Культура

«Довге повернення». У Києві презентували спецномер часопису про кримських татар

04 декабря 2018, 18:14
Закрыть

QHA media

В Києві презентували 90-й номер незалежного культурологічного часопису «Ї», який повністю присвячений історії та сучасному становищу кримськотатарського народу.

Часопис «Кримські татари. Довге повернення» містить 12 статей, які розповідають про найважливіші етапи розвитку кримськотатарського народу та його державності, починаючи від Кримського ханства і до сучасних часів, про депортації, яких зазнали кримські татари з боку імперської Росії та СРСР, про нинішній тиск й гоніння в окупованому Росією Криму. Серед авторів — Олекса Гайворонський, Гульнара Бекірова, Андрій Іванець, Тарас Возняк, Алім Алієв, Адас Якубаускас.

Під час презентації історик Гульнара Бекірова відзначила, що зараз українське суспільство потребує знань про об’єктивну, неспотворену російсько-радянською пропагандою, історію кримських татар. За її словами, вивчення цієї історії впродовж багатьох десятиліть настільки масштабно фальсифікувались, що тепер необхідно по крупицях відновлювати її, прискіпливо збирати правдиві свідчення і факти.

Сьогодні історія кримських татар стає частиною і української історії, тому що Крим — це частина України, і нам в сьогоденні необхідно розуміти багато моментів з минулого. Зокрема, знати про історію держави кримських татар – Кримське ханство, щоб розуміти, чому сьогодні кримські татари говорять про свою державність.

Вона також зауважила, що лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв свій перший тюремний термін в СРСР отримав саме за те, що писав історіографію свого народу.

Сам Джемілєв написав передмову до тематичного часопису

Він відзначив публікацію Андрія Іванця про українсько-кримськотатарське партнерство в 1917-18 роках, коли обидва народи боролися за здобуття незалежності, але не змогли реалізувати наданий історією шанс.

Це ті моменти, коли вирішувалась подальша доля Криму, тоді була тісна співпраця між українськими і кримськотатарськими політиками, але сили були нерівними, і Крим був захоплений більшовиками.

Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс зауважив, що Литва має зв’язки з кримськими татарами з ХІV століття, і вони внесли значний внесок в розвиток литовської держави. Зараз в цій країні проживає чимала діаспора кримських татар.

Коли ми говоримо про депортацію кримських татар, ми згадуємо долі сотень тисяч литовців, які після радянської окупаціі в 1940 році були вислані в Сибір. Ми не можемо зараз спокійно дивились на те, як кримські татари переслідуються на своій єдиній батьківщині в Криму.

Перший заступник міністра інформаційної політки України Еміне Джеппар акцентувала, що інструменти репресивної російсько-совєтсько-російської машини в Криму впродовж останніх двохсот років незмінні. І багато в чому репресії базуються на дезінформаційних міфах, які Росія поширює про інші народи для привласнення чужих територій і виправдання загарбницьких дій.

  

Є об’єктивна історія (Криму і кримських татар), яку за радянських часів не можна було довідатись. Читаючи цей часопис, розумієш, чому кримську татари зазнають переслідувань зараз, — підсумовує Джеппар.

  

Видання ініціювала громадська організація з Литви «East European Cooperation», профінансовано проект з коштів Програми розвитку співробітництва та підтримки демократії Міністерства закордонних справ Литовської Республіки.

Тираж видання становить 1000 примірників. Воно буде розповсюджуватись по бібліотекам, вищим навчальним закладам, посольствам. Крім того, електронна версія розміщена на сайті видавництва «Ї».

Смотреть еще: