Крим, COVID і карантинні «гойдалки». Що відбувається зараз на адмінмежі і чому вмотивованість обмежень досі лишається сумнівною

Новости
Тетяна ІваневичQHA
14 августа 2020, 18:30
Тетяна ІваневичQHA
14 августа 2020, 18:30
Тетяна ІваневичQHA

Минув майже тиждень з моменту фактичного закриття КПВВ на адмінмежі з окупованим Кримом. Але причини президентсько-урядового рішення так і залишаються незрозумілими для суспільства, а його наслідки продовжують створювати перешкоди пересуванню українців. 

Наразі до Криму можуть потрапити ті, хто там прописаний, а виїхати на материк - ті, хто має материкову прописку.  Як виняток існує можливість перетнути адмінмежу на гуманітарних підставах. Однак їхній перелік і досі не затверджений урядовим рішенням, а існує лише на рівні роз’яснень - спочатку представництва президента в АРК, а тепер і Мінреінтеграції. Всі, хто в’їжджає з Криму, мають встановити додаток «Дій вдома» і пройти обов’язкову двотижневу самоізоляцію, крім вступників до українських материкових вишів та студентів, яким вже цього тижня уряд цю самоізоляцію скасував.

При цьому, ані уряд, ані Офіс президента практично ніяк не відреагували на спільне звернення правозахисників, які вимагали пояснити причини посилення жорсткого карантину на адмінмежі з Кримом; внести певні корективи для полегшення перетину, а можливо і взагалі скасувати ці обмеження - якщо з’ясується відсутність обґрунтованих підстав для запровадження. На думку правозахисників, немає вмотивованих підстав для посилення карантину до кінця літа.

Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник cьогодні повідомила «Кримським новинам», що відповіді на звернення до Шмигаля і Зеленського щодо ситуації на КПВВ і досі немає. Звернення було направлене ще в понеділок. Хоча точково представники влади і коригують ситуацію.

Наразі правозахисники продовжують отримувати масу запитань від українських громадян, які зіткнулись із проблемами при перетині адмінмежі, і громадські організації продовжують надавати їм консультації. А заодно і формують додаткові аргументи на основі реальних фактів, зафіксованих цими днями на адмінмежі з Кримом.

«Першою реакцією, включно на наше звернення, було те, що Міністерство реінтеграції опублікувало роз’яснення щодо підстав гуманітарного характеру. Потім за допомоги представництва президента в АРК були внесені зміни щодо абітурієнтів та самоізоляції. Поки це все, але ми будемо і далі звертатися. Зараз збираємо практику та скарги людей, щоб знов звернутися вже спираючись на практику пропуску людей», - говорить Скрипник.

Схоже, уряд і не планує скасовувати жорсткі карантинні обмеження і вони проіснують як і було анонсовано до ранку 30 серпня. Це як мінімум. Цілком ймовірно, що погіршення епідемічної обстановки стане черговою підставою для їх продовження. Поки що ситуація з COVID-19 не покращується. Навпаки - вчора в країні був зафіксований черговий антирекорд - 1732 нововиявлених інфікованих. Кількість хворих невпинно наближається до позначки в сотню тисяч і на сьогодні становить 87872 випадків. Кількість померлих цього тижня перетнула позначку в 2 тисячі. При цьому кількість тих, хто одужав - трохи менше ніж 47 тисяч. Негативна ситуація і в Криму, де за даними окупаційної влади, з початку року виявлено 1517 COVID-позитивних.

З початку серпня в Криму було зафіксовано два антирекорди:

5 серпня - 39

9 серпня - 48

новоінфікованих

Потік через адмінмежу впав втричі


Впродовж перших п’яти днів потік через адмінмежу знизився майже втричі проти тижня, який передував посиленню обмежень, розповів «Кримським новинам» помічник начальника Херсонського прикордонного загону – начальник пресслужби Іван Шевцов.

«Наразі ситуація на адмінмежі залишається стабільною. В середньому за добу, починаючи з 9 серпня, в обох напрямках адмінмежу перетинає 450-500 громадян. Порівняно з попередніми періодами кількість перетинів знизилась втричі. Так, за тиждень до посилення обмежень середній показник був 1400-2000 перетинів на добу. Потік в обидва боки приблизно однаковий - до 250 громадян з ТОТ Крим і стільки ж туди».

