Озброєння з «бойовим досвідом». Росія продовжує завозити до окупованого Криму найсучаснішу військову техніку, яка вже встигла повоювати у Сирії | QHA media
По поличках

Озброєння з «бойовим досвідом». Росія продовжує завозити до окупованого Криму найсучаснішу військову техніку, яка вже встигла повоювати у Сирії

25 Жовтня 2019, 09:23
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

Росія не спиняється продовжувати мілітаризацію анексованого півострова, звозячи до нього найсучасніше військове озброєння. Практично кожен рік після початку окупації відзначається якоюсь мілітарною «новинкою», наявність якої у курортному Криму складно було б навіть уявити до 2014 року. Згадаймо хоча б берегові протикорабельні ракетні комплекси «Бал» і «Бастіон», крилаті ракети «Калібр», що спроможні нести ядерний заряд, ракетний комплекс «Іскандер» тощо.

Деякі з цих озброєнь вже мають досвід бойового застосування, зокрема, в Сирії. Це і ракети «Калібр», якими Росія обстрілювала Сирію, і комплекси «Іскандер-М», реактивні системи залпового вогню «Торнадо-Г» та «Смерч».

Цього року «воєнторг» Росії також поставив до Криму кілька нових для півострова «товарів», деякі з яких мають досвід бойового використання у Сирії, а деякі – помічені на окупованому Донбасі. Так, російські ЗМІ пишуть, що Міноборони РФ різко посилює вогневу міць берегових військ в Криму і вже почало поставляти туди реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) «Торнадо-Г». До кінця року півострів “закриють” надпотужні далекобійні радіолокаційні «Ніобій-СВ», також будуть розгорнуті новітні зенітні комплекси «Тор-М2». Окрім того, проскочила інформація, що літаки Бе-12 «Чайка» росіяни озброять розумними мінними комплексами, а мінні поля «будуть затребувані в першу чергу в Чорному морі, в акваторіях Криму».

Деяке зі згаданого озброєння вже «відвідувало» українську територію – на окупованому Донбасі. Наприкінці вересня 2017 року СММ ОБСЄ заявила, що виявила російський ЗРК «Тор» на окупованій частині Луганської області.А в лютому 2015 року росіяни обстріляли Краматорськ, що знаходиться на підконтрольній Україні території. Тоді, за оцінкою СММ, три випущені снаряди калібру 300 мм були з БМ-30 «Смерч» або реактивної системи залпового вогню «Торнадо». Можливо, йшлося про «Торнадо-С» (індекс С — від «Смерч») — російська РСЗВ калібру 300 мм, розроблена як легка і універсальна версія системи 9К58 «Смерч».Але якщо наявність свого надсучасного озброєння на Донбасі Росія вперто заперечує, то про поставки його до окупованого Криму військові, експерти і ЗМІ говорять відкрито.

Українські військові експерти відзначають, що така мілітарна накачка Криму є елементом глобального протистояння Росії і НАТО. Вона зумовлена не стільки бажанням захистити окупований півострів від ймовірних спроб звільнити його з боку України або атакувати материкову Україну, скільки бажанням домінувати в Чорноморському регіоні в цілому. І колись курортний Крим тепер «призначений» бути військовим плацдармом як для оборонних, так і більше для експансіоністських дій Росії.

Військовий експерт групи Defence Express Володимир Заблоцький та заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Михайло Самусь розповіли QHA media про те, чим може бути зумовлена і кому загрожує передислокація Росією нових озброєнь до Криму і що може в таких обставинах зробити Україна.

З військовим привітом від Сирії до Криму


РЛС «Ніобій-СВ»

Трикоординатна радіолокаційна станція «Ніобій-СВ» призначена для виявлення, трасового супроводу і визначення приналежності повітряних об’єктів усіх типів — літаків, вертольотів, крилатих і балістичних ракет, а також малорозмірних безпілотних літальних апаратів. Метровий діапазон, в якому працює радар, дозволяє бачити літаки-невидимки (у тому числі бомбардувальники B-2 Spirit) і новітні американські винищувачі F-22 Raptor і F-35 Lightning II. Навіть складні цілі радар бачить на відстані 300 км, а одночасно супроводжує до 300 цілей. Монтується «Ніобій-СВ» на колісному шасі автомобіля «КамАЗ» високої прохідності, що дозволяє в лічені хвилини перекидати техніку.

