Спекотний травень в Морському арбітражі. Стало відомо, коли Україна має подати свій меморандум у справі проти Росії за захоплення у 2018-му моряків та кораблів | QHA media
Ексклюзив

Спекотний травень в Морському арбітражі. Стало відомо, коли Україна має подати свій меморандум у справі проти Росії за захоплення у 2018-му моряків та кораблів

28 Квітня 2020, 20:00
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

Україна має до 22 травня цього року подати до Міжнародного Арбітражного трибуналу свій меморандум у справі про затримання Росією у листопаді 2018 року українських військових кораблів та членів їхніх екіпажів в районі Керченської протоки.

Про це QHA media повідомили в пресслужбі міністерства закордонних справ України, пославшись на правила процедур розгляду зазначеного спору, встановлені Арбітражним трибуналом.

«Меморандум має містити викладення фактів спору, юридичне обґрунтування порушення Російською Федерацією норм і принципів міжнародного права, вимоги України щодо відповідальності Російської Федерації у зв’язку з порушеннями нею норм міжнародного права, включаючи, але не обмежуючись вимогами щодо відновлення порушених прав, а також компенсацію збитків», – пояснили в українському зовнішньополітичному відомстві.

Водночас в МЗС відзначили, що цей меморандум України буде конфіденційним до моменту початку усних слухань по цій справі. А зважаючи на практику розгляду таких справ арбітражними трибуналами, розгляд справи триватиме від трьох до п’яти років.

Згідно регламенту Арбітражу, Україні відвели шість місяців на подачу меморандуму, хоча була можливість це зробити й раніше. Однак, судячи з того, що на кінець квітня  даний меморандум не був поданий, українська сторона такою можливістю не скористалась.


Судний травень


Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року ухвалив проміжне рішення у справі Україна проти Росії щодо моряків, зобов’язавши Росію звільнити кораблі «Нікополь», «Бердянськ» та «Яни Капу» та 24-ох членів їхніх екіпажів, які були захоплені в листопаді 2018 року в нейтральних водах Чорного моря поблизу окупованого Криму. Росія проігнорувала вимогу про негайне виконання рішення та звільнила моряків лише у вересні в рамках великого обміну утримуваними особами, а кораблі віддала лише в листопаді минулого року. При цьому в Росії триває кримінальний процес проти моряків за нібито порушення російського морського кордону

Для розгляду справи по суті Міжнародний морський трибунал створив окремий Арбітраж. І в листопаді 2019-го в Гаазі почалися перші слухання Арбітражного трибуналу у справі про порушення Росією імунітету трьох українських військово-морських суден і 24-х членів їхніх екіпажів. Слухання носили процедурний характер і саме на них було визначено назву справи – «Спір щодо затримання трьох українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів», а також затверджено правила призначення, регламент та графік роботи Арбітражу.

Тодішня заступниця голови МЗС України Олена Зеркаль наголошувала, що українська сторона наполягає на терміновості цієї справи та визнанні Росії винною у порушенні низки статей Конвенції ООН з морського права:

«Ми наполягаємо на тому, що справа є терміновою, оскільки не зважаючи на те, що у вересні РФ звільнила наших моряків, кримінальні справи проти них тривають. Тобто, вона і надалі продовжує заперечувати імунітет українських моряків. РФ продовжує порушувати Наказ Міжнародного трибуналу з морського права від 25 травня 2019 року та Конвенцію ООН з морського права».

Арбітраж також визначив, що письмові позиції сторін будуть оприлюднені в момент початку усних слухань. Крім того промови агентів будуть відкритими, а щодо доступу громадськості до решти слухань рішення будуть прийняті Арбітражем додатково напередодні слухань.

«Отже, РФ не вдасться приховати факти та свої порушення від широкого загалу та спотворити історію», – констатувала Зеркаль.

Метою для України вона назвала визнання РФ країною, що порушує військові імунітети, та отримання належної компенсації.

Адвокат Микола Полозов, який очолює пул адвокатів, що вели і ведуть справу моряків в російському суді, в коментарі QHA media відзначив, що Україна має всі підстави вимагати від Росії компенсації за пошкоджені кораблі. І це питання, безумовно, постане в судовому процесі. Компенсація може потягнути на мільйони євро, і є шанс, що Росії доведеться її виплатити. 

«Для Росії Міжнародний трибунал ООН з морського права є досить важливим міждержавним судовим органом, оскільки Росія – це морська держава. Тому якщо трибунал ухвалить таке рішення, для Росії політичні наслідки його невиконання, напевно, обійдуться набагато дорожче, ніж виплата якоїсь компенсації. На поточний момент Російська Федерація бере участь в усіх процедурах трибуналу, відтак це фактично означає, що вона готова виплатити компенсації», – підкреслює адвокат.

Водночас Полозов звертає увагу, що Росія намагається закріпити в своїй конституції пріоритет національного законодавства над міжнародним. І рішення Арбітражу по «справі моряків» – саме те, від чого Кремль хоче убезпечитись.   

Дивитись ще: