«Росія тримала у СІЗО фактично смертельно хвору людину». Адвокат визволеного кримськотатарського активіста Едема Бекірова розповів про особливості його справи | QHA media

«Росія тримала у СІЗО фактично смертельно хвору людину». Адвокат визволеного кримськотатарського активіста Едема Бекірова розповів про особливості його справи

12 Вересня 2019, 18:29
Закрити
Анастасия ГевкоQHA media

Адвокат колишнього політв’язня Едема Бекірова Олексій Ладін розповів про деталі затримання і хронологію справи кримськотатарського активіста. Також він нагадав про те, наскільки важливо продовжувати висвітлювати питання політв’язнів, так як саме резонанс справи Бекірова привів до того, що його вдалося витягнути з російської в’язниці.


Олексій Ладін

Система з великим небажанням випускає зі своїх лап людей, навіть тих, які за формальним законом чисті. Це стосується не тільки кримських татар, хоча, на жаль, в основному — саме їх. Відповідно до хронології справи були очевидні моменти, які особливо впадають у вічі.

У грудні минулого року Едема Бекірова затримали співробітники ФСБ під час перетину кордону. Згодом з’ясувалося, що за їхньою версією нібито він у травні 2018 року передав міфічному свідку вибухівку і набої загальною масою близько 14 кілограм.

Едем — інвалід І групи і незадовго до цього переніс операцію на серці. Йому встановили 4 шунта, за медичними показаннями він не міг підняти нічого більше одного кілограма. Окрім цього у нього ампутована нога, діабет і дуже великі проблеми з хребтом. Очевидно, що людина у такому стані якісь серйозні речі піднімати не могла. Таке відчуття, що коли порушували кримінальну справу, співробітники ФСБ не розуміли реальний стан здоров’я Бекірова.

Коли усі ці деталі оприлюднили у ЗМІ, то секретного свідка у терміновому порядку передопитали. Тобто буквально за 10 днів після того, як Едема Бекірова затримали. І секретний свідок добровільно пояснив: «Так, дійсно, Едем Бекіров підійшов до мене на милицях, на плечі у нього висіла сумка, яку він передав мені». Тобто така собі спроба зробити хорошу міну за поганої гри.

Як не крути, хоч на милицях, хоч із сумкою на плечі, якби Бекіров спробував підняти таку сумку, наслідки для здоров’я були б просто катастрофічні аж до трагедії. Проте, Едема-ага заарештували.

Усі розуміли, що він є інвалідом, що людині буде неможливо перебувати у СІЗО. А тому слідство використовувало у якості медичного «підтвердження» того, що йому можна перебувати під вартою, довідку психіатра, де було надруковано, що він осудний. Від руки психіатр дописав: «Перебувати під вартою може». На підставі цього «великого» медичного висновку Бекірова помістили у СІЗО.

Він перебував там більше 8 місяців. Захист постійно боровся за те, щоб йому змінили запобіжний захід як мінімум на домашній арешт. Тому що свідчення усі були. З трьох томів кримінальної справи один том — це копія документів, які надав захист.

На протяжении всех месяцев в СИЗО Эдема Бекирова не переводили даже в медсанчасть.

Лікарі щоразу запевняли, що за станом здоров’я він може перебувати у загальній камері. Там була спецкамера під цілодобовим наглядом. Я так розумію, це була пряма вказівка ФСБ.

Лише за два місяці, під загрозою того, що Едем Бекіров сказав, що він оголосить голодування, його перевели до медсанчастини. Однак питання про те, щоб змінити запобіжний захід слідство продовжувало ігнорувати. Нам довелося по адвокатському запиту звернутися до незалежних медичних фахівців, вони, у ранзі докторів наук, склали медичний висновок, в якому по поличках розписали діагнози Едема Бекірова і встановили, що його діагнози і його хвороби входять до переліку заборонених до тримання під вартою.

Мої колеги в Україні подали позов до ЄСПЛ, який неодноразово вказував на необхідність проведення належного медичного обстеження Бекірова і зміни для нього запобіжного заходу. Російська Федерація, на мій превеликий жаль, усі ці рішення ігнорувала.

Обстеження були формальними: його вивозили на півгодини в лікарню Семашка. Лікар, не дивлячись на нього практично, складав медичний документ і писав, що все гаразд у нього, після чого його відправляли назад. Після того, як захист надав незалежний медичний висновок, і він потрапив до ЄСПЛ, Росії вже було важко ігнорувати той факт, що вони тримали у СІЗО фактично смертельно хвору людину.

Едем Бекіров повернувся в Україну 7 вересня у рамках обміну Києва з Москвою ув’язненими. Бекірова зустріла в аеропорту «Бориспіль» його донька Елеонора. Він подякував усім за допомогу і участь в його визволенні.

В інтерв’ю журналістам Едем Бекіров розповів, як його вивезли з Криму в Росію, де він на конспіративній квартирі у Москві провів два тижні під наглядом лікаря в очікуванні обміну.

Дивитись ще: