Російська інформвійна в Херсоні, загроза нападу з боку Криму та невизначеність Білого дому щодо Путіна. Дайджест світових медіа про Україну | QHA media
Огляд

Російська інформвійна в Херсоні, загроза нападу з боку Криму та невизначеність Білого дому щодо Путіна. Дайджест світових медіа про Україну

01 Липня 2020, 19:00
Закрити
Асіф АлієвQHA

Російська пропаганда в Херсоні


Херсонська область стала мішенню російської інформаційної кампанії, яка сфокусована на просуванні ідеї «Русского міра» і антиукраїнських елементів.

Про це пише авторитетна американська неурядова дослідницька організація The Jamestown Foundation.

Фінансується пропаганда цих наративів в Херсоні як з боку Росії, переважно через «Фонд русскій мір» і меншою мірою іншими неурядовими організаціями, так і з боку політичної партії проросійського олігарха Віктора Медведчука.

Видання нагадує, що до 2014 року «Фонд русскій мір» відкрив в Україні понад 20 центрів, які пропагували російську мову і культуру, однак на практиці вони виконували роль російської пропаганди та дезінформації.

Сьогодні ж, згідно з офіційними даними «Фонду русскій мір», в Херсонській області продовжують діяти кілька подібних центрів: Центр російської культури, Херсонське обласне відділення Всеукраїнського товариства російської культури «Русь», Херсонське регіональне відділення громадської організації «Російський культурний центр», Російська національна громада «Русич», Херсонський благодійний фонд «Потьомкін», неурядова організація «Принц Потьомкін» та інші.

Зокрема, вони створюють культ Григорія Потьомкіна (російського генерала XVIII століття), який позиціонується як «батько Новоросії».

У антиукраїнську пропаганду залучені також проросійські журналісти, блогери та активісти в Херсоні. Так, журналіст Сергій Осолодкін, що працює у виданні Khersonci.com.ua, пов’язаному з «Опозиційним блоком», звинувачував уряд України, який він називає «американським кишеньковим урядом», в поширенні коронавірусу.

Подібні ідеї повторює блогер YouTube Кирило Стремоусов, у якого 108 тисяч підписників. Він регулярно обговорює тему «біологічних лабораторій США» в Україні (одна з яких нібито знаходиться в Херсоні) і також звинувачує владу в поширенні COVID-19. Іншою його улюбленою темою є «хвиля фашизму в Україні».

Оскільки в Криму не можуть розв’язати проблему хронічної нестачі води на півострові, Росія може спробувати захопити контроль над Північно-Кримським каналом в Херсонській області. Таким чином, Україна повинна бути готова до будь-яких військових дій з російського боку. Водночас важливо уважно стежити за іншим активним фронтом неоголошеної війни Росії проти України – триваючої боротьби за серця та уми українців.

Нова війна з півдня


Літо 2020 року може стати поворотним моментом і принести Україні нову війну, на цей раз з півдня. Про це пише видання Defence-blog, що спеціалізується на темі озброєння і військових конфліктів.

Журналісти видання відзначають, що на нових супутникових знімках від Google Earth показані сотні російських бойових танків на новій військовій базі на околиці Каменськ-Шахтинського (місто в Ростовській області РФ, в 18 км від кордонів з Україною). У порівнянні з фотографіями минулого року помітно збільшилася кількість російських танків, бойових машин піхоти та інших колісних транспортних засобів.

На фотографії видно сотні бойових танків, таких як Т-64, а також Т-62М, а також тисячі військових вантажівок, артилерійських систем та інше озброєння.

Про високу ймовірність інтенсифікації російської військової агресії заявляла раніше в інтерв’ю Financial Times і президент Грузії Саломе Зурабашвілі. За її словами, Росія всіляко намагається зупинити поширення коронавірусу у себе та стабілізувати економічну кризу, викликану різким падінням цін на нафту.

Через це Росія може здійснити агресію щодо сусідніх країн, — сказала вона.

Видання наводить і недавні заяви заступника міністра закордонних справ України Василя Боднара, який закликав бути морально підготовленим до того, що Росія не перестане використовувати свої збройні сили в політичних і економічних цілях.

Він також зазначив, що спостерігається збільшення військових потужностей на східному кордоні України та військових угруповань РФ в Криму.

Дві Росії в політиці Трампа


Коли справа доходить до Росії, адміністрація Дональда Трампа не може визначитися з послідовною і чіткою політикою щодо Кремля.

Про це пише агентство Associated Press.

У статті дається спроба пояснити, чому американський президент не засудив Росію у зв’язку з недавнім скандалом навколо коаліційних сил в Афганістані.

Як відомо, видання The New York Times, посилаючись на дані розвідки, повідомило, що російські військові таємно пропонували винагороду пов’язаним з Талібаном бойовикам за вбивство американських військових та їхніх західних союзників.

Інформація про причетність Росії до вбивства американських військовослужбовців була отримана під час допитів афганських бойовиків.

Журналіст Метью Лі відзначає, що стосовно Росії адміністрація Білого дому маневрує між прагненням Трампа дружити з Володимиром Путіним і глибокими побоюваннями з приводу намірів господаря Кремля.

Для спостерігача ззовні Росія — одночасно смертельний ворог та неправильно зрозумілий друг в очах США.

Трамп вважає РФ цінним союзником часів Другої світової війни, а Путіна підступним, але доброзичливим авторитарним діячем, який може розділяти такі американські цінності, як важливість патріотизму, сім’ї та релігії.

На додачу до всього, навіть після того, як спливли розвідувальні звіти про нагороди за вбивство американських військових, Трамп висловив зацікавленість запросити Путіна назад в групу G7.

Проте, не дивлячись на риторику Трампа, його адміністрація зробила значні кроки в питанні протидії Росії. У США за каденцію Трампа були вислані десятки російських дипломатів і закриті ціла низка дипломатичних місій.

Вашингтон вийшов з договорів про контроль над озброєннями, які Москва прагнула зберегти. Пентагон передав Україні зброю. А зараз США ведуть запеклу битву, щоб перешкодити Росії побудувати новий газопровід в Європу (Nord Stream 2), який збільшить і без того нездорову її залежність від російських енергоносіїв.

Ще до того, як Трамп вступив на посаду, питань про його ставлення до Росії було більш ніж достатньо. Тепер, коли наближається кінець його першого президентського терміну з важким переобранням, ці питання зіграють з ним злий жарт, – резюмує автор публікації.

Дивитись ще: