Російське каДЕТСТВО замість кримського дитинства. Росія розширює мережу кадетських корпусів на окупованому півострові. Правозахисники говорять про воєнний злочин | QHA media
Аналітика

Російське каДЕТСТВО замість кримського дитинства. Росія розширює мережу кадетських корпусів на окупованому півострові. Правозахисники говорять про воєнний злочин

10 Червня 2020, 20:00
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

Росія цілеспрямовано охоплює воєнною муштрою кримських дітей. Прояви можуть бути різні: це і незаконний призов, і пропаганда служби в армії окупанта, і  мілітарні гуртки, і різноманітні культурно-просвітницькі акції в камуфляжних кольорах. 

Особливих обертів набирає таке системне формування професійних кадрів для російських силових структур, як кадетство. В Криму його мета очевидна – створити з народжених до окупації українських дітей майбутніх солдат, здатних воювати проти своєї Батьківщини – України за інтереси країни-окупанта. В тому числі боротися з тими на півострові, хто не визнає його російську окупацію. 

Наскільки активно поширюється російське кадетське навчання в Криму, в чому його небезпеки і незаконність та як Україна підніматиме це питання в судових суперечках з РФ, з’ясовувало QHA media та експерти-правозахисники.

Слєдком РФ готуватиме з юних кримчан юридичних «карателів» для Криму?  


Днями в кримських ЗМІ повідомили, що в новій філії Санкт-Петербурзького кадетського корпусу Слідчого комітету Росії, яка розташована в окупованому Севастополі, збільшили до 50% квоту для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування.

Кадетський корпус СК РФ в Севастополі – структура новостворена. В квітні цього року до неї розпочався перший набір. Всього набирають 96 кадетів в чотири класи: два восьмих і два десятих. Серед дисциплін і звичайні шкільні, і бойова підготовка та юридичні знання. Кадети будуть носити військово-морську форму російського Чорноморського флоту. До речі, набирають на навчання не лише хлопців, але й дівчат, що не характерно для інших російських кадетських корпусів в Криму.

Спочатку заняття нової філії будуть проходити в одному з крил Інженерної школи, потім у навчального закладу з’явиться свій будинок. До речі, в російській Федеральний цільовій програмі гроші на будівництво корпусу для слєдкомівскіх кадетів додатково передбачили за дорученням президента РФ Володимира Путіна. З часом на базі севастопольської філії планують створити повноцінний автономний кадетський корпус з казарменной формою навчання, де діти житимуть цілодобово. 

Варто відзначити, що створення в Севастополі кадетського корпусу СК РФ – це новий, більш потужний етап «заходу» російського Слєдкому на окуповану територію. До останнього часу його присутність була лише на рівні кадетських класів, яких на початок 2020 року було сім, зокрема, в Сімферополі, Євпаторії, Севастополі. Севастопольський кадетський клас, який функціонував на базі школи №22, вже провів перший випуск.

Перший московський кадетський корпус

Створення кадетського корпусу СК РФ в Севастополі несе на собі особливе політичне забарвлення і посил, адже саме Слєдком РФ є тою структурою, яка масово тиражує кримінальні справи проти всіх незгодних з російською окупацією Криму та частини Донбасу. Саме Слєдком РФ активно порушує кримінальні справи проти кримських татар та колишніх і нинішніх лідерів Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва та Рефата Чубарова. Водночас той самий Слєдком відмовлявся порушувати справу по факту викрадення кримських татар в 2014 році, «не побачивши»  там складу злочину. Тепер вже в окупованому Криму з кримських дітей будуть готувати професійні кадри для репресивної машини проти їхніх же співвітчизників.

Перший кадетський корпус в Криму Росія створила одразу після окупації


Формування професійних силовиків з дитячого віку в спеціалізованих навчальних закладах – звичайна практика в Росії, яка за своїми межами веде гібридні агресивні війни, а всередині країни придушує будь-яке інакомислення. На мілітаризацію і лояльність до влади дітей в Росії спрямовані значні фінансові і пропагандистські ресурси. Можна згадати російський серіал «КаДетство», який стартував ще в 2006 році і пропагував серед підлітків суворівське навчання. І можна тільки припускати, скільки російських молодих солдат, вихованих на цьому серіалі, згодом брали участь в захопленні Криму і Донбасу.

Перший московський кадетський корпус

«Кадетська рух отримав новий імпульс до розвитку в 2014 році, коли в столиці до 70-річчя Великої Перемоги в загальноосвітніх школах було відкрито 70 кадетських класів. Зараз кадетську форму в Москві носять більше 15 тисяч дітей», – писали російські ЗМІ у 2018 році.

Після окупації Криму в 2014 році Росія перенесла на цю територію свої підходи у вихованні підростаючого покоління. Але те, що в самій Росії, хоч і з натяжкою, можна було назвати патріотичним вихованням, в окупованому Криму стало кваліфікуватись як воєнний злочин – пропаганда армії окупанта серед населення, в тому числі, серед дітей окупованої країни

Перший московський кадетський корпус

Важливість взяття під контроль думок і мрій юного покоління кримчан підтверджує те, що перший російський кадетський корпус в окупованому Севастополі відкрили негайно після окупації – вже восени 2014 року. Новини про поширення російського кадетства в анексованих Криму та Севастополі свідчать, що воно має патронат особисто Путіна, принаймні, всі ключові рішення приймаються не без участі прямої руки з Кремля. 

