Спроба прориву через Чонгар. Про ситуацію з перетином і експрес-тестуванням на адмінмежі з Кримом

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
12 Січня 2021, 13:
Тетяна ІваневичQHA
12 Січня 2021, 13:

В перші дні новорічно-різдвяних свят ситуація на адмінмежі з окупованим Кримом була доволі спокійною, відзначалась невисоким пасажиропотоком і практично відсутністю нештатних ситуацій. Єдиним винятком вже цього понеділка став інцидент на «Чонгарі». 

Помічник начальника Херсонського прикордонного загону – начальник пресслужби Іван Шевцов розповів «Кримським новинам», що 11 січня на КПВВ «Чонгар» громадянин України, мешканець Запоріжжя, намагався прорватись через КПВВ не проходячи процедуру контролю. 

«Він (водій автівки) хотів з материкової частини України виїхати в Крим, не проходячи усі процедури контролю. Заїхав до нас на КПВВ, але заблокувався в своїй автівці, не дав змогу оглянути транспортний засіб. І потім рвонув в сторону виїзду з КПВВ. Там його зупинили засоби примусової зупинки. Від удару в засоби примусової зупинки, в його машині автоматично відкрилися двері і прикордонники змогли його витягнути з неї», - розповідає Шевцов. 

Прикордонники припускають, що, можливо, водій знаходився в стані наркотичного сп’яніння, оскільки поводив себе неадекватно. Від проходження тестування він відмовився.

Автівка спробувала перетнути адмінмежу без огляду (Чонгар, фото ДПСУ)

Водія передали співробітникам Нацполіції. А вже представники Нацполіції оформили його по статті 130 Кодексу про адміністративні правопорушення (керування транспортним засобом в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння) і склали протокол по ст.124 - здійснення ДТП.

Шевцов також додає, що жодних заборонених речей в автівці виявлено не було.

За винятком згаданого випадку, ситуація на адмінмежі цими днями була спокійна. Кількість перетинів - в рази менша, ніж рік тому, коли обмежень через пандемію ще не існувало.

«Змін в кількості перетину громадян не відбувається, свята пройшли спокійно.  Пасажиропотік в середньому 600-800 громадян за добу в обидва напрямки на всіх трьох контрольних пунктах в’їзду-виїзду. Тобто так, як і було перед новим роком. Якщо порівнювати з ситуацією рік тому, то відбулось різке зменшення пасажиропотоку. В цей період в минулому році ще не було введено жодних обмежень щодо перетину (в зв’язку з поширенням коронавірусу), зараз у нас все ж таки карантин, є певні обмеження і я думаю, що громадяни вже більш освічені в цьому питанні і не їздять просто так».

Шевцов додає, що зараз прикордонники пропускають громадян без гуманітарних підстав, але якщо будуть введені обмеження щодо пропуску, перелік гуманітарних підстав вже визначений відповідною постановою КМУ. 

Нагадаємо, що за даними ДПСУ на кінець грудня, в 2020 році адмінмежу з тимчасово окупованим Кримом в обох напрямках перетнули 538 тисяч громадян та 75 тисяч транспортних засобів. У порівнянні з 2019 роком пасажиропотік зменшився у 5 разів. За аналогічний період 2019 року адмінмежу перетнули 2 мільйони 583 тисячі громадянин та 391 тисяча автівок.

Іван Шевцов також повідомив, що не має інформації про те, що буцімто на КПВВ з Кримом почались безкоштовні тестування експрес-тестами на анти-ген для виявлення COVID-19.

«Наскільки мені відомо тестування поки що не проводиться. Крім того, це питання не до ДПСУ. Питанням вакцинування чи взяттям тестів займаються місцеві органи самоврядування - Херсонська ОДА. Але поки що жодних тестів не роблять. Можливо, вони збираються це здійснювати, але наразі жодних дій не відбувається. Постановою КМУ заборонено здійснювати на території КПВВ будь-яку діяльність, не пов’язану з проведенням прикордонного митного контролю. Такі тести, можливо, будуть в сервісній зоні, поза територією КПВВ. Можливо, безпосередньо в ЦНАПах будуть надаватись такі послуги, але прикордонники тести робити не будуть», - пояснює прикордонник.

Днями в ЗМІ повідомлялось, що з 9 січня на КПВВ «Чонгар» розпочали робити безкоштовні тести на анти-ген тим, хто в’їжджає з Криму до материкової України. 
Минулого тижня Кабмін прийняв постанову, якою дозволив пропуск з окупованих територій громадян за наявності негативного не лише ПЛР-тесту, але й експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2. Херсонській ОДА разом з ДП «Реінтеграція та відновлення» та АТ «Українська залізниця»  доручено забезпечити облаштування пунктів тестування на визначення антигена коронавірусу на контрольних пунктах в’їзду-виїзду на тимчасово окуповану територію Криму та Севастополя.
Процедура отримання експрес-тесту на анти-ген дещо схожа з ПЛР-тестами: за допомогою ватного тампона беруть мазок зі слизової оболонки носа або рота. Експрес-аналіз на антиген вирізняється більшою точністю, ніж експрес-аналіз крові, та швидкістю - він може бути готовим за 15-30 хвилин. Позитивний результат засвідчує наявність в людини вірусу COVID-19 в даний час.