«Декілька РЛС «Ніобій-СВ», розміщених в Криму, зможуть контролювати все Чорне море», — вважає колишній заступник командувача військами ППО Сухопутних військ з озброєння — головний інженер військ ППО СВ РФ генерал-лейтенант Олександр Лузан.

«Тор-М2»

«У Криму планують розгорнути новітні зенітні комплекси «Тор-2М». Нова техніка надійде в Севастополь на озброєння 1096-го зенітного полку Чорноморського флоту. ЗРК «Тор-2М» пройшли успішні випробування в Сирії…. Крим повністю захищений від можливої атаки американських бомбардувальників В-52 — і не тільки від них», — пишуть російські ЗМІ. 

«Тор-М2» — всепогодний комплекс протиповітряної оборони ближнього радіусу дії. Знаходиться на озброєнні Сухопутних військ РФ з 2015 року. Призначений для захисту вузлів зв’язку та командних пунктів, мостів, аеродромів, радіотехнічних засобів від літаків, вертольотів, радіокерованих ракет, авіаційних бомб, безпілотників і інших елементів сучасної високоточної зброї на відстані до 15 км і на висоті до 10 км. Заявлено, що комплекс забезпечує стовідсоткове ураження будь-яких типів літаків і безпілотників, а також високоточних боєприпасів, у тому числі крилатих ракет. Сьогодні «Тори» працюють за принципом «одна ціль — одна ракета». Дальність польоту ракети дозволяє комплексу «Тор-М2» прикривати війська з фронту 20 км.  

РСЗВ «Торнадо-Г»

«До берегових військ Криму почали надходити реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) «Торнадо-Г». Установки вже замінили знамениті «Гради» в полковій і дивізійній артилерії півострова. «Торнадо-Г» повністю автоматизовані і можуть самостійно наводити ракети на ціль, завдяки чому чорноморські берега стануть недосяжними для кораблів противника. Комплекти реактивних систем залпового вогню «Торнадо-Г» вже поставлені в 8-й окремий артилерійський полк берегових військ і в 126-ю бригаду берегової оборони Чорноморського флоту. Очікується, що переозброєння на нові установки завершиться в нинішньому році. Ця сучасна система підвищить бойовий потенціал такого особливого регіону, яким є Крим», — пишуть «Известия».  

Реактивна система залпового вогню «Торнадо-Г» є модернізованою системою, створеною на основі відомого РСЗВ «Град». Основна відмінність полягає в більш досконалої системи управління вогнем з супутниковою навігацією і комп’ютером для розрахунку балістичних показників. «Торнадо-Г» — повністю автоматизована машина.  Після отримання координат цілі установка сама проводить обчислення і по команді виробляє залп. Завдання розрахунку, по суті — тільки доставити РСЗВ в задану точку, привести в бойове положення і дати сигнал на відкриття вогню.

У «Торнадо-Г» в порівнянні з РСЗВ попередніх модифікацій значно збільшені ключові характеристики — дальність стрільби, точність і кучність в залпі, що дозволяє швидко і ефективно знищувати різні типи цілей. Максимальна дальність стрільби «Торнадо-Г» становить 40 км.


Літаки Бе-12 «Чайка»

Модернізовані літаки-амфібії Бе-12 «Чайка» стануть носіями унікальних комплексів мінних полів, які самонавчаються. Комплекс мінних полів, що самостійно навчаються (самообучающиеся – рос.) — абсолютно нова російська розробка. У нього входять роботи-міни та спеціальний командний блок управління. Літаючий човен зможе встановити їх у будь-якій частині моря. Далі оснащений елементами штучного інтелекту блок управління вибудує мінне поле. Ці високотехнологічні боєприпаси мають можливості розпізнавати кораблі, підводні човни і навіть вертольоти, що низько летять, по звуку, магнітному полю і магнітоакустичному «портрету», пишуть «Ізвєстія»

«Подібні мінні поля сьогодні будуть затребувані в першу чергу в Чорному морі, в акваторіях Криму, де їх можна використовувати для проведення протидесантних операцій», — розповів «Известиям» військовий експерт Дмитро Болтенков

Бе-12 вважається найстарішим літаком, що перебуває на озброєнні російського флоту. Він розвиває швидкість понад 550 км/год, але під час патрулювання намагається дотримуватися крейсерській швидкості в 320 км/ч. Літак може баражувати більше трьох годин на відстані 600 км від бази. Бойове навантаження цієї машини – від 1,5 до 3 т.

Росія посилює військовий вплив і контроль в Криму, над Україною і в Чорноморському регіоні


Військовий експерт групи Defence Express, оглядач журналу Defense Express Володимир Заблоцький коментує появу в Криму «Ніобія-СВ», «Тор-М2», «Торнадо-Г» та Бе-12 «Чайки»:

«Йдеться про посилення російських оборонних спроможностей на тимчасово окупованому Кримському півострові. Тут краще говорити в комплексі, яким чином вони шкодять Україні. РЛС «Ніобій» призначені для викриття повітряних цілей, вони здатні контролювати повітряний простір над материковою частиною України і над Чорним морем, а системи ППО «Тор-М2» доповнюють їх разом з іншими можливістю вражати ці самі цілі.

РСЗВ
«Торнадо-Г» є насправді модифікованою версією 122-мм РСЗВ, що замінила на озброєнні  застарілу систему «Град». Має підвищену дальність стрільби. На озброєнні – з 2012 року.

Що стосується
Бе-12, це старий літак-амфібія, призначення якого – пошук і знищення підводних човнів. Які міни він може нести, складно коментувати. Та і взагалі, навіщо їм ставити міни? Хіба що щоб заблокувати підходи до портів України та Румунії, але це примітивно і така загроза за сучасних умов ліквідується швидко. Не випадково ж, кожного разу на навчаннях (і зараз також) кораблями НАТО відпрацьовується боротьба з мінами, пошук і знищення».

«Йдеться про посилення російських оборонних спроможностей на тимчасово окупованому Кримському півострові. Тут краще говорити в комплексі, яким чином вони шкодять Україні. РЛС «Ніобій» призначені для викриття повітряних цілей, вони здатні контролювати повітряний простір над материковою частиною України і над Чорним морем, а системи ППО «Тор-М2» доповнюють їх разом з іншими можливістю вражати ці самі цілі.

РСЗВ
«Торнадо-Г» є насправді модифікованою версією 122-мм РСЗВ, що замінила на озброєнні  застарілу систему «Град». Має підвищену дальність стрільби. На озброєнні – з 2012 року.

Що стосується
Бе-12, це старий літак-амфібія, призначення якого – пошук і знищення підводних човнів. Які міни він може нести, складно коментувати. Та і взагалі, навіщо їм ставити міни? Хіба що щоб заблокувати підходи до портів України та Румунії, але це примітивно і така загроза за сучасних умов ліквідується швидко. Не випадково ж, кожного разу на навчаннях (і зараз також) кораблями НАТО відпрацьовується боротьба з мінами, пошук і знищення».


Заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Михайло Самусь спростовує заяви російських військових про те, що перекидання нових озброєнь до Криму є реакцією на встановлення та модернізацію систем ППО НАТО в Румунії:

«Це не реакція, це як раз ініціатива російської сторони. Незважаючи ні на які дії України чи НАТО, Росія продовжує посилення угруповання в окупованому Криму з метою подальшого посилення контролю в Чорному морі. Росіяни постійно нарощують тут свої ракетні і протиракетні можливості, нарощують ракетні можливості Чорноморського флоту, розміщуючи в Криму кораблі, оснащені крилатими ракетами «Калібр». На цей час Росія вже одноосібно встановила контроль над Чорним морем, і ні НАТО, ні Україна не можуть зараз реально протидіяти Росії в чорноморському регіоні.

Серед згаданих озброєнь («Ніобій», «Тор», «Торнадо») немає озброєння, яке може загрожувати комусь більше, ніж те, яке там вже знаходиться. Тобто якщо в Криму знаходиться близько ста крилатих ракет «Калібр» з дальністю 2,5 тис. км, знаходяться протикорабельні ракети, знаходяться десятки бомбардувальників, в тому числі і стратегічних, в тому числі і ядерна зброя, то протиповітряна система «Тор», яка є в принципі оборонною, вона не змінює стратегічний баланс.

Щодо РСЗВ, то вони можуть замінювати старі системи на нові, тобто відбувається оновлення складу. Перекидаючи «Торнадо-Г» вони нарощують свої потужності, зокрема, берегових ліній, в тому числі і з точки зору, наприклад, якщо будуть проводитись якісь операції проти України, то «Торнадо» допоможе їм в проведенні таких операції. Це нові, модернізовані системи, які завозяться замість старих, або просто створюються нові підрозділи, і вони ставлять на озброєння саме нові системи».

 Що може зробити Україна


Володимир Заблоцький:

«Україна має, чим захиститися, але не може тягатися лінійно з ядерною державою, яка на неї напала. Протистояння має бути колективним, адже Росія загрожує не лише нам. Особливо на Чорному морі».

Михайло Самусь:

«Ми вже шостий рік говоримо, що Україні треба будувати власний флот. Якщо у нас не буде флоту, можливості протидіяти росіянам в Чорному морі у нас не буде. Акт агресії 25 листопада 2018 року (в районі Керченської протоки – ред.) чітко показав, що буде відбуватись і в інших випадках. Якщо у України буде ВМС з ракетними можливостями, ударними можливості з залпом кількох сотень протикорабельних ракет, тоді можна буде говорити про те, що Росія буде себе стримувати в своїх агресивних намірах.

Треба переходити до більш інтенсивної програми розвитку ВМС. Не на кілька десятиліть, а на кілька років. Нам треба придбати першу лінію кораблів і, можливо, ракетної зброї у наших партнерів-союзників, насамперед у США, крилату зброю, протиракетну зброю, а паралельно нарощувати і розвивати свої ракетні сили, ту ж ракету «Нептун».

Якщо казати про гроші, то у світі існує багато механізмів, коли навіть якщо у вас на цей момент не вистачає грошей, то можна залучити кредитування, лізинг і інші механізми, коли союзник може допомогти іншому союзнику в скрутний час. Я не думаю, що це є проблемою – укласти союзницький договір з США. Якщо ми домовимось зі США про закупівлю відповідних кораблів чи ракетної зброї, то там питання буде не в грошах, а в довірі.

Командування ВМС і Генштаб повинні це чітко визначити і сказати воєнно-політичному керівництву держави, які саме кораблі, які саме ракетні системи їм потрібні і вже потім починаються політичні розмови.

Я наприклад можу запропонувати купити катери. Нам не треба великі кораблі в Чорному морі, це море дуже маленьке, а ракетна зброя зараз – далекобійна. Фактично можна і з берега все повирішувати, але тактика дій ВМС все ж передбачає наявність корабельного складу. І я б запропонував мати два десятки швидкісних сучасних ракетних катерів, які можуть за кілька хвилин знищити ЧФ РФ. Не треба мати ракетний крейсер, який росіяни бачитимуть із космоса і який можуть легко знищити. А от 15-20 ракетних катерів, які невидимі для радарів – було б краще. І набагато дешевше.

Скільки часу може пройти від прийняття політичного рішення до практичних результатів? Приблизний термін демонструє два приклади. Це катери «Айленд» зі США, процес передачі яких триває четвертий рік. Або закупка безпілотників Bayraktar TB2 в Туреччині, яка відбулась непомітно і настільки швидко, що всі навіть не зрозуміли – як воно це все зреалізувалось. Все може рухатись роками, а можна все зробити і за кілька тижнів – все залежить від політичної волі.

Колективної системи безпеки зараз не існує, а НАТО, наскільки можна зрозуміти з тактичних дій Альянсу, все ж таки займається власною обороною, тобто виконує головну свою функцію – це оборона і захист власних членів. І тому НАТО не буде захищати Україну, це точно. Дії НАТО в Чорному морі можна назвати «Пасивне стримування». НАТО говорить: якщо Росія буде прямо загрожувати чи здійснювати якісь загрозливі дії стосовно членів НАТО, тієї ж Румунії чи Болгарії, то НАТО буде жорстко відповідати. Для цього є всі можливості – в тому ж Середземному морі знаходяться американські кораблі з крилатою зброєю, які можуть нанести удари по російським кораблям, які знаходяться в Чорному морі. Якщо ж Росія буде діяти проти України, то я думаю, що НАТО не буде діяти таким чином який я описав стосовно членів Альянсу».

Дивитись ще: