Чи підпишуть Угоду про вільну торгівлю між Туреччиною та Україною y 2021 році?
Як ви знаєте, переговорний процес триває вже дев'ять років. Це лише свідчення та показник того, що сторони чітко розуміють національний інтерес і відстоюють його. Тому що і Туреччина, і Україна — це великі економіки, ринки. На сьогодні є найвища політична воля, доручення президентів якомога швидше завершити підписання угоди, оскільки вона дійсно стратегічно вигідна обом сторонам. Триває обмін між сторонами позиціями, які ще потребують остаточного узгодження. Продовжується прямий контакт між переговорними групами і, навіть попри пандемійні реалії, переговори активно продовжуються в адаптованих форматах (онлайн формати). Сторони однозначно, за результатами минулого року, спільно констатували просування вперед у досягненні кінцевої мети, а саме у підписанні угоди. Тому є підстави для оптимізму. Сподіваюся, врешті-решт цьогоріч угоду фіналізують.
Було проведено другий раунд переговорів щодо Угоди про соціальне
забезпечення між Україною та Туреччиною. Чи буде домовленість з цього питання y
2021 році?
З Туреччиною у нас такий рівень стратегічного партнерства, коли всі елементи працюють. Наші народи вже зараз у багатьох напрямах відчувають переваги глибини та якості налагодженого співробітництва. І це яскравий прояв, наскільки важливий елемент захисту прав та інтересів наших громадян. Як громадян України в Туреччині, так і громадян Туреччини в Україні. Тому що угода покликана урегулювати такі завжди актуальні для кожного громадянина, який проживає за кордоном, питання як пенсійне забезпечення, соціальні виплати, трудовий стаж. Відбувся другий раунд переговорів. Спільними зусиллями, проявляючи велике бажання і волю у досягненні та врегулюванні цих питань, погодили текст угоди. Тому очікуємо на виконання внутрішньо державних процедур, щоб винести її на підписання у якомога стислі сроки.
Також працюємо над спрощенням процедур, наприклад, пов'язаних із визнанням дипломів. Чому це важливо? Як і у випадку з соціальною угодою, бачимо, що кількість громадян України, які проживають постійно в Туреччині, так і, відповідно, громадян Туреччини, які проживають в Україні, зростає. Безумовно, їхнє проживання пов'язане з вирішенням низки практичних питань, які випливають з проживання кожної особи у будь-якій країні. Розуміємо, що зараз більш актуальним стає питання, пов'язане з визнанням дипломів, бо воно безпосередньо впливає на працевлаштування, можливість залучити власний потенціал. Тому зараз вивчаємо, яким чином можемо максимально спростити процедури, враховуючи домовленості, які на сьогодні існують, та зважаючи передусім на інтереси громадян. Сподіваюся, базуючись на потребах наших співвітчизників, рухатимемося вперед у цьому питанні.
Однією з найбільш постраждалих галузей через пандемію короновіру став туризм. Хоча незрозуміло, скільки триватиме пандемія, які ваші прогнози цьогоріч?
Попри пандемію, цьогоріч велика кількість громадян України відвідали Туреччину. Близько мільйона. Торік — півтора мільйона осіб. Впевнений, якби не пандемія, кількість відвідувачів із України знову ж таки зросла б, тому що Туреччина є одним з головних туристичних пунктів відпочинку українців. Тому, на мою думку, цифра близько мільйона, навпаки, достатньо позитивна та підтверджує, що ці напрямки залишаються найбільш популярними для громадян України. Звичайно, вплинуло також зменшення кількості регулярних авіарейсів. Але додались і нові напрями. Спостерігаємо збільшення зимового туризму, багато українців відвідали низку історичних міст. Бачимо зростання релігійного та медичного туризму. Тому, оцінюючи перспективи, вважаю, що після вщухання пандемійної загрози, можна очікувати навіть на бум зростання кількості туристів.
Тиск на кримських татар з боку окупантів у Криму посилюється. 12 січня 2021 року російський суд виніс обвинувальні вироки трьом кримським татарам. Активістів, які хотіли поїхати до Росії та підтримати в суді політичних в'язнів, незаконно затримали. Які кроки Україна планує здійснити цьогоріч для захисту прав громадян в окупованому Криму?
Як і у попередні роки, це питання для України завжди пріоритетне. Захист наших співвітчизників, кримських татар і етнічних українців, які залишились на території окупованого Криму, перш за все. На жаль, після окупації Криму саме кримські татари стали головним об'єктом переслідувань і репресій. Безумовно, це питання завжди порушувалось і порушуватиметься на всіх рівнях і майданчиках. У тому числі й питання щодо звільнення політичних бранців Кремля. Ми працюємо з турецькими колегами щодо сприяння. Нагадаю, що Туреччина виступає не лише на підтримку відповідних документів, що спрямовані на захист прав та інтересів цих категорій громодян, а й виступає коспонсором відповідних резолюцій у Генеральній асамблеї ООН щодо стану прав людини в окупованому Криму і мілітаризації Криму. Тому ці заходи продовжуватимуться. Структуризація та наповнення «Кримської платформи» теж додасть нового поштовху у цьому напрямі.