Росія «підрізає крила» СММ ОБСЄ, на фронті — загострення, у Відні говорять про триваючу російську ескалацію

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
09 июля 2021, 23:00
Тетяна ІваневичQHA
09 июля 2021, 23:00

Російські проксі-сили активізували протидію повітряним спостереженням Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на окупованій частині Донбасу. На Постійній раді ОБСЄ у Відні Росії було непереливки. Країни-члени безпекової організації вбачають продовження російської весняної ескалації.

Росія не любить, коли СММ «сверху видно все» 

___________________________________

Останній інцидент з безпілотником СММ стався буквально 7 липня - біля непідконтрольного уряду селища Вільхівка неподалік Донецька. Патруль СММ запустив БПЛА малого радіусу дії, однак до них під’їхали озброєні проросійські бойовики з вимогою посадити безпілотник, видалити з нього фото- та відеоматеріали, а також залишити цей район. У разі невиконання вимоги обіцяли збити літальний апарат. Патруль СММ посадив БПЛА і поїхав, однак відзняті фото і відео не видалив. 

Згаданий випадок - один з цілої низки інцидентів з БПЛА спостережної місії, що трапились цього року. Бажання окупантів перешкодити повітряним спостереженням зрозуміле. Зазвичай, саме безпілотники дають можливість моніторщикам отримувати найбільш важливу інформацію про російські мілітарні дії на окупованому Донбасі. Саме з БПЛА фіксувалась наявність сучасного російського озброєння на окупованій українській території, нічні переміщення російських конвоїв через неконтрольований кордон між РФ та Україною, масові скупчення важкої техніки проксі-сил РФ та їхні нові укріплення. Впродовж всіх років війни бойовики намагались або перешкодити запуску БПЛА місії, або обстрілювали їх, або глушили за допомогою сучасних засобів РЕБ. Слід також відзначити, що сучасні потужні засоби РЕБ в окупованих районах Донеччини і Луганщини є суто російськими і неодноразово фіксувались спостерігачами СММ.

З весни цього року інциденти з БПЛА місії почастішали доволі відчутно, в першу чергу, проти апаратів дальнього радіусу дії. Є навіть відправна дата і місце. Біля селища Степанівка (підконтрольне уряду неподалік Донецька) з 21 березня 2021 року БПЛА СММ дальнього радіуса дії зазнають підвищеного рівня впливу перешкод сигналу обох приймачів GPS при злеті та приземленні в районах поблизу бази. 

В цьому районі зафіксовано щонайменше 6 інцидентів з БПЛА: 7, 9, 24 квітня, 6 та 17 травня та 29 червня. Під час останнього - 29 червня - безпілотник втратив керування і розбився. Наступного дня патруль СММ прибув на місце падіння БПЛА та зафіксував, що корпус апарата зруйнований, утім спостерігачам вдалося вилучити систему відеоспостереження та зовнішній GPS-трекер. Але спроба запустии 2 БПЛА малого радіуса дії над місцем падіння виявилась марною - через перешкоди сигналу GPS в результаті імовірного глушіння жоден міні-БПЛА не зміг долетіти до місця падіння.
Важливий момент: хоча Степанівка знаходиться на підконтрольній уряду України території, однак «глушили» БПЛА, скорше за все, з території окупованої - російські засоби РЕБ цілком спроможні зробити це через лінію фронту. Дотичним натяком можна розглядати тезу зі звіту СММ: «Місія відзначає, що в кожному випадку перешкоди сигналу GPS могли створювати з будь-якого місця в радіусі десятків кілометрів від місцеположення БПЛА».

Постійна рада ОБСЄ: Росії «дают дрозда» за БПЛА СММ та брехню  

___________________________________

Активізація російського «полювання» на безпілотники Місії виявилась настільки потужна і системна, що голова СММ ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік змушений був артикулювати цю проблему в ході засідання Постійної ради ОБСЄ у Відні 8 липня (буквально на наступний день після подібного інциденту на Донбасі). 

Звертаючись  до Постійної ради Яшар Халід Чевік наголосив:

«Обмеження свободи пересування Місії, зокрема інтенсивне і тривале глушіння її безпілотних літальних апаратів, стали ще жорсткішими», - підкреслив Чевік.

