Интервью

Рефат Чубаров: новий президент не зможе займатися Україною, не займаючись Кримом і кримськотатарським питанням

23 апреля 2019, 17:42
Закрыть

Агентство QHA media зустріло голову Меджліса кримськотатарського народу, народного депутата від БПП Рефата Чубарова вчора ввечері біля Адміністрації Президента, після завершення спонтанної акції на підтримку президента Петра Порошенка. Сказати йому «Дякую» за роботу на каденції прийшло близько 3 тисяч прихильників кандидата, що програв на виборах і найближчим часом залишить свою посаду.

Довелось зачекати, доки зо два десятки українців пофотографуються з Чубаровим, потиснуть йому руку, перекажуть слова підтримки кримчанам і кримським татарам. В якийсь момент українці, що оточили главу Меджлісу, стали скандувати
«Крим – це Україна!»

Рефат Чубаров розповів, чого очікує Меджліс від нового президента в питанні деокупації Криму і надання йому статусу національно-територіальної автономії та про найближчі плани представницького органу на внутрішній і зовнішній арені.

Які плани ваші і Меджлісу щодо участі в майбутніх парламентських виборах або підтримці якихось політичних сил?

До парламентських виборів ще є час — я впевнений, що вони будуть своєчасно і це будуть чергові парламентські вибори. Будуть різні конфігурації. І тому для нас зараз важливо не дати жодній політичній силі можливості уникати під час парламентських виборів питання повернення Криму.

Під час президентських виборів частина кандидатів в нахабній мірі взагалі нехтували кримською тематикою, і українське суспільство це в якійсь мірі проковтнуло. Якщо частина кандидатів для себе вважала можливим не говорити про Крим, а деякі навпаки говорили, як вони будуть допомагати Криму, не говорячи про деокупацію, то інші можуть потім піти ще далі. Цього не можна допускати, бо все починається з перших дрібних кроків, і такі відкати також.

Немає жодних сумнівів, що Меджліс кримськотатарського народу буде і далі всередині цих політичних процесів. Ми посилюємо зараз наші зовнішні напрямки діяльності на міжнародних майданчиках. В першу чергу, в Організації Об’єднаних Націй — буквально вчора-сьогодні четверо наших людей поїхало на постійний форум корінних народів. Я завтра відлітаю до Риги (Латвія), де буде спільне засідання комітетів парламенту, зустріч зі спікером парламенту, і де будуть обговорювати питання геноциду кримськотатарського народу 1944-го року. У нас є низка заходів до Дня пам’яті жертв депортації, які передбачені в травні в Туреччині за участю вищого керівництва цієї країни.

Отже  ми ще більше посилимо зовнішній вектор нашої діяльності. І в той же час ми будемо максимально залучати український політикум до вирішення питання деокупації Криму. І головне, щоб це одночасно було з переформатуванням і наданням Криму статусу національно-територіальної кримськотатарської автономії.


Сьогодні я став очевидцем нової традиції (мені хочеться в це вірити), яка зароджується в незалежній Україні — акції…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Понеділок, 22 квітня 2019 р.


А яка зараз може бути перспектива внесення змін до Х розділу Конституції, якщо навіть у відповіді Мустафі Джемілєву штаб тоді ще кандидата в президенти Володимира Зеленського взагалі не згадав про автономію як таку?

В нашій країні українське суспільство все більше і більше починає надавати основні імпульси владі в будь-яких напрямках. Ми сьогодні з вами є свідками створення нової української традиції. Такого не було за всі роки української незалежності – щоб люди за чиїмось закликом, не політичних партій, а якихось активістів, тисячами зібрались тут перед Адміністрацією Президента, щоб подякувати президенту, який уходить. Це перший  раз. Я був зараз серед цих людей, і я розумію, що обов’язково знайдуться якісь негідники, що скажуть, що їх звезли, що їх привели. Але тут треба побачити людей – в переважній більшості по їхній розмові, по тому, що і як вони говорять – це просто люди, які прийшли від щирого серця. Оце – нові люди, це люди нового рівня українського суспільства.

І тому зрозуміло, що будь-який високопосадовець, скажімо, президент або голова уряду, або політики дуже потужних політичних сил, вони здатні прискорити просування тих чи інших питань порядку денного, чи навпаки – загальмувати. Але вони одноосібно чи групою щось вирішувати не будуть. Все вирішує українське суспільство.


Меджліс буде ініціювати зустріч з новообраним президентом для обговорення питання Криму?

Кримська і кримськотатарська проблеми – одні з найпомітніших і найактуальніших в Україні. Як тільки новообраний президент приступає до вирішення внутрішніх і зовнішніх питань, пов’язаних з розвитком країни, з її станом у зв’язку з російською агресією, як тільки новообраний президент береться за будь-яку проблему аби її вирішити, у гуманітарній, зовнішньополітичній, дипломатичній сфері, він одразу натикається на Крим, на кримськотатарську проблему.

Проблема не в тому, хто буде ініціювати зустріч по Криму – Меджліс чи президент. Але проблема в тому, що ніхто не зможе займатися Україною, не займаючись Кримом і кримськотатарським питанням.


Смотреть еще: