Турецький магніт: чим привабливий для Києва військовий союз з Анкарою і до чого це може привести?

Новости Украины и мира
Асіф АлієвQHA
30 октября 2020, 14:00
Асіф АлієвQHA
30 октября 2020, 14:00
Асіф АлієвQHA

Україна хоче розмістити у себе виробництво турецьких безпілотних літальних апаратів (БПЛА) Bayraktar. Така заява нещодавно пролунала від віце-прем’єр-міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського.

За словами чиновника, турецька сторона готова інвестувати. На підприємстві Bayraktar (прапороносець - турецькою) в Україні будуть працювати українські інженери та конструктори, і воно отримає право продажу БПЛА як на українському, так і на інших ринках.

 «Їм від нас необхідна площадка з відповідними вимогами, на якій вони побудують підприємство, яке в підсумку потім буде виробляти ці апарати», - сказав Уруський.

Турецький оновлений дрон Bayraktar TB2 має світовий рекорд серед тактичних середньовисотних БПЛА за тривалістю польоту. Він може злетіти на висоту у 8 км та знаходитися в небі понад 24-х годин. При цьому Bayraktar здатен нести керовані протитанкові ракети і авіаційні бомби (до 55 кг) з лазерним наведенням.

Однак Київ проявляє великий інтерес не тільки до турецьких дронів. Україна розглядає можливість спільного виробництва з Туреччиною пересувних протитанкових ракетних комплексів і організації спільного підприємства з виробництва в Туреччині авіаційних двигунів як для БПЛА, так і для гелікоптерів, і можливого турецького перспективного бойового літака. Міноборони України зацікавлено також і турецькими сучасними бойовими кораблями. У Києві прогнозують, що перші корвети можуть бути побудовані в Туреччині, а решта вже на українському підприємстві.

Великий інтерес до турецької зброї, зокрема, до безпилотників нераптовий. На сьогоднішній день вони показують свою ефективність у бойових операціях в Нагорному Карабасі. Переважно завдяки ним азербайджанська армія виводить з ладу військову техніку Вірменії.

Успіх на карабахському фронті, де за місяць азербайджанська армія вже звільнила три з семи окупованих Вірменією районів навколо Нагірного Карабаху, безпосередньо відбивається на авторитеті турецького військово-промислового комплексу.

На початку жовтня президент Сербії Олександр Вучич заявив, що його країна також хоче закупити Bayraktar TB2, які отримали прізвисько «мисливці за панцирами» у зв'язку зі знищенням російських систем протиповітряної оборони в Сирії, Лівії, та Нагорному Карабасі.

«Ми дійсно висловили зацікавленість в їх придбанні. Наші військові фахівці впевнені, що йдеться про хороші БПЛА, але поки конкретних домовленостей немає. Була названа ціна і ми розмірковуємо про це» - сказав Вучич.

На відміну від Сербії, під час візиту президента Володимира Зеленського в Стамбул, Україна підписала угоду про співпрацю з Туреччиною в оборонної сфері. Документ, що містить 12 пунктів свідчить про серйозну зацікавленість двох країн у поглибленні співробітництва у сфері безпеки та оборони.

Угода охоплює такі питання як проведення спільних досліджень та виробництва у оборонної галузі, зокрема, проектування, виробництво та модифікація запасних частин, компонентів оборонних товарів та обладнання, необхідних збройним силам двох країн.

Анкара та Київ погодились здійснювати просування угод між державними установами та компаніями щодо постачання, спільного розвитку та виробництва оборонних товарів та послуг. За взаємною згодою дві держави домовились продавати третім країнам товари, що виробляються в рамках спільних оборонних проектів. Туреччина та Україна задекларували намір брати участь у виставках, симпозіумах військово-оборонної галузі, які відбуваються в цих державах.

Окрім рамкової військовий угоди міністр оборони України Андрій Таран та голова Державного агентства з питань оборонної промисловості Турецької Республіки Ісмаїл Демір підписали меморандум про наміри між їхніми відомствами щодо проектів у оборонно-промисловій галузі

«Меморандум відзначає прагнення України та Туреччини розвивати свої оборонно-промислові програми і зміцнювати оборонні спроможності, а також встановити взаємовигідну довгострокову співпрацю на основі взаємоповаги та врахування інтересів один одного», - говорилося в Стамбулі.

Як передає турецьке видання Haber7.com, генеральний директор «Укрспецекспорту» Вадим Ніздря повідомив, що міністерство оборони України планує придбати чотири безпілотникі Bayraktar ТБ2. При цьому турецький військовий експерт Ахмет Алемдар нагадує, що ще під час президентства Петра Порошенка, Україна і Туреччина домовилися про постачання для ЗСУ цих дронів.

«Після тестових випробувань, проведених у березні 2019 року на українській авіабазі у Старокостянтинові, Україні було передано шість одиниць безпилотників». – сказав Алемдар.

Інтерес України викликаний тим, що Туреччина - технологічно потужна у військовому сенсі країна. Згідно з авторитетним індексом Global Power, Збройні сили Туреччини знаходяться на 11 місці в рейтингу боєздатних армій світу серед 138 країн (Україна займає 27 місце). Цей рейтинг враховує безліч факторів, включаючи як чисельність збройних сил, кількість техніки, так і ВВП, фінансовий стан, і навіть такі промислові показники, як виробництво електроенергії.

Турецька армія, за оцінками експертів, є однією з найбільш підготовлених в регіоні і світі. Її тренують за стандартами НАТО. У північно-атлантичному альянсі за чисельністю збройних сил Туреччина займає друге місце після США.

Турецький ВПК (військово-промисловий комплекс) в стані забезпечувати технічне обслуговування, ремонт і модернізацію зброї, яку країна закуповує за кордоном і виробляти власне озброєння. Зокрема тут налагоджено складальне виробництво і модернізація американських літаків F-16.

Під час численних конфліктів, в яких Анкара приймає як пряму, так і опосередковану участь, добре себе зарекомендували не тільки ударні Bayraktar TB2, а й інші розвідувальні дрони і дрони-камікадзе, системи РЕБ (радіоелектронної боротьби), прилади нічного бачення та інше військове спорядження, переважно для частин спеціального призначення.

Україна також може використовувати турецькі військові технології для звільнення окупованих територій. В такому випадку, терористичним формуванням під назвою «ЛНР» та «ДНР» фактично буде нічого протиставити: Bayraktar TB2 здатні діяти вище зони ураження російських зенітно-ракетних комплексів «Стріла-10», які стоять на озброєнні у сепаратистів та окупаційних військ.

Колишній військовий радник Туреччини Метін Гуркан на сайті видання Al-Monitor написав, що турецькі та українські компанії зараз працюють над близько 50 спільними оборонними проектами.

«Багато людей в Анкарі вважають, що спільне підприємство «Baykar Makina», виробника безпілотників Bayraktar, та «Укрспецекспорту» нарешті вирішить давні недоліки турецької оборонної галузі у виробництві двигунів».

Проте співпраця з Україною необхідна і Туреччини. Гуркан  підкреслює, що це відкриває перспективу виходу зі стійких труднощів у оборонних відносинах із західними партнерами, включаючи труднощі в забезпеченні технічних знань та спільному виробництві, а також заборони на експорт до третіх країн, коли йдеться про військову продукцію вироблену з комплектуючих іноземного виробництва.

Експерт додає, що за допомогою України Туреччина сподівається досягти вітчизняного виробництва критично важливих військових технологій.

«Двостороннє співробітництво може призвести до спільних військових навчань та тренувань, що посилюють взаємодію турецьких та українських військових, яке може змінити геостратегічний баланс у Чорноморському регіоні. За чим безсумнівно пильно спостерігає Москва».

Україні варто скористатися тим, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган на практиці кидає виклик військовій силі Росії в Сирії, Лівії та її союзнику Вірменії в Нагірному Карабасі. Туреччина з її армійською міццю і амбіціями цілком може стати одним з головних союзників України в боротьбі за повернення своїх окупованих територій.