«До повної деокупації не може бути подачі води в Крим». Підсумки другого дня виїзного засідання профільного комітету Ради на Херсонщині | QHA media
РЕПОРТАЖ

«До повної деокупації не може бути подачі води в Крим». Підсумки другого дня виїзного засідання профільного комітету Ради на Херсонщині

13 февраля 2020, 14:09
Закрыть

Текст: Асіф Алієв
Фото та відео: Богдан Дацюк

QHA media


Як вирішити житлову проблему переселенців


«Я  сподіваюсь, що вже в цьому році стартуватиме проєкт будівництва 500 квартир в Херсонській області для переселенців з окупованого Криму», — сказав на КПВВ «Чонгар» голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв.

Така його заява пролунала під час другого дня виїзного засідання комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, в роботі якого, окрім народних депутатів, взяли участь також міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда та омбудсмен Людмила Денісова.

За словами Гусєва, він вже мав декілька розмов з приводу спорудження житла з послом Туреччині в Україні, нагадавши, що це ідея належить президенту цієї країни Реджепу Тайїпу Ердогану.

Губернатор нагадав, що в Херсонській області проживають 16 тисяч кримських татар і що Херсонщина стала їх другим домом.

«Але важливо, щоб ми стали не другим, а справжнім домом для кримських татар», — додав голова ОДА.

 Про важливість забезпечення житлом заявив і глава представництва президента в АРК Антон Кориневич, назвавши це питанням номер один для вимушених переселенців.

Першочерговим завданням влади вважає цю проблему і глава Мінвету Коляда. Вона заявила, що уряд активно працює над наповненням фонду пільгового житла, а до пілотного проєкту по іпотеці вже надійшло 12 тисяч заявок.

Бо, як зазначила Коляда, основною причиною, через яку переселенці з Криму повертаються жити на окупованому територію, є саме відсутність можливості придбання житла.

Крім того поліпшенню соціально-економічних умов заважає й так звана вільна економічна зона «Крим». З такою думкою погодилися всі учасники виїзного засідання.

Так, Кориневич повідомив, що переважно кримчани звертаються до представництва президента в АРК щодо необхідності відмінити статус нерезидентів для кримчан, як зазначено в положенні про вільну економічну зону «Крим» (ВЕЗК). Тому він закликав нардепів скасувати цю норму.

У свою чергу лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв, говорячи про недосконалість ВЕЗК, зазначив її абсолютну недоцільність:

«Не може бути вільна економічна зона на окупованій території».


Реакція на «торгівлю водою»


Жваві обговорення на засіданні профільного комітету ВР викликала заява голови парламентської фракції «Слуга народа» Давида Арахамії щодо постачання води в анексований Крим в обмін на поступки Росії щодо окупованої частини Донбасу.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що заява Арахамії шкодить настроям тих людей, що живуть в Криму. А Мустафа Джемілєв взагалі назвав слова лідера фракції «Слуга народа» намаганням задобрити президента РФ Володимира Путіна та підкреслив, що не можна торгувати суверенітетом України.

«До повної деокупації не може бути подачі води в Крим», — зауважив він.

Народний депутат Рустем Умєров додав, що в Криму достатньо води для населення, а додаткову воду хочуть використовувати для задоволення потреб окупантів, та закликав «не гратися такою темою».

Зрештою, голова комітету Ради з питань деокупації Криму та Донбасу Дмитро Лубінець заявив, що його обурює недалекоглядна та безрозсудна позиція деяких колег, зазначивши, що жителі Донбасу, як і мешканці Криму, мають однакові права та можуть розраховувати на підтримку держави щодо їх захисту.

«Спроби поставити когось вище, когось нижче, а тим більше вчиняти будь-які торги ціною їхнього життя — це або нерозуміння процесів, що відбуваються, або вища міра цинізму».

Відтак члени комітету в підсумкових рекомендаціях після роботи свого виїзного засідання в Херсонській області чітко зазначили, що про жодну подачу води в Крим не може йти мова аж до повного звільнення українського півострова.

Представники кримських татар, скориставшись нагодою, запросили нардепів та всіх небайдужих взяти участь у мирній ході на Крим, яка запланована на 3 травня 2020 року. В зв’язку з цим делегація підійшла до крайнього («нульового») пункту КПВВ «Чонгар», звідки і почнеться один з маршрутів цього «Маршу гідності».

Смотреть еще: