Крим, права кримських татар, Білорусь і деструктивна «європейська занепокоєність». Меджліс і посол Латвії обговорили актуальні події сьогодення | QHA media
ВИДЕО

Крим, права кримських татар, Білорусь і деструктивна «європейська занепокоєність». Меджліс і посол Латвії обговорили актуальні події сьогодення

20 августа 2020, 14:00
Закрыть
Тетяна ІваневичQHA media

Деокупацію Криму і порушення прав людини на окупованому півострові, проблеми кримських татар, політичні і безпекові виклики у зв’язку із заворушеннями в Білорусі, майбутній візит президента Латвії до України та інші питання обговорили в Меджлісі кримськотатарського народу з Надзвичайним і повноважним послом Латвійської Республіки в Україні Юрісом Пойкансом.

В зустрічі взяли участь лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу Рефат Чубаров, його заступник Ільмі Умеров, а також члени Меджлісу Різа Шевкієв та Гаяна Юксель.

Юріс Пойканс наголосив на незмінній позиції Латвії щодо невизнання окупації Криму і підкреслив, що в його країні  уважно стежать за ситуацією на окупованому півострові. Він також зазначив, що не вперше зустрічається з Меджлісом для обговорення різноманітних питань, і такі зустрічі носять дружній і робочий характер. Спілкування на зустрічі велось українською мовою, яку посол вивчив після прибуття до Україну і зараз практично вільно володіє.

Посол зауважив, що Латвії дуже близькі і зрозумілі проблеми України, трагедія окупації території і депортації населення, оскільки Латвія сама пережила схожі події в середині минулого століття.

Латвія зацікавлена в співпраці з Україною, зокрема по лінії парламентів, зазначив посол. Він також  нагадав, що саме латвійський парламент першим в світі визнав депортацію кримських татар геноцидом і нинішній склад парламенту зацікавлений в поглибленні співпраці, зокрема, обговорювалось, що в парламенті Латвії можуть проводитись кримськотатарські дні.  

Латвія також стежить за створенням міжнародного переговорного майданчику по Криму, і у разі створення, зацікавлена взяти участь в його роботі.

«Поки що майданчик по Криму, як ми розуміємо, в стадії створення. Ми звичайно, завжди підтримували український Крим, підтримуємо деокупацію Криму, і якщо будуть майданчики щодо цих питань, звичайно, Латвія до нього долучиться», — каже посол.

Голова Меджлісу Рефат Чубаров відзначив, що посольство Латвії в Україні та Меджліс кримськотатарського народу пов’язують дуже тісні взаємовідносини.

«Сьогоднішня наша зустріч була присвячена широкому колу питань: Крим, питання забезпечення прав кримськотатарського народу, прав людини, політв’язні, останні ситуації навколо переговорів, Донбас. Говорили про ситуацію в Білорусі, бо розвиток будь-яких подій в Білорусі він торкається і України, він має безпосереднє відношення і до Латвії, і до України, а відповідно, до Криму, до кримських татар. Обговорювали деякі питання, пов’язані з поглибленням нашої співпраці, в тому числі шляхом проведення певних усталених заходів, зустрічей власне в Латвії з латиським політикумом, з керівниками Латвійської Республіки будемо всі ці обговорення втілювати в життя».

Сторони також обговорили політичну і безпекову ситуацію в Європі, в контексті подій в Республіці Білорусь, яка територіально межує з обома країнами.

Рефат Чубаров, говорячи про події в Білорусі і їх вплив на життя навколишніх країн, підкреслив необхідність жорстких, солідарних і послідовних дій Європи і світу для недопущення реалізації в Білорусі гібридних сценаріїв на кшталт тих, що були реалізовані на Донбасі і в Криму.

«Розвиток будь-яких подій в Білорусі торкається і України, він має безпосереднє відношення і до Латвії, і до України, а відповідно, до Криму, до кримських татар. На жаль Європа не мобілізується. Нас турбує, що європейська солідарність знов може обмежитись черговими стурбованістю і занепокоєнням, а треба насправді вже зупиняти Росію. Сама роль України має бути вищою ніж зараз, саме Україна має генерувати ініціативи».

Чубаров також акцентував на важливій ролі, яку відіграють країни Балтії, і зокрема Латвія, в підтримці європейської стабільності і в підтримці України.

«Якщо ваші країни не будуть такими ж активними як зараз, то деякі наші партнери в ЄС і НАТО будуть почувати себе надмірно спокійно. Сподіваюсь що захищаючи себе ви будете захищати нас», — сказав він.

Зі свого боку, Юріс Пойканс підтвердив важливість солідарності центральноєвропейських країн з Україною, і наголосив, що незалежність та процвітання Білорусі дуже важливе і для України, і для Латвії, і для стабільності в цілому в регіоні.

«Коли в Європі є різне ставлення до ситуації в Україні, особливо важлива роль країн Балтії і Польщі. Ми також дуже сподіваємось на вирішення ситуації в Білорусі. Для нас Білорусь, як для Латвії, так і для України, є дуже важливою країною. Сподіваюсь, що політична криза, яку ми сьогодні маємо в Білорусі, буде вирішена в інтересах білоруського народу».

Під час спілкування також обговорювався візит до Херсонщини, який 20 серпня для низки європейських  дипломатів організує український МЗС, і під час якого в тому числі планується відвідати КПВВ на адмінмежі з окупованим Кримом «Каланчак».

Посол, висловив зацікавленість глибше дізнатись про ситуацію на адмінмежі з Кримом.

«До деокупація Криму, на мою думку, Херсонська область має стати такою візитною карткою України. Я був лише в Херсоні. Тому хотів би побачити, який вигляд має Херсонська область, який є потенціал, і звичайно, коли будемо на Каланчаку, я хотів би побачити, яка там ситуація». 

До речі, Юріс Пойканс не вперше буває на українських територіях, наближених до зони конфлікту з Росією. Країни Балтії надають гуманітарну допомогу постраждалим районам і налагоджують співпрацю, зокрема, між освітніми закладами обох країн. Причому, посол наголошує на тому, що треба відходити від гуманітарної складової на користь обмінів і проектів, зокрема, в освітній сфері. Два роки тому посли країн Балтії відвідували Маріупольський університет, на початку цього року Пойканс зустрічався з представниками педагогічного університету Донбасу, і на зустрічі відпрацьовували можливі контакти вишу з латвійськими університетами. 

В коментарі «Кримським новинам» Юріс Пойканс відзначив, що кримські виші, які опинились у вигнанні через російську окупацію, також мають перспективи налагодження подібної співпраці з латвійськими університетами.

«Ми маємо дуже велику співпрацю з українськими університетами. По-перше, ми думаємо про обмін між професорами, це спільні наукові роботи. Щодо обміну студентами, звичайно, це трошки важко щодо Донбасу. А по іншим, ну ви ж знаєте — Україна також частина Расмуса (Расмус+ — освітня програма Євросоюзу). І звичайно, ми зацікавлені в створенні контактів також з університетами, які виїхали з Криму. Тому ми тут не ділимо (на Крим і Донбас) і звичайно, якщо будуть такі ініціативи, ми відкриті до них. Дуже важливо, щоб наша молодь співпрацювала, дружила, тому і там ця співпраця між університетами нам є дуже цікава».

Юрій Пойканс до кінця цього року має завершити свою п’ятирічну каденцію, однак відзначає, що як мінімум, до візиту президента Латвії, що планується на осінь, він перебуватиме  в Україні. За його словами, візит може відбутися в жовтні цього року, тобто практично через рік після візиту президента України Володимира Зеленського до Латвії, що відбувся 18 жовтня минулого року. 

«Я цього року закінчую свою місію, але поки що не залишаю Україну. На якій посаді я б не був я буду підтримувати Україну, Крим і кримських татар. І наступний посол буде продовжувати розпочаті традиції. Наразі посольство працює над візитом президента Латвії до України і сподіваюсь, що вдасться організувати цей візит в жовтні цього року», — підкреслив Юріс Пойканс.

Зі свого боку Чубаров висловив сподівання, що конструктивна співпраця і започатковані ініціативи будуть продовжені і розширені.