Перший московський кадетський корпус

Цікаво, що з проханням створити Севастопольське президентське кадетське училище міністр оборони РФ Сергій Шойгу звернувся до Путіна ще в другій декаді березня 2014 року, тобто коли Росія ще не завершила оформлення окупації Криму в своєму законодавстві. Путін ідею підтримав і 20 березня 2014 року підписав відповідне розпорядження. На будівництво корпусу училища дали 6,5 мільярдів рублів і побудували його оперативними темпами – за три місяці. Втім, поспіх обернувся трагедією – через обвалення там загинули двоє робітників. 

1 вересня 2014 року до занять в цьому училищі приступило 400 кадетів віком від 11 до 16 років. В основному це були діти з Севастополя і Криму, але були й кадети з Росії. З 2017 року училище структурно реформували і ввели його до складу Нахімовського військово-морського училища в Санкт-Петербурзі в якості філії. З того часу воно називається «Нахімовське військово-морське училище міністерства оборони Російської Федерації» (Севастопольське президентське кадетське училище). Неповнолітні навчаються там з 5-го класу, термін навчання – сім років. Училище розраховане на 840 кадетів, навчалось в різні роки від 500 до 600 осіб.

Роскадетство в Криму: військове, казаче, МВДешне, росгвардійське


На сьогодні в окупованих Криму і Севастополі існує, як мінімум, чотири відомих кадетських корпуси: вже згадане Севастопольське президентське кадетське училище, «Кадетська школа-інтернат «Кримський кадетський корпус» в Алушті, інтернат Кримський казачий кадетський корпус, розташованій в передмісті Сімферополя, і також вже згаданий новий Кадетський корпус Слєдствєнного комітету РФ в Севастополі.

Вік, з якого приймають дітей до кадетських корпусів, варіюється від середнього до старшого шкільного. Скажімо, в Кримський казачий кадетський корпус приймаються підлітки з 6-го по 10-й класи, в Севастопольський президентський корпус приймають з 5-го класу, кадетом Слєдкома наразі можна стати восьми- та десятикласникам.

Перший московський кадетський корпус

Цікаво, що в Росії керівництво Московського кадетського корпусу вважає за доцільне приймати в кадети не раніше 7 класу, оскільки в цьому випадку дитина робить свідомий вибір: може відмовитись від вступу, а у разі згоди є більш мотивована продовжувати навчання. А от за п’ятикласників вибір роблять батьки, що є не завжди виправданим примусом. Але оскільки Крим – це не Росія, то тут обрали шляхи батьківсько-шкільного примусу дітей до кадетства.

Наразі в трьох з чотирьох кадетських корпусів в Криму на навчання приймають лише хлопців. Але два роки тому міністр оборони РФ Шойгу пообіцяв, що в Севастополі відкриють спеціалізований кадетський клас для дівчаток – за аналогією з «пансіоном вихованиць міністерства оборони», який існує в російській столиці. Показово, що ця заява була  «спровокована» запитанням учасниці «Юнарміі» з Севастополя («Юнармія» – російська дитяча воєнізована організація, що діє в окупованому Криму – прим. ред.). Тож намір забезпечити кадетську гендерну рівність в Севастополі мав вигляд «на прохання трудящих». Щоправда, поки про реалізацію цієї обіцянки не чути.

Перший московський кадетський корпус

Також в Криму існує кілька десятків кадетських класів в різних містах півострова, і навчатись в них можуть як дівчата, так і хлопці. Відкривались вони поступово, але їхня кількість збільшувалась з кожним роком. Крім згаданих кадетських класів Слєдкома можна також сказати про кадетський корпус імені Імператора-миротворця Олександра III, який існує на базі ялтинської школи №11. 

Активно створюють кадетські класи не лише російські військові, але й правоохоронці. З 2017 року в Сімферополі на базі школи №28 існує перший кадетський клас під патронатом так званого «МВС» Криму. Також в 2017 році був відкритий перший кадетський клас Слєдкому РФ на базі сімферопольської школи-ліцею №3 імені Макаренка, і зараз їхня кількість зросла до семи в різних містах півострова. А восени минулого року на базі сімферопольської школи № 30 було створено два кадетських класи при Росгвардіі РФ.

КаДети Путіна в Криму — воєнний злочин


Більша частина випускників кадетських корпусів поступає до кримських або російських військових вишів, чи вишів правоохоронних структур, деякі йдуть за спеціальностями, які дозволять їм реалізуватись на державній службі в РФ чи в окупаційних адміністраціях на півострові.

