«Московський Фейкомолець» або історія інформ-вкидання про «турецький Крим»

Новости
Євген БерезовськийQHA
30 октября 2020, 13:
Євген БерезовськийQHA
30 октября 2020, 13:
Євген БерезовськийQHA

Стаття «Московського Комсомольця», опублікована 17 жовтня 2020 року, спровокувала до відвертих коментарів та постів у багатьох користувачів соціальних мереж, наплодила десятки публікацій в Туреччині, Росії та Україні.

(Приклад посту користувача Фейсбук)

(Приклад коментарів користувачів Інстаграм)

Автор матеріалу під назвою “Крим — це Туреччина”: навіщо Ердоган атакує Росію” - Михайло Ростовський, оглядач “Московського комсомольця” і син радянського розвідника та журналіста Ернста Генрі (Лейба Абрамовича Хентова), якого Міністерство Державної Безпеки СРСР свого часу звинуватило у шпигунстві.

Причиною інформаційного вибуху стали такі думки Ростовського:

“Ердоган точно не вважає Крим російським. Але одночасно він зовсім не вважає його і українським. В очах Ердогана Крим - це територія, яка була несправедливо відібрана Росією в 1783 році у Османської імперії і має бути повернута спадкоємиці цієї імперії - сучасній Туреччині”.

Саме цю цитату переклали турецькі журналісти Haber7 та Milliyet посилаючись на “Московський Комсомолець”. В свою чергу журналістка видання “Ізвєстія” Ксенія Логінова перехопила естафету та підтримала міф Михайла Ростовського.

Журналіст та заступник гендиректора телеканалу ATR Айдер Муждабаєв, в минулому колега Ростовського по “Комсомольцю”, називає його “звичайним російським пропагандистом”.

“Це цілеспрямоване інформаційне вкидання Кремля, яке поширюють російський державні інформаційні агенства на різних мовах по всьому світу. Ростовський співпрацює з адміністрацією президента Росії вже років 15, а може й більше. Він пов`язаний з адміністрацією Путіна. Всі його тексти співпадають з політикою Кремля. Він нічого не пише просто так. Взагалі, видання “Московський Комсомолець” давно стало частиною російської пропаганди”- каже Айдер Муждабаєв.

На цю нібито заяву турецького президента окупаційне видання “Вєсті Крим” публікує відповідь Ейваза Умєрова, який радить Ердогану вивчати історію і називає Росію будинком, в якому кримським татарам комфортно.

«Ми, кримчани, до останнього будемо відстоювати свій вибір. Прийміть факт російського Криму і живіть спокійно в рамках своїх кордонів. А турецькому лідерові рекомендуємо займатися проблемами своєї держави, яких немало» - каже в інтерв'ю окупаційному виданню Ейваз Умєров.

Кремлівський медіа-ресурс називає Умєрова “головою національно-культурної автономії кримських татар”. Проте громадська організація “Національно-культурна автономія кримських татар” наразі ліквідована. Про це свідчать російські реєстри, але це не зупиняє російських пропагандистів придумувати йому навіть в умовному “російському юридичному полі” неіснуюче. Також варто нагадати, що самопроголошений голова фейкової культурної автономії не був помічений в культурному полі, навпаки, в грудні 2014 року влаштував провокацію проти представників Комітету по захисту прав кримськотатарського народу і членів Меджлісу Ескендера Барієва та Абмеджита Сулейманова. Їм тоді зірвали прес-конференцію та спробували облити їх зеленкою саме Ейваз Умєров та його товариші.  

Айдер Муждабаєв вважає, що роздуми Михайла Ростовського в статті є частиною російської пропаганди, яка хоче показати, що Туреччина загрожує не тільки Росії, а й Україні, одночасно звинувачуючи в цьому кримських татар.

“Російська мета проста. Росіяни прагнуть розколоти українське суспільство, змусити сприймати кримських татар “п’ятою колоною”, народом який весь час “мріє жити в Туреччині”.  Хоча кримці завжди мали складні стосунки з Османською імперією. Кримські татари ніколи не мріяли стати частиною Туреччини та розчинитися в турецькій нації. Міф про кримських татар зрадників використовував Йосип Сталін для тотальної депортації 1944 року. Сталін взагалі хотів напасти на Туреччину, але Хіросіма (ядерне бомбардування Хіросіми та Нагасакі - прим.ред.) його зупинила. Сучасна Російська Федерація продовжує “по Орвеллу” змінювати історію і сприйняття для змінення образу кримських татар в Україні. Якось один журналіст, який називає себе українським націоналістом, сказав мені, що ніби кримські татари все одно були і  будуть за те, щоб Крим був у складі Туреччини. На це я йому відповів, що це так само логічно, якби українці мріяли б жити в Російській імперії або в сучасній Російській Федерації, тобто свідомо втратити свою мову і національну ідентичність. Це старий свідомий наклеп, який ще Катерина ІІ вигадала для обґрунтування анексії Криму і зачистки його від корінного народу, яку Росія під своїми різними назвами проводить вже майже 250 років” - коментує цю ситуацію Муждабаєв.

За словами журналіста, Реджеп Ердоган не раз підтверджував в своїх заявах, що Крим - це Українська територія. Так само каже і голова Меджлісу кримськотатарскього народу Рефат Чубаров.

“Між Україною і Туреччиною не має чіткого військового союзу, але є підтвердження цінностей, якім слідує і українська і турецька держави. Москву це дуже непокоїть. Москва хоче стравити між собою Київ і Анкару. Москва хоче відновити в головах українців ті міфи, які знову ж таки вбивалися Москвою протягом століть. Це інформаційна провокація запущена Росією і нажаль не всі українські журналісти в ній розібрались. Маємо знати лише одне: чітку позицію Турецької Республіки щодо Української Держави - Україна в її сучасних кордонах є суверенною державою і ніхто не може зазіхати на її землі, включачи Анкару. Все. Це є позиція Туреччини” - каже очільник Меджлісу кримськотатарського народу.

Рефат Чубаров слідкує за ситуацією навколо інформаційної пропаганди “Московського Комсомольця”.

“Мене менше за все турбує чим апелюють журналісти “Московського комсомольця” бо саме вони і стали першоджерелом цієї інформаційної провокації і це вже дуже чудово розкрито деякими українськими дослідниками, зокрема Борисом Бабіним”- пояснює голова Меджлісу Рефат Чубаров.

Юрист міжнародник та представник Президента України в АР Крим у 2017-2018 рр. Борис Бабін на своїй сторінці в Фейсбук виклав тези Кирила Куликова, голови українського бюро Інтерполу в 2005 році. В ефірі телеканалу “НАШ” Куликов розповів, що між  Російською і Османською імперіями був укладений Кючук-Кайнарджийський мирний договір. У разі відмови Росії від Криму територія повертається під владу Туреччини.

“Вкрай цікаво - хто ще від Головного управління Генштабу РФ, профільний інститут якого так успішно скінчив пан Кирил, буде розповідати нам про турецькі інтереси щодо Криму. Може й шановний голова КСУ висловиться? Не здивуюся” - зауважив Бабін, коментуючи заяви Куликова.

На думку Бабіна “фейками "Московського комсомольця" наразі вже ніхто не обмежується”.

В Росії настають важкі часи. Газпром звітує перед акціонерами по збитках, рани від санкцій та хиткої ситуації з сателітами Кремля в СНД не дають спокою, а значить потрібно продовжувати хоча б інформаційну війну. В цій війні переможе тактика протистояння фейкам, а саме пошук інформаційних першоджерел.