Вранці в четвер голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров скликав онлайн пресконференцію щодо повернення українців з Сирії.
В її анонсі він відзначів, що близько 100 громадян України - жінки і їхні малолітні діти, які перебувають в міжнародному таборі для біженців Аль-Хол (Сирія), вже півтора року очікують евакуації додому, в Україну.
Міжнародні організації характеризують умови в таборі Аль-Хол (приблизно у 80 километрах на південь від турецького кордону - прим.ред.) як гуманітарну кризу: не вистачає їжі, води і медичної допомоги, діти помирають від хвороб. Щодня вмирають 10-20 чоловік. Пандемія COVID-19 ще більше погіршує ситуацію.
«В останні місяці відомства і служби України, раніше залучені до підготовки евакуації громадян України - жінок і дітей, що виживають в критичних умовах табору Ель-Хол, демонстративно відсторонилися від своїх обов'язків щодо спасіння громадян України, які опинилися в загрозливих для їхнього життя умовах та благають врятувати їх.
Ситуація не змінилася і після моїх звернень до Президента України».
На пресконференції Чубаров деталізував ситуацію, відзначивши, що Меджліс намагався проводити роботу з повернення біженців з таких територій, як Сирія, «в режимі кабінетів», щоб не нашкодити людям, які звернулися до них за допомогою. Однак починаючи з серпня 2019 року ця робота сповільнилася, а потім зупинилася, в той час, як Меджліс кримськотатарського народу щотижня отримує два-три звернення про допомогу.
За його інформацією, станом на травень 2019 року в списку було 72 особи, з яких 43 - неповнолітні діти від народження до 17 років.

При цьому голова Меджлісу вкотре підпреслив відсутність політичного бажання з боку влади вживати реальних заходів.
«Мені здається, що для подальших кроків немає політичного рішення. Я просто не розумію ставлення Офісу президента України, я говорю відкрито. Я не хочу говорити банальні речі про те, що життя кожної людини безцінне. Я дуже аплодую, коли ми, як держава, робимо, все для того, щоб врятувати 5,7,10 людей… Але ще раз хочу сказати, коли люди опиняються в умовах, коли їх життю загрожує небезпека, ми повинні бути однаково зобов'язаними і відповідальними. Щодо біженців Сирії я такої відповідальності з боку Офісу президента абсолютно не бачу».
Вранці вже в п’ятницю на сайті президента і в мережах від Офісу президента України з’явилась заява-реакція із напрочуд коротким введенням.

Заява не мала підпису і конкретизації від чийого імені вона робиться, але оскільки вона з’явилась в мережах ОПУ, можна розглядати її саме як заяву ОПУ.
В заяві офіційного українського органа влади здивувала не лише відсутність повної назви Меджлісу - Меджліс кримськотатарського народу. Але й безособовість її звернення при тому, що вочевидячки, заява була реакцією на виступ голови Меджлісу Чубарова.
Текст починається словами: «Окремі представники Меджлісу у зв'язку з об’єктивними обставинами просто не можуть бути детально поінформованими щодо конкретики в тій діяльності, яка здійснюється для повернення додому, в Україну, наших громадян із таких гарячих точок, як Сирія…»
Ймовірно, саме голову Меджлісу в ОПУ мають на увазі під «окремим представником».
В тексті заяви відзначається, що насправді українська влада вживає низку дієвих, але негласних заходів для повернення українських громадян з Сирії. Негласність дій влади пояснили, зокрема, турботою про безпеку родин біженців, які переважно проживають в окупованому Росією Криму.
Далі ОПУ закликала представників Меджлісу «не політизувати роботу української розвідки, спеціальних служб і дипломатів», не спекулювати на складних безпекових питаннях, використовуючи «гостроту виборчого періоду».
Крім того, Меджліс закликали долучитись(!) до «конкретної роботи у тих питаннях, які входять безпосередньо до його компетенції. Зокрема це стосується й запропонованого Президентом Володимиром Зеленським створення міжнародної платформи для обговорення питання деокупації Криму. Активної промоції цієї ініціативи на будь-яких світових майданчиках, зокрема медійних».
В ОПУ не обмежились пропозицією Меджлісу стати промоутерами кримської платформи. Там акцентували, що президент Володимир Зеленський особисто переймається проблемами кримських татар:
«Глава держави приділяє дуже багато уваги проблемам кримськотатарської громади, робить активні особисті кроки для врегулювання питань із захистом прав наших людей на анексованому півострові, а також для звільнення з полону численних «кримських» в’язнів. Пропонує та втілює в життя програми з реінтеграції кримськотатарського населення, яке вимушене було перебратися на материкову Україну».
Загалом, заява була доволі емоційною (був вжитий навіть не надто офіціозний вислів «тим паче»). Але судячи з подальшої реакції на неї керівництва Меджлісу, заява від ОПУ таки була із серії «краще жувати, ніж говорити».
Сам Рефат Чубаров був красномовним, хоч і небагатослівним.
«Сьогодні з кабінетів деяких українських політиків по відношенню до кримськотатарського народу потягнуло затхлістю часів "повідомлень ТАРС" 80-х років…», написав він у себе на ФБ-сторінці.
Заступник глави Меджлісу, народний депутат, колишній політв’язень Ахтем Чийгоз був менш дипломатичний і більш категоричний.

У себе в ФБ він написав не лише провів політично-лінгвістичний лікнеп для президентської команди, але й доволі жорстко висловився щодо окремих вищих осіб держави та риторики заяв ОПУ.
«Більше, ніж подив, викликає подібна заява від Офісу Президента України, в якій не спромоглися навіть згадати повну назву Меджлісу кримськотатарського народу – єдиного повноважного виборного органу, який не тільки в Україні, а в усьому світі представляє кримськотатарський народ, який очолює боротьбу народу за територіальну цілісність України, який з перших днів незалежності України цілковито підтримує і бореться за євроатлантичне майбутнє нашої держави, і в важкі часи, коли дехто на території Росії розважав своїми шоу ворога, ми, кримські татари, Меджліс кримськотатарського народу, були й є головними ворогами окупанта-Росії, за що сиділи в тюрмах і далі нас продовжують тероризувати за нашу активну проукраїнську боротьбу. Ця заява просто тхне російським окупаційним чоботом. Писав її куратор з Кремля».
Чийгоза, зокрема, обурило формулювання «кримськотатарська громада» та «населення», оскільки в контексті окупації Криму ці слова несуть дещо інше змістове навантаження, ніж, скажімо, звична для нас «українська громада».
Він акцентує, що згадані формулювання широко використовують і просувають російські окупанти серед наших партнерів на заході, намагаючись таким чином нівелювати суб'єктність корінного кримськотатарського народу.
А в підсумку закидає владі, що для уникнення конфлікту варто було просто дослухатись до слів голови Меджлісу і конструктивно на них відреагувати.