Перший московський кадетський корпус

Скажімо, «Кадетська школа-інтернат «Кримський кадетський корпус» прямо декларує, що готує кадри для військової та державної служби, і звітує, що вже досягла в цьому певних успіхів: 

«За п’ять років кадетський корпус випустив 273 юнаки. До вищих навчальних закладів поступило 240 (88% від загальної кількості випускників). З них 145 (53% від загальної кількості випускників) вибрали для подальшого навчання ВНЗ силових міністерств і відомств, в тому числі 122 (45% від загальної кількості випускників) вступили до вищих військових навчальних закладів. Випускники кадетського корпусу в більшості своїй як і раніше поповнюють курсантські ряди установ вищого професійної освіти міністерства оборони та інших силових міністерств і відомств Російської Федерації».

За різними оцінками, наразі в Криму та Севастополі кадетським навчанням (класи і корпуси) охоплено щонайменше три тисяч дітей і юнаків шкільного віку. Це – 1-1,5% від загальної кількості кримських учнів, яких налічується 300 тисяч. Цифра порівняно невелика, хоча темпи її збільшення відчутні. Таким чином з місцевих кримчан поступово готуються військові фахівці, віддані державі-окупанту.

Експерт «Кримської правозахисної групи» Ірина Сєдова в розмові з  QHA media зауважує, що в цифровому вимірі кількість кримських кадетів на сьогодні не дуже значна, в тому числі і тому, що до кадетських корпусів в Криму їдуть поступати також діти з Росії. Але потужність та системність ідеологічної обробки юнаків перетворює їх ледь не на гвинтики в російській військовій машині.

«Кадетство – це дуже потужний інструмент пропаганди і вербування кримських дітей до лав армії окупанта. Свідомо – це вже повністю сформовані «солдати Путіна». Після закінчення цих училищ вони начебто добровільно ідуть служити далі, але якщо їх муштрували з 4-го класу, то фактично у них вже не залишається вибору, куди йти. Скажімо, Нахімовське (президентське) училище рапортує, що 75% його випускників потім йдуть служити до лав російської армії». 

Для мілітаризації свідомості школярів найбільшу небезпеку становлять не стільки кадетські класи, скільки організації на кшталт «Юнармії» – саме через масовість їх  впливу, вважає правозахисниця. І хоча в кадетських класах наразі в основному вчаться кримчани-маленькі громадяни України, народжені ще до окупації, але і вони під впливом кількарічної пропаганди теж можуть піти служити в армію або правоохоронні органи окупантів (нещодавно QHA media окремо аналізувало ситуацію з мілітаризацією дитинства в окупованому Криму).

Сєдова додає, що багато підлітків з Росії їдуть поступати в кадетське училище Севастополя, тому що воно вважається елітарним. Крім того російських юнаків приваблюють кліматичні умови. Так само громадяни РФ мають можливість вступити і до інших кадетських училищ в Криму. Водночас експерти наразі не стверджують, що це можна розглядати як один з елементів колонізації Криму, оскільки дуже складно відстежити, яка кількість громадян РФ після закінчення кадетського училища лишається на території півострова.

Перший московський кадетський корпус

Правозахисники не лише розглядають створення Росією кадетських училищ в окупованому Криму як один з елементів воєнного злочину і порушення міжнародного гуманітарного права, але й намагаються вживати заходів в межах компетенції. Інформацію про поширення роскадетства буде доведено в тому числі до Міжнародного кримінального суду вже цього року – відповідне подання готується спільно з прокуратурою АРК.

«Ми включили інформацію про створені Росією кадетські корпуси в Криму до нашого подання до Міжнародного кримінального суду. В цьому поданні згадується і «Юнармія», і всі мілітаризовані гуртки, і  кадетські корпуси чи класи, як один з прикладів російської агресивної пропаганди служби в російській армії серед дітей. Ми розцінюємо російське кадетство в Криму як один з елементів цього великого воєнного злочину, який називається «пропаганда служби в армії країни-окупанта серед жителів окупованої території». 

Перший московський кадетський корпус

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко в ефірі програми «Окупація без купюр. Webcast на «Кримських новинах» також кваліфікує поширення російського кадетства в Криму як приклад порушення норм міжнародного гуманітарного права.

«Це є дуже яскравим показовим прикладом негідної практики залучення дітей до військових формувань, як би вони не називались, і це справді порушення міжнародного гуманітарного права. Це приблизно так, якби фашистська Німеччина створювала кадетський корпус тут в Києві в 1942 – 1943 році і муштрувала би дітей під своїми прапорами».

Павліченко особливо акцентує на тому, що до лав кадетів в окупованому Криму активно залучають дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Тобто тих, хто через життєві обставини фактично позбавлений можливості зробити свідомий вибір.

«Фактично відбувається мілітаризація дітей з відповідним соціальним забезпеченням цих дітей. Оскільки йдеться про дітей-сиріт, які не мають утримання і перебувають на утриманні держави-окупанта. Але разом з тим фактично відбувається і рекрутизація їх з такого віку. Це фактично примус вступати на військове навчання, на військову муштру», – підсумовує правозахисник.

Дивитись ще: