«Цей рік буде особливим для кримської проблематики» — очільник МЗС України

Публікації
Асіф АлієвQHA
09 Березня 2021, 20:00
Асіф АлієвQHA
09 Березня 2021, 20:00

Нинішній рік буде особливим для кримської проблематики, тому що саме цього року планується проведення саміту «Кримської платформи». Про це сьогодні, 9 березня, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на виставці «Вірність собі — не злочин!», яка присвячена переслідуванням Росією кримських татар у тимчасово окупованому Криму.

Голова МЗС наголосив, що проведення саміту «Кримської платформи» є пріоритетом для України.

І президент України, який власне ініціював необхідність додаткової роботи над деокупацією Криму, і МЗС, який розробив концепцію «Кримської платформи», всі як один будуть працювати над успіхом цієї історії. У тому числі й ми будемо робити це заради героїв цього фотопроєкту, — сказав він.

Як повідомляють «Кримські новини», на фотовиставці «Вірність собі – не злочин!», яка відкрилася в приміщенні МЗС, були представлені фотографії дітей кримськотатарських політв’язнів, чиї батьки незаконно позбавлені волі за сфабрикованими звинуваченнями в «екстремізмі» й «тероризмі». За даними правозахисників, понад 200 неповнолітніх дітей залишилися без опіки батьків. У деяких селищах, де компактно проживають кримські татари, після арештів утворилися цілі «жіночі» вулиці.

Говорячи про виставку, Кулеба зазначив, що МЗС це не просто будівля, а місце, де мають говорити правильні сигнали для наших гостей.

Ця виставка є дуже важливою. Тому що кожен іноземний гість, кожен міністр закордонних справ, який проходитиме сюди на перемовини, проходячи повз ці обличчя, буде бачити ці історії, які нагадуватимуть про незаконну окупацію Криму, — сказав він.

У свою чергу перша заступниця голови МЗС Еміне Джеппар розповіла про важливість подібних заходів, за допомогою яких історії політв’язнів стають публічними.

«Кілька місяців тому був звільнений Наріман Мемедемінов (кримськотатарський громадський журналіст, якій відбував покарання в ростовської колонії — прим. ред.). Він мені зізнався, що єдина причина, чому його не катували у в’язниці, була публічність його прізвища. Також Ігор Козловський (український вчений, релігієзнавець, який перебував у полоні терористів «ДНР» майже 2 роки — прим. ред.) говорив, що його катування припинилось, коли про нього дізналося посольство США і закликало до негайного звільнення. Власне ця виставка і покликана на те, щоб про історії кримськотатарських політв’язнів знав весь світ», — сказала вона.

Джеппар зачитала імена деяких дітей, фотографії яких були показані на виставці, та розповіла історії незаконного затримання їхніх батьків.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який брав участь у виставці,  заявив, що виставка «Вірність собі – не злочин!» — це не просто привід згадати цих людей, а крок до звільнення Криму.

Він нагадав, як 8 березня 2014 року уздовж всіх основних магістралей Криму відбулася масова ненасильницька акція протесту проти війни і за єдність України кримськотатарських жіночих організацій.

Таким чином кримчанки показали всьому світу, що РФ здійснює збройне вторгнення до Криму і всупереч волі його жителів, — сказав Чубаров.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу порушив питання «Кримської платформи». Він зазначив, що всі українці зараз дуже сподіваються на її результати.

Здається, ми всі об’єдналися навколо цієї платформи. Головне, щоб ми спромоглися знайти шляхи досягнення деокупації Криму та виконання міжнародного права, — підкреслив він.

Муміне Салієва — дружина політв’язня Сейрана Салієва, яка спеціально приїхала з Криму до Києва для участі у виставці, розповіла про те, як живуть діти бранців Кремля.

За її словами, російська «державна машина» знедолила сотні дітей, чиї батьки стали заручниками політики РФ.

На початок 2015 року тільки 12 дітей залишились без батька, у 2016 році таких діток стало 39, а через рік вже 100. За одну ніч 19 березня 2019 року, коли в Криму провели наймасовіші обшуки в будинках кримських татар, десятки діток залишись без батька. У Бахчисараї, де я проживаю, на кожній вулиці живуть діти політв’язнів. Лише в одному мікрорайоні міста їх налічується 60 осіб, — сказала вона.

За словами правозахисниці, діти важко переживають відсутність одного з батьків. Деякі з них, наприклад, син активіста Різи Аметова Імран, боїться прокидатися щоранку, оскільки думає, що віч-на-віч стикнеться з озброєними людьми. Донька правозахисника Різи Ізетова зі сльозами згадує, як силовики в день обушку сказали їй, що вона ніколи вже не побачить свого батька.

«Сини координатора об’єднання «Кримська солідарність» Сервера Мустафаєва на конструкторі Lego будують плани втечі батька з в’язниці, а у його доньки — Джеміле — через стрес під час обшуку, виявили остеохондром (доброякісну пухлину кістки — прим. ред.). Донька активіста Вадима Сірука не пропустила майже жодного судового процесу над батьком. А ці суди відбулися у Ростові-на-Дону за понад 700 км від Криму. Важко переживає арешт батька донька Азамата Юсупова, яка з народження має інвалідність», — розповіла вона.

«Таких історій в Криму багато. Усі ці обличчя не просто фотографії діток, за кожним з них криється людська історія. І діти, як і їхні батьки знають, що вірність собі — це не злочин», — підсумувала Салієва.

У заході також брали участь голова правління лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв, режисер Ахтем Сеїтаблаєв та інші.