Шевцов зауважує, що нинішні обмеження дещо відрізняються від тих, що діяли раніше.  Зокрема, уряд ввів правило, що громадяни, які перетинають адмінмежу, можуть здати ПРЛ- тест на ковід-19 і тим самим закінчити проходження самоізоляції.

Крім того, спочатку відновили, а потім скасували самоізоляцію для абітурієнтів  і для студентів, які їдуть на материк на навчання для здачі сесії.

«За гуманітарними підставами за добу через КПВВ пропускають близько 50-70 громадян. Скільки серед них абітурієнтів точну цифру сказати не можу, але що серед перетинаючих є студенти, я особисто бачив, коли перебував на адмінмежі», - ділиться спостереженнями прикордонник.

Просимо трохи детальніше роз’яснити, як зараз відбувається перетин за гуманітарними підставами, оскільки уряд додав бюрократизму в цю процедуру. Зараз щоб отримати дозвіл перетнути адмінмежу за гуманітарними підставами, потрібно очікувати рішення і від ДПСУ, і від Мінреінтеграції. Раніше було достатньо рішення очільника прикордонників.

Шевцов пояснює, що зараз надання таких гуманітарних підстав технічно має такий вигляд:

«Людина приходить на КПВВ, представляє наявні в неї документи старшому зміни. Старший зміни здійснює перевірку цих документів. Якщо це, наприклад, медичні підстави, то треба перевірити дійсність тих довідок, якщо це питання сім’ї, то ми перевіряємо чи дійсно такі люди зареєстровані в шлюбі, чи вони дійсно є подружжям. Це займає певний час, а потім вже обгрунтовані пропозиції скидаються на голову ДПСУ і він особисто приймає рішення про пропуск або відмову в пропуску.

Звернення до Мінреінтеграції відбувається паралельно. Людина не повинна звертатись, це робимо ми: паралельно зі зверненням до голови ДПСУ, ми погоджуємо питання з Міністерством з реінтеграції тимчасово окупованих територій. Очікування дозволу залежить від обставин, які є у громадян. Когось можна пропустити і за півгодини, комусь треба очікувати дві години».

Речник Херсонського прикордонного загону також повідомив, що при перетині адмінмежі не стикались з людьми, які могли б бути заражені коронавірусом. Принаймні, його симптоми виявлені не були.

«З початку введення карантину при перетині адмінмежі жодного разу не було зафіксовано випадків виявлення людей з підвищеною температурою чи з ознаками захворювання на COVID-19. Ця ситуація зберігається і по сьогоднішній день».

Особливих ексцесів чи нестандартних ситуацій цього тижня також не спостерігається, каже Шевцов. Хіба що вчора була чергова невдала спроба дати хабара прикордонникам, щоб перетнути межу в обхід обмежень.

«Вчора громадянин України намагався підкупити прикордонника. Він не мав підстав для перетину адмінмежі в напрямку ТОТ Криму, оскільки мав прописку на материковій частині України. Громадянин запропонував прикордоннику 100 доларів за те, щоб його пропустили. Але прикордонники відмовились і передали його в руки правоохоронців. Якщо брати повністю адмінмежу, то за цей рік вже було понад 10 випадків відмов військовослужбовців від неправомірної вигоди».

Шевцов також додає, що наразі у прикордонників немає ніякої інформації про ймовірне пом’якшення режиму перетину. Якщо не буде додаткових урядових рішень про продовження обмежень, їх скасують 30 серпня - як і передбачено розпорядженням.

Ковід ні до чого?


Причини, які змусили урядовців відновити жорсткі обмеження на виїзд з окупованого Криму  і на його відвідування, досі залишаються незрозумілими не лише для пересічних громадян, але й для правозахисників та експертів. Це дає широкий простір для чуток, припущень і навіть спекуляцій, і  в будь-якому випадку - для невпевненості та неспокою. Версії різні: від безпекової необхідності захистити український південь від можливого розширення російської військової або терористичної агресії - до початку боротьби між політсилами за голоси на місцевих виборах.

Ще в перший день введення обмежень Ольга Скрипник відзначила, що урядове рішення спричинило суттєві незручності для людей, але його вмотивованість лишається сумнівною.  

«Підстави прийняття такого рішення залишаються незрозумілими, ясно тільки те, що нам це подають начебто як боротьбу з COVID-19, але це суперечить логіці заходів протидії поширенню COVID-19».

В соцмережах користувачі також висловлювали і висловлюють нерозуміння логіки боротьби з епідемією.  

Один із засновників Українського культурного центру в Криму Михайло Батрак на своїй ФБ-сторінці намагається розібратись в можливих причинах і підводних течіях незрозумілого рішення.

Обґрунтувань в документах і заявах чиновників, справді, обмаль. В дорученні президента Володимира Зеленського вказується, що обмеження саме на кримських КПВВ потрібні для уникнення другої хвилі ковіду в країні: «Кабмін має переглянути режим роботи контрольно-пропускних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і міста Севастополя». І Кабмін аврально вводить обмеження лише в цьому районі.

При цьому Уряд в пояснювальній записці до свого розпорядження про введення обмежень вказує, що: «наразі в Україні продовжує спостерігатися тенденція до зростання кількості випадків діагностування інфікування COVID-19, що обумовлює необхідність тимчасового припинення роботи контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї. Документ спрямований на запобігання поширенню на території України COVID-19 шляхом тимчасового припинення роботи відповідних контрольних пунктів».

Зауважимо, що  і президент, і уряд метою називають уникнення спалаху хвороби в країні в цілому, а не, скажімо, в окремій Херсонській області, яка безпосередньо межує з Кримом. До речі, Херсонщина наразі знаходиться на одному з останніх місць по кількості хворих - в області, за останніми данми, 290 лабораторно підтверджених випадків захворювання на коронавірус

То чи ж так відчутно Крим впливає на загальноукраїнський рівень захворюваності на ковід, що були потрібні заходи аж такого рівня?

Справді, в тиждень введення обмежень щоденно в Україні виявляють від 1300 до майже 1500 нових випадків інфікування коронавірусом. І зараз ця цифра лише збільшується. Справді, Росія охоплена епідемією, яка так чи інакше «перетікає»  на окупований півострів. Справді, статистика підрахунку інфікованих в Криму, яку ведуть окупаційні органи «влади», викликає сумнів щодо її об’єктивності, і рівень захворюваності там може бути на порядок вищий.

Однак ніде в офіційній статистиці не наводиться інформація, що з непідконтрольного півострова на український материк потрапляє великий потік інфікованих коронавірусом. Не підтверджується це і дотичною інформацією.

«Кримські новини» двічі за останній тиждень з’ясовували у прикордонників, скільки на адмінмежі за час карантину було зафіксовано людей з підозрою на ковід, або принаймні, з підвищеною температурою.

В понеділок речник Херсонського прикордонного загону Іван Шевцов відповів таким чином: 

«Всім особам, які прямують на КПВВ як на в’їзд, так і на виїзд, ми здійснюємо температурний скринінг. На адмінмежі не було жодного випадку, коли виявили у людей підвищену температуру і відправляли на обов’язковий медичний огляд. Це і ті, що з Криму, і ті, що прямували в напрямку Криму, жодного випадку не зафіксували».

Сьогодні він підтвердив, що така ж ситуація зберігається - на адмінмежі з ковід-симптомами нікого не виявили.

І навіть якщо припустити, що люди виїздили з Криму тоді, коли ще симптоми хвороби не проявлялись, то ймовірна кількість ймовірно інфікованих аж ніяк не сягає тих рівнів, що могли б впливати на загальноукраїнську епідемічну ситуацію

Саме тому у громадян, які не повірили в ковід-версію закриття кримських КПВВ, практично одразу виникла ціла низка запитань до влади. Чому КПВВ на адмінмежі з окупованим Росією Кримом закриваються, а КПВВ на гібридно окупованому тою ж Росією Донбасі продовжують функціонувати? Чому залишається відкритим кордон з Росією (і не тільки)? 

Наразі можна констатувати: майже  через тиждень після введення обмежень, ці питання не отримали вмотивованих відповідей.