Интервью

«Політичний порядок денний Туреччини і України є показником нових досягнень» — почесний консул України у місті Бурса Гьоркем Шехсувар про відносини двох країн

09 сентября 2019, 11:23
Закрыть

Ахмет Озай

Почесний Консул України в м.Бурса Гьоркем Шехсувар дав оцінку виборам в Україні, офіційному візиту президента України Володимира Зеленського до Туреччини, а також двостороннім відносинам між країнами.

В Києві починається новий етап. Що ви думаєте з цього приводу?

Я здійснив короткий візит до Києва, на запрошення кримського татарина, новообраного депутата Верховної Ради. Я був на церемонії присяги депутатів Верховної Ради, лідера кримських татар Мустафи Джемілева, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та депутата від партії Голос Рустема Умерова. Я мав нагоду слідкувати за подіями з місця. Крім того, вдалося побачитись із друзями. Вперше в історії України політична партія представляє більшість в парламенті.  Для нас новим є те, що наші депутати представляють в парламенті різні партії. На сам перед це є важливим мессиджем для української демократії та майбутнього Криму.

Ви також брали участь і під час офіційного візиту Володимира Зеленського до Туреччини.

На мою думку, з обох боків були дуже вдалі контакти. Обидва лідери мали можливість як познайомитись ближче, так і поспілкуватись на незакінчені теми з минулого. У порядок денний були внесені нові теми. Є рішення щодо збільшення обсягу товарообігу. Як всім відомо, після президентських виборів першою країною, куди Зеленський здійснив візит з ціллю відпочинку, була Туреччина. Очевидно, що він поважає нашу країну. Також був дуже важливий мессидж під час офіційного візиту. Він запросив турецьких бізнесменів та інвесторів в Україну. Він сказав, що він є гарантом інвестицій та капіталу. Особливо він порадив інвестувати в південну Україну. 

Яким ви бачите майбутнє України в світі політичних подій?

Взагалі то ніхто не очікував таких результатів виборів. Наразі міняється кров. Я вважаю, що ця зміна матиме позитивний вплив на Україну. У українського народу та економіки великі очікування. На мою думку, кроки, які буде зроблено, будуть відповіддю на ці очікування. Такі мої перші враження. Наприклад, майже на 20% було підвищено заробітну плату. Інфляція знаходиться під контролем. Це позитивні знаки. Це дуже важливо і для наших бізнесменів. В майбутні п’ять років відбудеться інвестицій в інфраструктуру на суму 20 мільярдів доларів. До кінця року будуть зроблено інвестиції в автодороги. Україна також є дуже важливим морським сусідом Туреччини. 

Що ви можете порадити в цьому контексті турецьким інвесторам?

Президент України на бізнес-форумі в Стамбулі, звернувшись до бізнесменів, висловив їм свою повагу і запросив до країни. Ця підготовка до інвестицій відбуватиметься у всіх секторах. В Україні вже є багато інвестицій таких турецьких компаній як Догуш Груп, Еджзаджибаши та ін. Між Україною та Туреччиною можна подорожувати за ID картками. Україна наш сусід та в повному розумінні цього слова європейська країна. Також Україна є нашим туристичним сусідом. Країна, яка знаходиться в межах досяжності інвесторів від Стамбула до Вана чи Діярбекіра. Україна особливо чекає на будівельні компанії. Також надає великі можливості в сфері сільського господарства.

Я хочу говорити загально, не дивлячись на минуле. Давайте розділимо хвилювання нового президента. Важливим сектором є тваринництво. Важливим є і промисловість. Україна готова надавати землю і будувати спільні заводи та фабрики. Вже настав час для підписання договору про вільну торгівлю, над яким обидва боки працюють роками.

Ви є Почесним Консулом України в Бурсі. Бурса є містом побратимом українського міста Вінниця. В Вінниці є переселенці, 160 дітей яких не можуть отримувати навчання рідною мовою. Що можна зробити в цій сфері?

Нам необхідно робити кроки в освіті і культурі, задля того щоб протокол про міста-побратими не висів в повітрі. Я читав низку ваших статей про депортацію кримських татар та особливо громадян, які проживають на цій території. Якщо чесно, я був дуже вражений. Тема освіти та рідної мови наших співвітчизників є однією з приоритетніших для нас. На мою думку, освіта, яку ці діти отримають в Туреччині, буде показовою. Тому, я, як почесний консул України в Бурсі, даю слово, що зустрінуся з губернатором та мером м.Бурса та працюватиму над тим, щоб дітям надали гуртожитки та місця, де вони зможуть отримати освіту. Для нас буде честю надати освіту дітям в місті, де будувалася та почала свій шлях Османська Імперія.

Смотреть еще: