Путін у «червоних лініях». Враження і думки експертів про послання президента Росії

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
21 апреля 2021, 19:20
Russian President Vladimir Putin gestures as he delivers his annual address to the Federal Assembly in Moscow, Russia April 21, 2021. REUTERS/Evgenia Novozhenina
Тетяна ІваневичQHA
21 апреля 2021, 19:20

Послання президента Росії Володимира Путіна Федеральним зборам, попри очікування, не стало «бомбою», але окреслило ключові страхи та наміри очільника ядерної держави. А відповідно, і ймовірні небезпеки для України і світу. Втім, «градус» напруги очікування напередодні виголошення послання був в рази вищий за «градус» змісту в самому посланні та реакції на нього.

Тих, хто сподівався на слова про «братське приєднання» Білорусі або про легалізацію в РФ-просторі  окупованих районів Донбасу, очікувало розчарування. Путін жодним словом не згадав про окупований Крим і ОРДЛО. 

Російський президент лишився вірним собі в переддень 9-го травня, відзначивши, що для молоді орієнтиром у житті мають служити «перемоги предків». А заодно обурився сучасними підручниками, у деяких з яких сказано про «другий фронт», але нема ані слова про Сталінград.  

Водночас у посланні прозвучали меседжі, які засвідчували особисті страхи Путіна та його забаганки від міжнародної спільноти і претензії до світу. 

Зокрема, Путін емоційно засудив ймовірний «замах» на президента Білорусі Олександра Лукашенка. І при цьому згадав про колишнього українського президента-втікача Віктора Януковича, як начебто жертву «перевороту». Президент РФ акцентував на неприпустимості подібних варіантів дій щодо глави держави.

Практика переворотів і організації вбивств найвищих посадових осіб — ну це вже всі межі перейшли, — сказав він.

Трактувати такі слова можна як свідчення того, що Путін боїться подібного варіанту усунення від влади. Слова прозвучали як посил до російського істеблішменту та народу щодо неприпустимості «палацових переворотів» у РФ і натяк на те, щоб його самого не чіпали. Водночас сам він обґрунтовує небезпеку переворотів не особистими інтересами, а тим, що вони, перш за все, суперечать інтересам простих людей.

На зовнішній світ зорієнтовані були апелювання до країн — великих геополітичних «гравців». Путін, не зморгнувши, заявив, що Росія захищала і захищатиме свої інтереси «в рамках міжнародного права».  

Ми поводимось стримано і, можна сказати без іронії, скромно, не відповідаємо на недружні акції та навіть хамство. Чіпляють Росію то тут, то там без будь-яких причин. Як навколо Шерхана крутяться якісь дрібні Табаки, підвивають, щоб задобрити свого суверена, — згадав президент Ред’ярда Кіплінга.

Кого Путін мав на увазі під «Шерханом» і «сувереном», він не уточнив. Однак, якщо згадати «Книгу джунглів», то Шерхан — бенгальський тигр, головний лиходій у джунглях, ворог Мауглі, закінчив погано. Його затоптали буйволи. У цьому контексті натяк російського президента доволі прозорий.

Також очільник РФ заявив, що на будь-які недружні дії «відповідь Росії буде асиметрична, швидка і жорстка».

Організатори будь-яких провокацій, що загрожують корінним інтересам нашої безпеки, пожалкують про зроблене так, як давно вже не жалкували. Сподіваюсь, що нікому не спаде на думку перейти щодо Росії «червону лінію», а де вона проходитиме, ми визначатимемо в кожному конкретному випадку самі, — сказав він.

Ймовірно, слова про «червоні лінії» - то реакція Путіна на недавню заяву президента Франції Емманюеля Макрона. Той зауважив збройну ескалацію РФ навколо кордонів з Україною і сказав, що провідні держави світу мають визначити «чіткі червоні лінії» у відносинах із Росією і бути готовими застосовувати санкції, якщо Москва їх перетне. При цьому, склалось враження, що російський президент більше переймається тим, щоб зберегти вже накопичене «статус-кво» в межах «червоних ліній» (у тому числі й окуповані території), аніж планує виходити з зони комфорту задля нових здобутків.

Russian President Vladimir Putin delivers his annual address to the Federal Assembly in Moscow, Russia April 21, 2021. Alexander Zemlianichenko/Pool via REUTERS

Наприкінці Путін детально розповів про те, що постійно триває якісне укріплення Збройних сил РФ. 

До 2024 року частка сучасного озброєння складе 76%, а в «ядерній тріаді» вже цього року перевищить 88%. На бойовому чергуванні вже знаходяться новітні ракетні гіперзвукові комплекси міжконтинентальної дальності «Авангард», лазерні бойові комплекси «Пересвет», а перший полк, повністю укомплектований важкими міжконтинентальними балістичними ракетами «Сармат», заступить на бойове чергування згідно з планом наприкінці 2022 року, — сказав він.

Розповівши про збільшення кількості ударних авіакомплексів із гіперзвуковою ракетою «Кинджал» і кораблів, оснащених «Кинджалами» і «Калібрами» (останні курсують у тому числі навколо окупованого Криму — прим. ред.), Путін нагадав ядерним державам про російську ініціативу зустрітися в «клубі 5-ти». І запропонував перемовини щодо забезпечення глобальної стабільності в світі.

Предметом, метою таких переговорів може стати створення середовища безконфліктного співіснування на основі рівняння безпеки, яке охоплювало б не тільки традиційні стратегічні озброєння: міжконтинентальні балістичні ракети, важкі бомбардувальники і підводні човни, а й, підкреслю, всі наступальні й оборонні системи, здатні вирішувати стратегічні завдання, незалежно від їхнього оснащення, — сказав він, але суть самого «рівняння безпеки» особливо не деталізував.

