«Обсерваторний курорт». Навіщо Криму платна обсервація та які ризики для півострова вона несе | QHA media
По поличках

«Обсерваторний курорт». Навіщо Криму платна обсервація та які ризики для півострова вона несе

29 Травня 2020, 20:00
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

Не втратити остаточно туристичний сезон, який в окупованому Криму забезпечують переважно росіяни і водночас не допустити масового завезення до Криму коронавірусу з Росії, де рівень захворюваності в рази вищий – такі взаємопротилежні завдання змушена вирішувати зараз кримська «влада». 


Багатозадачний платний обсерватор


Туристичний сезон в Криму обіцяє бути провальним – понад 60% росіян через пандемію коронавірусу взагалі вирішили нікуди не їхати цього літа. Хоча наразі анексований півострів знаходиться на виході з карантинних обмежень, і це мало б заохотити туристів. Однак нові випадки захворювань COVID-19 продовжують фіксуватись, причому переважно серед приїжджих, вимагаючи від «влади» якихось запобіжних заходів.

Таким заходом стала, зокрема, двотижнева обсервація. Практично з початку карантину до кримських обсерваторів направляли тих, хто в’їжджає на півострів і не має там житла або власності. Однак до останнього часу перебування в обсерваторі для людини було безкоштовним і оплачувалось з місцевого бюджету.

Вочевидячки, що поки кількість приїжджих була нечисленна, кримських бюджет справлявся із цим навантаженням. Однак з початку пом’якшень карантину та з приходом літа потік гостей Криму збільшиться в рази, відтак місцевий бюджет, який і так переважно формується за рахунок дотацій з федерального російського, такого навантаження вже не витримає.

Наразі ситуація така, що з Росії до Криму багато росіян приїздять з коронавірусно-туристичною метою – пересидіти спалах епідемії у власному регіоні. До того ж багато серед них так званих «дикунів» – тих, хто оселяється на квартирах або в хостелах різного ступеня легальності. Тобто там, де дозволяють схудлі за час пандемії гаманці. Потенційної небезпеки такі «мігранти» несуть багато, а грошей для місцевої скарбниці та готелів-санаторіїв – не дуже.

23 травня російські силовики не пропустили на в’їзд до Криму рекордну кількість людей – 75. Люди намагалися в’їхати на півострів через Керченський міст. «Глава» Криму Сергій Аксьонов обізвав подібних приїжджих такими, що їдуть «безцільно, з особистих питань». І вже 24 травня підписав «указ» про обов’язкове проходження двотижневої обсервації за власний рахунок тими, хто їде до Криму «без поважної причини». Розміщення в обсерваторі повинні будуть оплачувати роботодавці будівельників, які працюють на півострові вахтовим методом, та співробітників приватних компаній, які прибувають у відрядження.

Розмір оплати встановлюватимуть самі обсерватори. При відмові оплатити перебування в обсерваторі гроші будуть стягуватися в судовому порядку.  Винятки з цього правила нечисленні. Зокрема, в’їхати на півострів безперешкодно зможуть громадяни, відрядження яких оформлені органами державної влади, а також кримчани і власників нерухомості на півострові. 

До речі, якщо Крим тільки зараз вводить плату за обсервацію, то в Севастополі платне перебування в обсерваторах для тих, хто їде в окуповане місто без поважної причини і не має прописки або житла, де може перебувати під 14-денним медичним наглядом, було введене ще на початку квітня. Вжиті заходи різко скоротили число «праздношатающихся» на вулицях Севастополя, зізналися в «уряді» міста. На режим обсервації було зарезервовано близько 500 місць в пансіонатах «Ізумруд» і «Сонечко». Така обсервация обійшлася би будь-якому громадянину більше ніж в 25 тисяч російських рублів: одна доба  вартує 1750 рублів, у вартість входить триразове харчування. Стоянка автомобіля сплачується окремо – 200 рублів на добу.

Ймовірно, таким чином в умовах провалу туристичного сезону, а, значить, провалу надходжень до бюджету, кримська «влада» воліє поповнити місцеву скарбницю. Зокрема, скерувавши «дикунський» туристичний потік до санаторіїв-готелів, або взагалі відлякати від Криму ймовірних носіїв коронавірусу.

Водночас існує ризик, що з введенням платної обсервації приїжджі до Криму «нелегали» стануть просто більш вигадливі у способах уникнення попадання до обсерваторів. Навіть при безоплатному обсервуванні багато хто з російських відвідувачів Криму протестував проти такого «етапу» в своєму відпочинку і уникав попадання до обсерваторів. Впродовж всього карантину кримчани в соцмережах обурювались, що до обсерваторів попадають одиниці з тих «гостей», хто мав би туди потрапити.

Коли ця послуга стала платною, таких «ухилянтів» може стати відчутно більше, тобто збільшиться потрапляння на півострів ймовірно інфікованих людей, що несуть небезпеку зараження для кримчан. 

Під постами Аксьонова в Facebook розгортаються цілі баталії. Росіяни активно цікавляться^ коли можна буде потрапити в Крим поза обсервацією. Так само цього чекають кримчани, чиї родичі живуть в Росії.

Водночас багато кримчан обурюються, що приїжджі ігнорують і режим самоізоляції, і елементарні захисні заходи.

Наразі відкритим лишається і питання – чи втримається Крим від тиску великого російського бізнесу, якому ані безкоштовна, ані тим більше платна обсервація в Криму не подобається, бо через неї втрачаються прибутки. Приміром, ще в середині травня «Аерофлот» попросив Володимира Путіна скасувати обсерватори для приїжджих в Криму, оскільки їхня примусова ізоляція Криму заважає бізнесу «Аерофлоту».

Гендиректор компанії Віталій Савельєв попросив російського президента вплинути на глав різних регіонів Росії, а також Криму, щоб вони скасували обсерватори. Причина – зменшення пасажиропотоку: на травневі свята цього року з РФ до Криму літаками прибуло в 14 разів менше пасажирів, ніж рік тому. На думку Савельєва, в разі скасування пасажиропотік швидко відновиться. Судячи з усього, керівництво авіакомпанії не дуже переймається з того, що їхні літаки можуть стати перевізниками COVID-19. Тож можна уявити, наскільки неприйнятним для бізнесменів є платна обсервація, яка може ще більше знизити потік.


Самоокупність і госпрозрахунок для обсерваторів?


За даними на 28 травня, в кримських обсерваторах знаходяться 784 людини. Переважно це ті, хто прибуває до Криму залізницею, автомобільним чи авіатранспортом з Росії. За добу туди направляється в середньому 30-50 людей. Впродовж місяця кількість «обсервованих» коливалась в межах 650-700 осіб, за винятком травневих вихідних, коли в обсерваторах перебувало 854 людини.

Можна припустити, що вводячи платне обсервування, кримська «влада» намагається вирішити проблему переповненості безкоштовних  обсерваторів, яка з настанням літа може загостритися в рази. Так, в дні травневих свят і певного збільшення потоку приїжджих до Криму повідомлялось, що розгорнуті, тоді ще безплатні, обсерватори дуже швидко заповнюються. Повністю був заповнений санаторій «Здравница» в Євпаторії, який в обсервації працював з перших днів пандемії, в санаторії «Прибой», де буквально 30 квітня – 1 травня розгорнули близько 70 обсервацій койко-місць, в перші дні травня залишилось лише 11 вільних місць в трьох кімнатах. 

Повністю заповнений був і «Ялтинський міський пансіонат» – обсерватор в Ялті на 120 осіб. Додаткові місця для ізоляції громадян з підозрою на коронавірус розгорнули в ялтинському санаторії «Місхор» – спочатку 50 місць, які заповнились одразу майже наполовину, хоча при потребі кількість місць може збільшитись втричі. Минулого тижня стало відомо, що готуються розгорнути новий обсерватор «Победа» на 100 місць – на базі санаторію в Євпаторії.

Є ще один «бюджетний» нюанс – гроші на стимулювання медиків, що працюють в обсерваторах, виділяються з кримського бюджету. І очевидно навіть при нинішньому навантаженні їх бракує. В Євпаторії звільняються співробітники обсерватора «Здравница» – вони не отримали обіцяних доплат за роботу з хворими COVID-19. Зокрема, звільнитися вирішила санітарка, яка записала відеозвернення до Путіна, та деякі її колеги.

«Так, з 1 червня я звільняюся. У нас тут всі звільняються – дві медсестри звільнилися, три санітарки з першого червня звільняються. З іншого обсерватора теж санітарки, медсестри і два лікаря йдуть», – повідомила жінка кримським ЗМІ.

Чи зникнуть проблеми із оплатою роботи медпрацівників обсерваторів після запуску платних послуг – питання відкрите.


«Кримське заслання» для росіян


Комфортність перебування в обсерваторах Криму і Севастополя – поняття дискусійне. Російська преса, яка поспілкувалась із росіянами, що пройшли через кримську обсервацію, повідомляє більше про проблемні, ніж позитивні моменти.

«Обсерватор після його відкриття відвідував «губернатор» Севастополя Михайло Развожаєв. Місцева преса тоді відзвітувала, що в установі є все необхідне: практично стерильна чистота, гарне харчування, а також прекрасні умови з видом на море. Як з’ясувалося, правдою виявився тільки мальовничий краєвид», – пише російська «Новая газета».

Колишні мешканці севастопольського обсерватора скаржаться і на меню, і на те, що передачі були заборонені, і на те, що так і не довідались про результати тесту на коронавірус. Відгуків про нові кримські платні обсерватори наразі немає. Щодо ситуації в той час, коли вони ще були безплатними, то враження подвійні.

Як розповіла «Новой газете» мати п’ятьох дітей Марина Морозова, її родина приїхала до Криму на поїзді з Санкт-Петербургу – до родичів. В обсерваторі «Здравница» в Євпаторії їх заселили в двокімнатний номер з Wi-Fi, душем, всім необхідним. Заборони на передачі в Євпаторії, на відміну від Севастополя, немає: родичі привезли сім’ї побутові дрібниці. Годували добре. Але не обійшлося без негативу: у матері виявили безсимптомний коронавірус, тому обсервація розтягнулась для родини на вдвічі довший термін. І незважаючи на те, що кримські родичі підготували цій сім’ї місця для самоізоляції, росіян з обсерватора не випустили. Маленький син перепитує, «чи не в тюрмі» вони, скаржиться росіянка.

«Для відпочинку в Криму тепер потрібно не тільки зібрати грошей, але і пройти додаткове випробування за свій рахунок. Відпочинуть тільки найбагатші з міцними нервами», – підсумовує російське видання.

Отже, чи зможе кримська «влада» забезпечити в пік сезону необхідну кількість місць в обсерваторах і відповідні умови їхнього перебування перебування – питання, м’яко кажучи, відкрите.

Дивитись ще: