Міжнародний Трибунал вимагає від Росії звільнити українських моряків. Як Кремль хоче уникнути наслідків | QHA media
По поличках

Міжнародний Трибунал вимагає від Росії звільнити українських моряків. Як Кремль хоче уникнути наслідків

28 Травня 2019, 09:36
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

У справі українських військовополонених моряків Росія усе ж таки вирішила поставити національне законодавство вище міжнародного і у найближчій перспективі навряд чи звільнить бодай когось із них.

Це дотично підтвердило сьогоднішнє рішення Московського міського суду продовжити вісьмом українським морякам строк тримання під вартою. Судове засідання стало першим, яке відбулося після вимоги Міжнародного трибуналу ITLOS негайно звільнити українських моряків і кораблі, захоплені російськими ВМС у листопаді 2018 року.

«Звільнити негайно» — трибунал на боці України


Рівно за півроку після захоплення Росією українських моряків у нейтральних водах Чорного моря, 25 травня 2019 року, Міжнародний трибунал у Гамбурзі задовольнив прохання України про так звані «попередні заходи» до вирішення справи по суті, постановивши негайно звільнити і кораблі «Нікополь», «Бердянськ», «Яни-Капу» та усіх 24-ох моряків.

Таким чином, трибунал підтвердив правоту України, яка наполягала на тому, що 25 листопада 2018 року Російська Федерація незаконно захопила кораблі та військовослужбовців України і продовжує їх тримати під вартою, порушуючи міжнародне право. Зокрема, порушуючи Конвенцію Організації Об’єднаних Націй з морського права та звичаєве міжнародне право, які гарантують повний імунітет військово-морських кораблів та їхнього персоналу, у тому числі від захоплення, затримання та усіх форм національних правових процедур.

У рішенні трибуналу вказується, що подальше тримання українських моряків під вартою в РФ викликає занепокоєння у «гуманітарному контексті», а також існує реальна загроза завданню непоправної шкоди правам України.

З 19 суддів тільки один проголосував проти такого рішення — суддя трибуналу Роман Колодкін від Росії.

Наказ Трибуналу є чітким сигналом Росії, що вона не може порушувати міжнародне право безкарно. Ми очікуємо, що Росія швидко та в повному обсязі виконає наказ Трибуналу, — заявила на брифінгу після оголошення рішення заступник міністра закордонних справ Лана Зеркаль.

«Негайно — це день два», — уточнює під час брифінгу радник міністра закордонних справ Тарас Качка.

Суд також заявив, що не знайшов підтверджень версії Росії щодо провокаційного характеру військової операції України.

«Секретне вторгнення українських моряків, на якому наполягає Росія, видається трибуналу дуже малоймовірним», — йдеться в рішенні.

Водночас, трибунал задовольнив не всі попередні вимоги України. Українська сторона вимагала, щоб в Росії були закриті усі кримінальні справи проти моряків, оскільки військовополонені не підлягають суду цивільними судами, але трибунал висловився дипломатично:

«Трибунал не вважає за необхідне вимагати від Російської Федерації призупинити кримінальну справу стосовно 24 затриманих українських військовослужбовців і утримуватися від порушення нової справи. Однак Суд вважає за доцільне наказати обом сторонам утриматися від будь-яких дій, які можуть погіршити або продовжити суперечку», — йдеться в рішенні.

В українській команді вважають, що це жодним чином не має вплинути на термін звільнення моряків, зауважуючи, що вимога їх звільнити є самодостатньою.

«Вимога до Росії звільнити моряків негайно є самодостатньою, без огляду на те, що відбувається за національним законодавством. Виконання цього рішення є більш ніж обов’язковим для сторін і рішення є дуже чітким. Воно навіть більш чітке, ніж ми сподівалися», — акцентує Лана Зеркаль.

Упродовж місяця і Росія, і Україна мають звітувати перед трибуналом про виконання наказу.

Далі справа розглядатиметься по суті, для чого у Гаазі буде спеціально створений арбітраж при міжнародній палаті третейського суду. Україна буде доводити, що Росія своїми діями порушила її права як прибережної держави і цей розгляд може тривати роками.

Росія іде в ігнор


Російське Міністерство закордонних справ у своїй заяві на рішення трибуналу взагалі обійшло увагою вимогу про негайне звільнення моряків і кораблів, навіть не згадавши про неї і не артикулювавши наміру виконувати чи не виконувати її. Водночас, росіяни нагадали, що в РФ вважають цю справу непідсудною трибуналу і прочитали Україні мораль про необхідність «дотримання вимог російського законодавства, що стосуються судноплавства у цьому районі».

Цікавим також було те, що у заяві російська сторона заявила про намір під час подальшого арбітражного розгляду відстоювати позицію РФ, хоча під час розгляду попередніх заходів Росія не надавала ані документів, ані представника в трибунал.