Агентство «Кримські новини» звернулось до експертів із проханням прокоментувати:

1) який найважливіший політичний і безпековий меседж вони почули з вуст Путіна і чи можна прорахувати подальші дії РФ з цього послання? 

2) Що ви очікували почути в посланні, чого не прозвучало?

Гарань: Росія сама встановлює «червоні лінії» і, значить, готова їх переступити

________________________________________________________________________________

Професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань

Я побачив типову російську, кремлівську пропаганду, бряцання зброєю під розмову про миролюбність. Я думаю, що насправді для Путіна надзвичайно важливо завершити «Північний потік-2» і тому він, власне, спробує розміняти певну деескалацію на кордоні з Україною на те, щоб американці, зокрема, дозволили йому добудувати «Північний потік-2» (ПП-2 — прим. ред).

До мене часто телефонують з різних міжнародних радіо- і телестанцій, і я беру участь у передачах разом, на жаль, і з кремлівськими експертами. І вони весь час говорять — Росія не нападе, тому що нам потрібно добудувати «ПП2», що, власне, і говорить про ту стратегію, яку зараз переслідує Путін. Він піднімає ставки для того, щоб потім щось виторгувати.

Я думаю, що в кінцевому підсумку Путін раціонально дійсно не зацікавлений у тому, щоб розпочати якусь повномасштабну агресію проти України. А просто в певний момент скаже: «от ми сідаємо за стіл переговорів, давайте так: я не нападаю на Україну, а ви дозволяєте мені добудувати «ПП2».

Брязкання зброєю типове для російської політики, зокрема за часів Путіна. Але тут мене зачепила фраза, що Росія сама собі встановлює «червоні лінії» так, що ніхто їй їх не може нав’язати. Це означає, що насправді Росія готова переступити через ці «червоні лінії» міжнародного права. Так, як, власне, це було з Кримом. Це дуже небезпечно. Фактично, це право джунглів, право сили. І Путін наполягає на тому, що за ним таке право є (у своїй промові Путін зацитував слова Р. Кіплінга з «Книги джунглів» — прим. ред.).

І, звичайно, мене різонули його слова, що начебто готувались вбивства Лукашенка й  Януковича. Це, знов таки, про козні всього світу проти Росії та її союзників. Явно абсурдні речі, але вони використовуються кремлівською пропагандою.

2) Щодо відповіді на вчорашню заяву українського президента Володимира Зеленського, то ми почули заяву від теж одіозного прессекретаря Дмитра Пескова, що, мовляв, Путіну доповіли, але він ще, скажімо так, обробляє цю інформацію. Я думаю, що насправді у Зеленського була певна спроба зіграти на випередження і своєю миролюбною риторикою напередодні виступу Путіна вибити у Росії якісь козирі. Вважаю, що ця заява Зеленського, що він готовий зустрітися з Путіним в будь-якому місці на Донбасі, була певною несподіванкою. Очевидно, що Росія і Путін на це не підуть, але дати якусь відповідь на це, внести якісь зміни у вже заготовлену промову Путіну вони не встигли теж. Думаю, що, швидше за все, вони пропозицію Зеленського просто ігноруватимуть. Кремлівська пропаганда своє говоритиме, а нам на неї треба менше звертати увагу.

Магда: Україна не повинна думати про те, чим їй загрожуватиме Росія

________________________________________________________________________________

Директор Інституту світової політики Євген Магда

Думаю, треба звертати увагу на слова Путіна про те, що «ми «червоні лінії» проводитимемо самі»

Крім того, слова про Білорусь. Так званий «замах на Лукашенка» верифікований самим Путіним і це в контексті завтрашнього візиту Лукашенка до Росії має відповідним чином вплинути на їхні відносини.

Нагадування про російську ініціативу зустрічі 5-ти ядерних держав — це відома тема, що Путін хоче проводити переговори в форматі, де йому віддаватимуть пошану. У даному випадку перемовини в межах РБ ООН — це те, що має бути компенсацією за те, що Росію викинули з «великої сімки» чи, точніше, «вісімку» перетворили на «сімку».  

Путін всім своїм виглядом намагається продемонструвати, що він, з одного боку, «великий и ужасный», а, з іншого, — увесь такий непередбачуваний. Він, значною мірою, заручник власного місця у світовій політиці, свого бачення у світовій політиці. Путін просто не може по-іншому формулювати, не може по-іншому говорити. Він у такий спосіб лякає колективний Захід, але я щось поки не відчуваю, що колективний Захід всього цього боїться.

2) Наївно вважати, що Путін під час президентського послання скаже «ми оголосимо війну Україні». Розумієте, у нас одна з проблем полягає в тому, що люди живуть ілюзіями. У нас війна з РФ триває восьмий рік. Як ми можемо на сьогоднішній момент говорити, що це якось зникне чи буде зовсім по-іншому? Я не бачу для цього підстав.

От я бачу, що зараз у телеграм-каналі, який присвячений Другій світовій війні, активно розкручується інший телеграм-канал, присвяченій можливій війні між Росією та Україною. Тобто йде, на мою думку, достатньо цинічна інформаційно-психологічна операція і, в принципі, що вона триватиме і надалі.

Насправді Україна не повинна думати про те, - чим їй загрожуватиме Росія. Україна має думати, як вона має діяти і як має зміцнюватись у цій ситуації.