За його словами, безпілотники СММ дальнього радіуса дії зазнавали глушіння сигналу під час приблизно 80% польотів.

Як завжди різко і безкомпромісно на Постійній Раді виступила Місія Сполучених Штатів Америки при ОБСЄ, звинувативши Росію в цілеспрямованих діях по знищенню безпілотників СММ та створенню їм перешкод. Здійснюються ці дії бойовиками, яких «Росія... озброює і тренує».  

«Поки Росія поширює дезінформацію в Постійній раді та інших місцях, очолювані Росією сили перешкоджають роботі Спеціальної моніторингової місії, створюючи часті обмеження свободи пересування... «Постійне сильне втручання GPS»  «ще більше звузило коридор для операцій СММ. Дії, вжиті очолюваними Росією силами для перешкоджання роботі СММ, є неприйнятними», йдеться в заяві Місії США.

Росію закликали  припинити полювання на БПЛА та інші технологічні активи, сплачені державами-учасницями Постійної ради ОБСЄ.

Досвід всієї діяльності СММ в зоні російсько-української війни на Донбасі засвідчує - збільшення перешкод роботі міжнародних моніторщиків з боку окупантів зазвичай або передує загостренню ситуації, або супроводжує це загострення.  

Наразі СММ засвідчує - ситуація на Донбасі загострилась. Про це говорили і сам Чевік, і представники української та інших місії при ОБСЄ. 

«Безпекова ситуація на сході України не покращується, а виклики лише загострюються. З минулої моєї доповіді СММ зафіксувала трикратне збільшення порушень режиму припинення вогню (з 7,5 тис. до майже 21 тис. випадків - ред.). Розширилася географія бойових дій вздовж лінії зіткнення, помітно побільшало випадків більш широкого застосування смертельного та руйнівного озброєння, а разом із цим зросли кількість і масштаб пошкоджень об’єктів цивільної інфраструктури», — повідомив посол Чевік.

Голова Місії також наголосив, що особливо прикрим є погіршення безпекової ситуації на ділянках розведення сил і засобів, які певним чином символізували відданість сторін мирному врегулюванню.

Тільки з 21 березня до 6 червня 2021 року СММ зафіксувала 25 жертв серед цивільного населення - біля 75% із них були жертвами спрацювання мін і невибухлих боєприпасів. 

Росія-тренд: «есть у эскалации начало - нет у эскалации конца»   

___________________________________

Американська місія при ОБСЄ в контексті перешкод СММ зауважила важливий нюанс: у березні цього року «Росія загострила напруженість, розпочавши масове військове скупчення військ та техніки в окупованому Росією Криму та вздовж кордону з Україною». У 2014 році Росія зібрала таку ж кількість військ та техніки вздовж кордону з Україною до вторгнення в Крим та розгортання агресії на Донбасі, нагадує місія.  

Схоже, країни-члени ОБСЄ засвідчують безперервність російської збройної ескалації, яка активізувалась навесні цього року, знайшла своє продовження влітку, і ймовірно, триватиме до чергових російських осінніх маневрів.

Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк не лише акцентував на цій тенденції, але й ув’язав її із загостренням та збільшенням перешкод діяльності СММ ОБСЄ на Донбасі.

«Як повідомляла СММ, кількість порушень режиму припинення вогню зросла майже втричі, з 7,5 тис. до майже 21 тис., з географічним розповсюдженням збройного насильства на всю довжину лінії зіткнення. Це стрімке зростання розпочалося в березні, одночасно з інтенсивним нарощуванням Росії вздовж кордону з Україною та в її тимчасово окупованих частинах, що було в центрі уваги ОБСЄ в останні місяці».

Показово, що саме цього тижня Парламентська асамблея ОБСЄ ухвалила термінову резолюцію, в якій відзначила, що нарощування російської військової присутності, зокрема в окупованому Криму і на окупованому Донбасі, становить загрозу європейській безпеці.

Ситуація з моніторинговою місією ОБСЄ в зоні російсько-українського конфлікту, вочевидячки, стає тим лакмусовим папірцем, який проявляє ступінь загрози безпеці не лише Україні, але й Європі.