«На фоні суцільної зради «Наші Котики» латають країну та об'єднують українців» — письменник і учасник АТО Пузік

Публикации
Дар'я Комарницька
04 февраля 2020, 08:00
Дар'я Комарницька
04 февраля 2020, 08:00
Дар'я Комарницька

Нещодавно у видавництві "Фоліо" вийшла книга «Наші Котики. Бліндаж». Вона написана у співавторстві Володимиром Тихим та Валерієм Пузіком

Відомо, що основою кіноповісті став однойменний сценарій неполіткоректної комедії, кінотеатральний прокат якої стартував 30 січня. 

Повна назва фільму «Наші котики або Як ми полюбили лопати в умовах обмеженої антитерористичної операції з елементами тимчасового воєнного стану». Режисер та автор сценарію — Володимир Тихий, серед продюсерів стрічки — Уляна Супрун та Степан Бандера.

QHA media поговорили з Валерієм Пузіком про книгу «Наші Котики. Бліндаж», гумор на війні, ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) та ветеранську літературу. 

Якщо порівнювати твою попередню книгу «Моноліт» та «Наші Котики. Бліндаж» — це дві різні площини і за формою, і за жанром. Перша — багатошарова людська трагедія. Друга — комедія. В обох випадках — тлом є російсько-українська війна. Чому так?

Коли у 2015 році я пішов добровольцем на фронт (Валерій воював у складі ДУК ПС — прим. авт.), то перше, що мене вразило ще на вишкільній базі, це кількість чорного гумору навколо. І це реально був "культурний" шок.

Ніяк не міг зрозуміти: як стільки можна жартувати про смерть та каліцтво, відправляючись на фронт? Зрештою звикся.

Гумор на війні — звична справа, аби не з'їхати з глузду. Своєрідні пігулки від депресії. Він допомагає триматися на плаву і не потонути. Гумор — баланс і ознака здорової людини. 

«Моноліт» і «Бліндаж» писалися фактично одночасно у 2016 році. 

«Моноліт»— книга більше про повернення, вічні повернення: війна, смерть, дитинство, переходи між світами. Оповідання — це хроніки подорожі душі між світом живих і світом мертвих. 

«Бліндаж» у тому вигляді, в якому він був тоді, — це короткі смішні новелки з життя бійців АТО, що писалися для вебсеріалу і мали звучати у вигляді короткометражних фільмів хронометражем максимум 5-6 хвилин. Тобто вони написані з урахуванням кіно. Тоді ж було зафільмовано три серії, і вони є у вільному доступі в мережі, на Youtube-каналі Вавілон 13. «Наші Котики» — це кіноповість, і вона написана за сценарієм Володимира Тихого. Над адаптацією, з перервами, ми працювали більше року. Почали у листопаді 2018 року, а останні правки були внесені в грудні 2019-го. 

Що об'єднує «Наші Котики» та «Бліндаж»?

Герої одні й ті ж самі: Грін, Професор, Літо. І, звісно, військовий гумор. У текстах використали багато реальних фактів та подій, які дійсно траплялися з бійцями на фронті. Наприклад, у новелі «Кабанчики полетіли» в ефірі радіостанції з'являється "Джаз-бенд". Це реальна позиція артилеристів ДУК ПС у Пісках та Опитному. В описах кіноповісті «Наші Котики» вводили деталі, які чітко асоціювалися б конкретними людьми на фронті. Це може бути шеврон "ТриЗУБ-Дентал" у кабіні водія. Для тих, хто не знає — це організація волонтерів-стоматологів, що за кілька років своєї діяльності на фронті безкоштовно пролікувала зуби понад 30 тисячам українських бійців. Це може бути пісня «Жовтий скотч» гурту Юркеш, що стала офіційним саундтреком до фільму. Її текст, до речі, написав мій побратим Максим Кривцов. У книзі багато "пасхалок", цитат, реальних ситуацій. Хтось це побачить і відчує, хтось — ні. Хтось скаже: цього не було у 2014-му, воно відбулося у 2016-му, наприклад, але це свідомий крок.

Розкажи трохи про кіно. Що цікавого відбулося на зйомках?

Про це краще розповість Володимир Тихий чи актори, або продюсери «Наших Котиків», адже я почав роботу над кіноповістю десь на екваторі зйомочного періоду. Власне, у цьому і криється секрет різниці між фільмом та книгою. 

Володимир Тихий згодом опрацьовував текст і наблизив деякі моменти ближче до візуального ряду фільму. 

Я можу більше говорити про книгу, ніж про кіно. Можу, звісно, переказати 15 цікавих фактів про фільм, але чи потрібно це?

Як працювалося у співавторстві?

Це класний досвід.

Ідея «Бліндажа» належить Володимиру Тихому.

Знову ж таки: було знято три серії. Хотіли знайти змогу зафільмувати більше і показувати усе те на телебаченні, але жоден канал не підтримав проєкт. 

Коли опублікували у мережі перші новели, учасники АТО почали надсилати свої історії. Зокрема, деякі речі писали мої побратими. Пізніше ми записки редагували, вносили правки. Загалом оформлювали матеріал. Ідея зняти повнометражний фільм на основі цього була озвучена одразу. 

Щодо фільму. Позитивні відгуки просто вражають, особливо якщо враховувати жанр — комедія. Чим це можна пояснити?

Багато ветеранів впізнають себе в героях фільму. Знайомі ситуації, атмосфера. «Наші Котики» — субкультурна АТОшна комедія. Володимир Тихий вловив усі вібрації, які присутні в "окопному" житті, й дуже вдало використав гротеск, стьоб над ворогом та «сон патріота». До речі, останнє — це характеристика першої сцени в одній з "помийних ям", сайтів типу "руская вєсна". 

«Сон патріота»?

Палаючий Кремль і путін-матрьошка.

Ця сцена, до речі, була написана Володимиром ще на самому початку роботи над серіалом «Бліндаж».

Чи варто очікувати продовження?

Щодо фільму — це питання більше до продюсерів, ніж до мене. Хоча чув, що «Наші Котики-2» таки плануються, але якою саме історія буде, не знаю. Щодо книги — тішу себе думкою, що маємо альтернативну історію Гріна, Професора та Літа. Він має назву «Бліндаж». То літературний сценарій написаний Романом Любим, мною та Володимиром Тихим. Його фінальна сцена — палаючий Кремль. Це може бути і передісторією. Тобто за потреби ми легко переробимо його на більш читабельний текст. «Наші Котики. Альтернативна історія» — як варіант. Питання в іншому: чи потрібна вона?

А що ти думаєш стосовно феномену ветеранської літератури?

Так чи інакше, я теж належу до цього потоку. Саме — потоку. Про феномен рано говорити. Для цього потрібен час. Наразі мені подобається, що ветерани та волонтери стараються виписати свій досвід, систематизувати війну на Донбасі у вигляді хронік, щоденників тощо. Це важлива робота. Це потрібно. І це потрібно робити тут і зараз. Я не прихильник теорій, що потрібно чекати 20 років і потім вже писати. Це дурниця. Якщо ми зараз не напишемо правди, за нас її напише ворог. У цьому випадку ветеранська література — це спроба зафіксувати стан речей, події, отриманий досвід. Це шанс поставити собі правильні питання і знайти відповіді, якщо вони взагалі є. Для читачів ці твори — можливість зазирнути в окоп. 

Можна згадати два минулорічних скандали з ветеранською прозою. Перший — з номінацією «Голоси героїв» у січні-лютому на Книжці року, другий — відмова Книжкового Арсеналу видавництвам, що видають книги ветеранів. Весна 2019 року. І це насправді дуже тривожний знак. Для цієї умовної "літературної інтелігенції" або війни немає, або вони живуть в якійсь своїй ізоляції. Я не знаю, як це пояснити. Я не вірю, що стерильний аналітик у випрасуваній сорочці може краще пояснити, що відбувається на фронті, як жити з ПТСР, з контузіями чи з пораненнями. Й тим паче, як писати ті чи інші речі, свідком або учасником яких ти був. 

Знаєш, я дуже уважно вивчив усі потоки тієї жовчі від поетес, критикинь, літературознавців. 

У всіх є імена, але нехай буде узагальнене "вони". 

Так ось, вони, у першу чергу, мали б вибачитися, але — ні, цього не сталося. Все, що треба знати про їхнє ставлення, можна прочитати у фейсбуці та інтернеті, там же знайти імена та прізвища. Це просто треш. Зате інколи вони постять сльозливі ролики типу "Дякую!", або "щедрівочки" з передової (сміється).

На фоні суцільної зради «Наші Котики» латають країну та об'єднують українців. Найкращі відгуки - це коли ветерани пишуть: "Як добре збиратися просто так, аби посміятися і побачити усіх своїх не на судах і не на похоронах". Це дуже круте відчуття. "Сміхотерапія" як вона є.