Зі свого боку на той момент ще чинний міністр закордонних справ України Павло Клімкін назвав заяву МЗС РФ «млявою і беззубою».

За декілька днів уже прес-секретар російського президента Дмітрій Пєсков заявив, що позиція Москви щодо інциденту в Керченській протоці залишається незмінною, і доля моряків, які перебувають під арештом, залежить від перебігу слідства і рішення саме російського суду.

«Позиція не може змінитися. Мають завершитися слідство у зв’язку із порушенням закону про кордон і відбутися суд», — підкреслив він в інтерв’ю газеті «Ведомости».

В українській делегації відзначають, що заходи впливу на Росію є тільки політичні: Росія є стороною Конвенції ООН з морського права, вона взяла на себе зобов’язання щодо обов’язковості рішень цього трибуналу. Якщо ж РФ не звільнить моряків, до неї будуть застосовуватися санкції, які міжнародна спільнота застосовує до країн, які не виконують рішення трибуналів.

Те, що Росія відмовилася визнати юрисдикцію трибуналу експерти і українські юристи не вважають підставою для невиконання рішення суду. Зокрема, нагадують про нідерландське судно Arctic Sunrise з активістами-екологами на борту, яке Росія затримала у 2013 році, однак після рішення трибуналу не лише відпустила, але й згодом виплатила суттєві компенсації. Хоча так само не визнавала юрисдикцію ITLOS.

«І влада України, і наша команда адвокатів будуть звертатися до російської влади з вимогою звільнити моряків. Ми будемо долучати це рішення трибуналу. Вже був прецедент, коли Росія змушена була виконати рішення трибуналу – це справа Arctic Sunrise», — нагадав ЗМІ адвокат Микола Полозов, який захищає українських моряків у російському суді.

Російський пат у міжнародних судах щодо України


Судовий розгляд щодо моряків у Міжнародному трибуналі показав, що через деструктивну позицію Росії, Україна опиняється у парадоксальній ситуації: перемога в міжнародному суді не означає можливості реалізувати її на практиці. Таке собі чисто моральне задоволення від засвідчення твоєї правоти і сподівання, що коли-небудь воно матеріалізується.

За останні два роки, справа моряків — це вже другий випадок, коли Росія ігнорує рішення Міжнародного суду в її судових спорах з Україною. У квітні 2017 року Міжнародний суд ООН зобов’язав Росію у рамках справи щодо порушення Конвенції про заборону расової дискримінації припинити дискримінацію українців і кримських татар в окупованому Криму, а також скасувати заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу. Однак впродовж двох років Росія робить вигляд, що рішення суду її не стосується. При цьому, репресії проти обох національностей на півострові посилюються.

Схоже, за подібним сценарієм буде розвиватися і справа моряків. Виконати рішення Міжнародного трибуналу і звільнити їх Росія захоче хіба що тоді, коли виникнуть якісь додаткові, вигідні для неї мотиви.

Водночас, Україна продовжить вести судові суперечки проти Росії у різних міжнародних судах, системно фіксуючи і підтверджуючи в судовому порядку факти порушення з боку РФ міжнародного законодавства.

Довідково


25 листопада 2018 року російські ВМС обстріляли, протаранили і захопили українські кораблі «Бердянськ», «Нікополь» і «Яни-Капу», які мали прослідувати з Одеси до Маріуполя. На вході до Керченської протоки російські кораблі почали блокувати українські, а коли ті розвернулися і лягли на курс до Одеси, атакували їх у міжнародних водах.

Росіяни захопили 24 українських моряків, троє з яких отримали поранення у результаті обстрілу.

Російська сторона розглядає українських моряків як порушників російського кордону і судить за кримінальним законодавством, застосовуючи статті Кримінального кодексу РФ. Моряків звинувачують у груповому порушенні російського кордону «за попередньою змовою … або із застосуванням насильства чи погрози його застосування» (ч.3 статті 322 КК РФ).

У той же час, українські державні органи і правозахисники наполягають, що моряки потрапили в полон у результаті збройного нападу регулярних збройних сил РФ, і тому мають статус військовополонених. А значить до них мають застосовуватися норми Женевських конвенцій 1949 року, щодо поводження з військовополоненими і про поліпшення долі поранених, хворих та осіб, які зазнали корабельної аварії, зі складу збройних сил на морі.

Окрім того, українська сторона підкреслює, що Росія намагається судити моряків за злочин, якого вони не скоювали, оскільки українські кораблі жодним чином не порушили російський кордон, а напад на них і зовсім стався у нейтральних водах біля берегів окупованого Криму.

Спочатку Росія перевезла захоплених українських моряків до кримських СІЗО, але дуже швидко перемістила їх до московського «Лєфортово». Вже декілька разів російський суд продовжував морякам термін тримання під вартою. