«За 238 років у Криму загинули понад 300 тисяч кримських татар»: перша шпальта турецької проурядової газети

Публікації
Асіф АлієвQHA
26 Квітня 2021, 12:
Асіф АлієвQHA
26 Квітня 2021, 12:

«За 238-річну окупацію Криму Росією загинули понад 300 тисяч татар. Нащадки цих жертв живуть мрією, коли знову віднайдуть свободу».

Такими словами починається стаття під назвою «Вкрадена батьківщина — Крим» турецької проурядової газети Diriliş Postası. У виданні наголошується, що батьківщина кримських татар двічі була окупована Росією.

Після кожної окупації тюркське населення, яке проживає в Криму, піддавалося геноциду. У результаті переслідувань і гонінь російською царицею Катериною II, радянським лідером Йосипом Сталіним і президентом РФ Володимиром Путіним кримські татари зазнали насильницького вигнання зі своїх рідних місць, — наголошується у статті.

Автор публікації Дурім Абазі нагадує, під приводом того, що «кримські татари не вміють жити самостійно» і «мають зв'язки з Османською державою» російська імператриця Катерина II видала указ від 19 квітня 1783 року (в РФ ця дата відзначається, як «День прийняття Криму, Тамані та Кубані» до складу Російської імперії — прим. ред.) про фактичну окупацію Криму.

Після цього було знищено Кримське ханство і почалася агресивна колонізаторська політика Росії. У пам'яті кримськотатарського народу перша окупація стала однією з найбільших трагедій в його історії.

Населення Криму в 1778 році становило 527 тисяч осіб. 500 тисяч з них (95 відсотків) були кримськими татарами. У перший період окупації, з 1776 по 1795 рік, понад 300 тисяч кримських татар загинули у результаті чуми, виселення та окупації, а ті, хто лишилися серед живих, сховалися в Османській імперії.

Відповідно до джерел, з 1783 по 1793 рік понад 380 тисяч гектарів родючих земель, що належали кримським татарам, були захоплені окупантами. Ці землі були роздані російській буржуазії та державним службовцям, зокрема, раднику Григорія Потьомкіна (російський генерал) — Василю Попову і графу Олександру Безбородько (державний діяч Російської імперії), — йдеться у статті.

Автор зазначає, що приводом же для останнього вторгнення до Криму стало зближення України із Заходом:

Путін вдерся на півострів, відправивши свої війська до Криму 27 лютого 2014 року, побоюючись, що Київ поліпшить свої відносини з ЄС і стане членом НАТО. Таким чином, українська криза перетворилася з регіональної проблеми на світову. Новий уряд Криму, який був створений під військовим тиском Росії, вирішив провести сумнівне всенародне голосування.

У результаті було оголошено, що нібито явка на голосування склала 83%, і 97% тих, хто проголосував нібито висловилися за приєднання до Росії. Захід не визнав окупацію Криму. Однак на сьогодні ще більшу небезпеку становить напруженість на Донбасі, оскільки Росія, розширюючи зону своєї окупації, намагається встановити свою гегемонію в усьому регіоні Чорного моря, — наголошується у матеріалі.

У статті йдеться про те, що російські окупанти знищують матеріальні цінності, історичні артефакти кримськотатарського населення півострова. Окупанти піддають репресіям людей, яких вважають загрозою для себе і захоплюють найродючіші землі Криму.

Указом уряду РФ в Криму скасовані політичні інститути кримських татар. Росія завозить на півострів мігрантів зі своїх регіонів, з метою змінити соціокультурну структуру Криму.

Раніше турецькі ЗМІ повідомляли про напруженість на Донбасі, заклик Володимира Зеленського збільшити туристичний потік до Туреччини і подяку Меджлісу кримськотатарського народу президенту Реджепу Таїпу Ердогану за проєкт будівництва житла для кримських татар.