«Укус» Росії — Зміїний? Як інформаційні баталії навколо поставок води до Криму можуть прикривати справжні цілі збройної атаки Кремля

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
13 Липня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA
13 Липня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA

Не лише окупований Крим, але й загалом південні рубежі України останніми тижнями затягнуло димом інформаційної війни. Ключові питання: чи захоче Росія цього року розширити агресію на український материк або в її пріоритетах - завершити окупацію Чорного моря? А також чи зможе РФ шляхом посилення морської блокади України домогтися зняття водної блокади Криму? Відповіді шукали «Кримські новини».

Меседжевий «пінг-понг» через адмінмежу  


В інформпросторі продовжує активно циркулювати обговорення можливості розширення російської збройної агресії на південь Херсонщини заради вирішення проблеми з водопостачанням Криму. Українські і американські експерти всерйоз розглядають такий сценарій. Про це говорять, зокрема, в Майдані закордонних справ та Центрі досліджень армії, конверсії і роззброєнь. А колишній командувач Збройними силами США в Європі Бен Ходжес нещодавно також заявив, що у вересні Кремль під приводом вирішення «гуманітарної кризи» через посуху і нестачу води на півострові може здійснити військове вторгнення в Херсонську область. 

Більше того, на рівні української влади і військових керівників цей сценарій також озвучений як ймовірний, хоча й без чіткої конкретизації часових рамок. Віцепрем’єр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков наголосив, що «українські військові готові до опору у разі, якщо відбудеться порушення лінії зіткнення, яка сьогодні є в Херсонській області» і підкреслив важливість позиції партнерів з країн цивілізованого світу. Командувач Військово-морських сил України Олексій Неїжпапа також не виключив, що війська РФ спробують прорватися з окупованого Криму до Херсонської області, щоб дати можливість пустити воду з Дніпра в Північно-Кримський канал:

«Я не виключаю таких дій з боку Російської імперії. Ми готуємося. Все розповісти не можу, але ось вам маленький факт. Дальність ракетного комплексу «Нептун» дозволяє застосовувати його з материкової України на підходах до Севастополя. Ось там і подивимося».

Водночас командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв заявив, що  безпосередніх загроз щодо наступу Збройних сил РФ на Херсонську область «не виявлено і не встановлено», хоча розвідка на Таврійському напрямку ведеться в посиленому режимі.

«Нинішній стан такий, що поки ворог не підготував наступальне ударне угруповання. Його підрозділи перебувають у пунктах постійної дислокації», - говорить Наєв. 

При цьому він озвучив потужність військового угруповання РФ в Криму: 32,5 тис. солдатів, із них 11,5 тис. ‒ сухопутне угруповання; 200 бронемашин, 31 танк, 100 артилерійських систем, 34 вертольоти, 63 літаки, 684 одиниць військової техніки.

Цікавою стала реакція Росії на заяви українських представників - вона діяла в звичних рамках «все заперечити і всіх звинуватити». З одного боку, РФ, вустами речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова, спростувала слова про можливість російського вторгнення з Криму за дніпровською водою. А з іншого -  перевела «стрілки» від себе, намагаючись представити саме Україну джерелом загрози військового загострення. Днями РФ пригрозила, що у разі, якщо Україна спробує військовим методом звільнити Крим, то у відповідь ракетним ударом буде знищена важлива військова інфраструктура на материку

Росія навіть спробувала фактами проілюструвати, що в Азово-Чорноморському регіоні буцімто саме Україна є провокатором нестабільності. Цими вихідними російські ЗМІ повідомили, що військові РФ начебто зафіксували потужну радіоелектронну атаку з боку України на позиційні райони систем протиповітряної і протиракетної оборони С-400 «Тріумф» і ЗРПК «Панцир-С», розташованих на території Криму. Космічні системи начебто зафіксували радіоелектронне випромінювання з північної і північно-західної частини Азовського моря. Більше того, російські пропагандисти звично звинуватили США - начебто то вони «допомогли». Хоча злі язики іронізують, що росіянам, можливо, більш логічно було припустити «допомогу» з боку Туреччини - адже саме турецькі військові дуже ефективно знищують російські «Панцирі»  в Сирії. Офіційної реакції-спростування з боку України поки не послідувало. 

На фоні інформаційних «дуелей», обидві країни продовжують «обмінюватися» військовими навчаннями в регіоні. Серед цікавинок двох російських навчань, що відбулись  в першій половині липня - боротьба з «диверсантами» та опанування навичок війни з елементами хімічної. Так, в Криму підрозділ окупаційного армійського корпусу Чорноморського флоту навчався відбивати напад диверсійної групи умовного противника на філію військово-морського клінічного госпіталю в місті Сімферополі. А учасники двостороннього батальйонно-тактичного навчання з підрозділами армійського корпусу Чорноморського флоту РФ вчились не лише воювати з диверсійно-розвідувальними групами, але й відбивати удари авіації та долати ділянки місцевості, умовно заражені отруйними речовинами. Декого ця «легенда» наштовхує на думку про «Кримський титан», що біля адмінмежі Крим/Херсонщина, але наразі це - лише «легенда». 

Українські військові навчання на півдні також проводяться, в тому числі, такі, на яких відпрацьовується захист від ворожого десанту з моря. Про збільшення кількості військових на Херсонщині та відповідні заходи місцевої влади повідомляє і тамтешній голова ОДА Юрій Гусєв. Хоча і називає можливість російського вторгнення з Криму «малоймовірним». Так чи інакше, інформаційний шум навколо ймовірної російської атаки з Криму, який не стихає вже кілька місяців, в останні тижні ще більше посилився - в акурат після завершення в РФ опитування щодо конституційних поправок. До того ж Росія перейшла на військову термінологію і на рівень протистояння між військовими, десь «загубивши» гуманітарну мету - напоїти кримчан.

Тому складається враження, що гуманітарне питання подачі води до Криму - лише прикриття для реалізації Росією чисто військових задач. І навіть якщо припустити, що російські війська атакують Херсонщину, то аж ніяк не для того, аби повернути вентиль і пустити воду Північно-Кримським каналом (фахівці твердять, що технічно швидко реалізувати це практично нереально). Основною метою може бути елементарне бажання нових захоплень української території.

Російські «пірати» можуть з’явитися біля Одеси?  


Активне обговорення і підвищення градусу інформаційної напруги навколо Криму з боку Росії може свідчити про те, що справжня ціль розширення російської агресії проти України дещо інша, хоч і розташована також в Чорноморському регіоні. Військові експерти вже не перший рік уважно стежать за ситуацією навколо українського острова Зміїний, що в західній частині Чорного моря. Ще в 2016 році в статті для Atlantic Council колишній радник міністра закордонних справ Швеції Аарон Корева писав, що Росія може наважитися на захоплення острова Зміїний у Чорному морі, щоб дестабілізувати Одесу. Це дозволило б Москві облаштувати на його території військово-морську базу, з якої російські солдати під виглядом так званого «ополчення одеської республіки» змогли б влаштовувати напади на торговельні судна, які прямують в порт Одеси.

«Якщо Росія захопить острів (Зміїний), Одесу можна буде відрізати. Це означатиме, що Україна втратить майже весь доступ до моря, оскільки Росія вже контролює Крим та газові поклади між півостровом та островом Зміїний», - писав тоді Корева.

Українські військові експерти також неодноразово заявляли про вірогідність такого сценарію і про те, що наступним об’єктом атаки Чорноморського флоту РФ може стати саме острівець в Чорному морі, де сходяться українські та румунські територіальні води. Ще торік заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Михайло Самусь в коментарі «Кримським новинам» називав загрозу російського вторгнення на Зміїний як один з вірогідних сценаріїв:

«В один не прекрасний день Росія може спокійно окупувати острів Зміїний і закрити не тільки вихід України до моря з півночі, з Одеси. Треба говорити чесно – в будь-який момент Росія може закрити нам вихід до світового океану, і це буде величезний удар по економіці. До речі, такі дії можуть завдати потужного удару по економічним інтересам, наприклад, Румунії. Оскільки там знаходиться і економічна зона Румунії, і там вже розпочались потужні економічні проєкти із залученням австрійських, американських, голландських фірм. Це буде величезний удар і по Румунії. І Румунія нічого не може зробити, оскільки переважання авіації, ракет і просто морських сил Росії є надзвичайно великим – на кілька порядків».

В українських ЗМІ зауважували цікавий зв’язок між захопленими Росією газовими платформами «Чорноморнафтогазу» біля північно-західного узбережжя Криму та загрозою для острова Зміїний. Росія не лише незаконно видобуває там газ, але й розміщує на цих платформах розвідувальну апаратуру, яка дає змогу контролювати повітряну, надводну й підводну ситуацію в північно-західній частині Чорного моря. Зокрема, моніторити надводну та повітряну ситуацію на рубежі мису Тарханкут — острова Зміїного та контролювати переміщення бойових кораблів/катерів ВМС, Морської охорони ДПС України, а також США та НАТО в усій акваторії північно-західної частини Чорного моря.

«Вишки поступово переміщують у межах ВЕЗУ ближче до острова Зміїний. Нині (на липень 2019 року)  відстань між островом і найближчою платформою становить тільки близько 30 миль. Небезпека цього полягає в можливості противника контролювати величезну морську акваторію в реальному часі й використовувати інформацію у власних цілях».

