбережжя. Найбільше їхнє число як раз знаходиться на траверзі Одеси, і «закриває» острів Зміїний. Фактично ці райони не є полігонами бойової підготовки Чорноморського флоту РФ. Тобто це фіктивні райони навчань. І їхнє закриття свідчить про провокативні дії або з метою зірвати навчання українські, або для розгортання своїх сил і нанесення удару

Ви говорите, що райони перекриття Чорного моря росіянами наближаються в бік Одеси, в бік о.Зміїний. Чи може це означати, що об’єктом атаки Росії може бути не південь Херсонщини - для відновлення водозабезпечення Криму, а той же острів Зміїний - для блокування одеських портів?

Ми вже обговорювали з нашими партнерами, зокрема, з експертами з Румунії - чи не може бути острів Зміїний точкою наступного удару Росії. Втім, дійшли висновку, що хоча це і приваблива ціль для Росії, але вона не має стратегічного значення.

Росіянам буде значно цікавіше і більше завдасть шкоди нам, якщо утворити десь там на кордоні з Румунією над Дунаєм якусь «Бесарабську народну республіку» і тоді здійснювати дестабілізацію обстановки звідти. Замість Зміїного можна розгорнути в тому районі один фрегат, або той же крейсер «Москва» поставити, і вона буде виконувати ті ж функції по блокуванню судового трафіку в Одеський порт замість цього острова.

Якщо говорити про можливість захоплення нафтових родовищ біля Зміїного, то там у нас існує домовленість між Україною і Румунією. Якщо Росія захопить Зміїний, то в принципі ті домовленості, які досягались між Україною і Румунією, на Росію не розповсюджуються і тому навряд чи вона щось зможе там робити.

З іншого боку, силовим методом всі нафто- газовидобувні потужності в морі були захоплені ще в 2014 році і Росія їх не збирається віддавати.

Щодо того, що Росія закрила певні райони з провокативною метою. Поясніть - що за нинішніх обставин може стати такою провокацією на морі, яка могла б потягнути за собою якусь ескалацію. Це напад на корабель чи щось ще?

У разі входження корабля в «закритий» район, росіяни його можуть уразити, сказати, що він потрапив під удар навмисне в районі їхньої бойової підготовки. Ну і продовжити загострювати обстановку. На минулих навчаннях «Сі Бриз» був схожий інцидент з іспанським кораблем, коли його намагались спровокувати на неадекватні дії. Тоді росіяни наклали свій район бойової підготовки на наш, і коли іспанський корабель зайшов в той район, погрожували йому, що він може бути уражений артилерійським вогнем. Втім, іспанці проявили витримку і до конфлікту не дійшло. 

Тобто зараз об’єктом ураження реально може бути не лише український, але й НАТОвський корабель?

Так, безумовно. Росіяни погрожують і таким чином, намагаються витіснити НАТО і довести, що Чорне море - це «Mare Nostrum» («наше, внутрішнє море»). 

Я просто спробувала уявити ситуацію: Росія випадково чи навмисно уразила есмінець 6-го флоту США. Які дії США в цій ситуації?

Відверто кажучи, я не знаю (сміється). Може бути дуже різна реакція. Знов таки, бойові дії починаються з рішення військово-політичного керівництва. Яке рішення буде приймати військово-політичне керівництво держав - це складно сказати. Військові будуть діяти адекватно, вони здійснюють самооборону.

«Україна припускає наступ росіян на Каховку або Маріуполь, але...» 


З моря - на суходіл: що ви можете сказати про ситуацію на півночі Криму?

На півночі Криму росіяни вже два роки як сформували досить стабільне потужне наступальне угруповання. Його можна розглядати тільки як наступальне, тому що там повітряно-десантні війська і армійська авіація. Вертольоти-штурмовики Мі-24, Ка-31 - це не оборонна зброя, це наступальні види зброї. Вони підтримані потужним другим ешелоном - це Перевальненська бригада і Сімферопольський артилерійський полк. 

А що на іншому боці адмінмежі, на Херсонщині?

Українська сторона припускає можливість наступу на Каховку або на Маріуполь, на Запоріжжя. Але слід зазначити, що наступ з перешийку (Перекопський перешийок) - це дуже складний вид удару. І Україна закриває цей напрямок частиною сил і своїми артилерійськими підрозділами. З іншого боку, росіяни мають ще й потужні десантні кораблі, потужні сили десанту, що можуть здійснювати висадку.

До речі, подейкують, що цього року через посуху Сиваш відчутно висох. Це значить, що шлях для наступу полегшився?

Так. В принципі Сиваш завжди можна було форсувати, там були броди, про які знають місцеве населення і місцеві представники СБУ, та й і ФСБ також. Тому через Сиваш також можливі прориви, але це тактичні дії, тут складно буде передбачати.

Південний військовий округ РФ, в якому йдуть навчання, межує як з окупованою, так і з неокупованою частиною українського Донбасу. Чи розглядаєте ви можливість розширення російської агресії зараз саме на Донбасі, попри те, що увага сконцентрована на півдні?

Щодо Донбасу. Ніколи не треба розглядати Чорноморський флот Росії як окрему одиницю. Це частина ВМС Росії, і більше того - збройних сил Росії, він не діє у відриві. Тобто в будь-який час можуть надійти додаткові сили в певний район, а район бойового застосування Південного округу включає і наші східні кордони. Тобто удар може бути нанесений не тільки з Криму на Каховку, але й на Донбаському напрямку, і я більше скажу - навіть на Харківському. Це все - Південний округ і може бути з будь-якого напрямку здійснена агресія або комбінований удар з декількох напрямків.

«Сподіваюсь, осінь пройдемо без великого кровопролиття»  


Військова потужність і на Чорному морі, і в Криму, у Росії сформована для війни, для удару, для наступу. Зараз для атаки бракує вираженої політичної волі, тобто остаточного рішення?

Так, безумовно. Але це політичне рішення може бути прийняте в будь-який момент. Військові на те й військові - вони постійно готуються до бойових дій. Але пригадайте вторгнення в Грузію чи в Крим - воно не тривало довго і нікому про це не повідомляли.

Частина експертів вважає, що загальний політичний фон для Росії саме зараз несприятливий. В тому числі, несприятливий для розширення агресії проти України - як на суші, так і на морі. До якої думки схиляєтесь ви?

З весни, коли планувалось проведення навчань «Кавказ-2020», і до цього часу, політична обстановка значно змінилась. І я сподіваюсь, що все ж таки пройдемо цю осінь без великого кровопролиття.