Мета розширення російської агресії в північно-західній частині Чорного моря така ж сама, як і ескалація на Азові - встановити військове домінування і підірвати економіку супротивника. Від Зміїного до Одеси та портів на Одеському узбережжі - лише 142 кілометри. Наразі на ці порти частково перекинуті вантажні потоки з Маріуполя і Бердянська, які Росія тримає в стані перманентної блокади вже третій рік. В ситуації, коли Україна вступає в економічну кризу, ВВП країни за перші 5 місяців впав на 5,9%, а перспективи ускладнюються загальносвітовими кризовими явищами на тлі пандемії COVID-19, ймовірність російської атаки на ослабленого супротивника зростає в рази. І блокування портів, через які здійснюється значна частина українського експорту, стане відчутним ударом по українській економіці в цілому і по економіці Одещини зокрема. Погіршення економічної ситуації дає можливість розхитувати соціальні настрої. Свого часу блокада Маріуполя і Бердянська могла вилитись у створення «Приазовської народної республіки», принаймні експерти неодноразово озвучували подібний варіант розвитку подій. 

І буквально в червні українські правоохоронці виявили агітаторів за так звану «Одеську народну республіку». Також нещодавно повідомлялось про затримання апологета «Запорізької народної республіки». Наявність таких агітаторів через шість років після того, як перші версії цих «республік» померли, не народившись, засвідчує, що Росія і надалі зацікавлена розхитувати український південь і не припинила своїх спроб в цьому напрямку. 

Острів Зміїний може стати «ключем» для відкриття Північно-Кримського каналу? 


Розвернувши напрямок удару в бік Одеси, Росія, можна сказати, завершить окупацію українських територіальних вод Чорного моря, на додачу до вже майже окупованого нею Азовського. Привабливими для агресора може бути не лише доволі відчутні  негативні економічні наслідки для України, але й певна легкість операції по захопленню Зміїного в порівнянні з операціями на суходолі. Крім цього морська російська блокада України дає РФ важливі козирі в боротьбі за припинення української прісноводної блокади Криму.

Голова спостережної ради Фонду «Майдан закордонних справ», головний редактор сайту BlackSeaNews Андрій Клименко, коментуючи «Кримським новинам» інформаційний шум на півдні України та потенційні цілі Росії, відзначає, що наразі будь-яка російська інформація може бути дезінформацією для відволікання уваги. 

При цьому острів Зміїний він вважає цілком ймовірною метою подальшої російської експансії:

«Зміїний - висока вірогідність (російської атаки). Ви ж бачили, що таке Зміїний - завдовжки по крайніх точках 662 і завширшки 560 метрів... Там в нас тільки погранзастава. Захопити його спецназом дуже просто, а потім визволити буде майже неможливо без війни».

Клименко відзначає, що у України наявні ресурси для того, аби захистити острів, хоча у разі саме військової атаки Росії, доведеться діяти самотужки. Навіть попри близькість до Зміїного територіальних вод Румунії - країни-члена НАТО, Україна не може розраховувати на військову підтримку з боку Альянсу.

«Можемо тільки просити, щоб завжди в тому районі патрулювали натовські кораблі, а розвідувальна авіація та космос давали інформацію», - зауважує Клименко. 

Й іронічно додає: «Можемо самі НАТОвцям запропонувати поставити там (на Зміїному) якийсь їхній радар». Втім, відзначає, що поки не чув про такі пропозиції.  

Можна також згадати, що в травні цього року «Морська експертна платформа» в низці пропозицій для стримування агресії РФ на Чорному морі, пропонувала і захисні дії навколо Одеси. Зокрема, Україні було б доцільно звернутися до НАТО та США з пропозицією спільно створити район  A2/AD (anti-access and area denial) в районі військова база Девеселу, Румунія – військово-морська база Одеса, Україна таким чином, щоб він захищав морський та повітряний простір в районі чорноморського узбережжя України, Болгарії та Румунії та гарантував єдиний шлях для торговельного судноплавства в чорноморські порти України, непідконтрольний Росії. Зрозуміло, що реалізація подібних проєктів є тривалою за часом, але принаймні початок руху продемонстрував би Росії спільну позицію країн регіону.

Розглядаючи російську експансію в Азово-Чорноморському регіоні, яка утискає права не лише  України, але й інших країн, чиї кораблі блокуються в Керченській протоці, варто згадати, що міжнародна спільнота так і не застосувала такий дієвий механізм стримування, як міжнародні санкції проти російських морських портів за блокування портів Маріуполя, Бердянська, обмеження судноплавства в Керченській протоці.

Втім, важко однозначно сказати чи стримають економічні важелі Росію від ймовірного блокування портів Одещини. Якщо РФ поставила військову мету, то перешкодити їй тільки економічними важелями неможливо.

«Росіяни йдуть за своїм планом. Не буде приводу з нашого боку - вони його створять», - роз’яснює Клименко російські пріоритети.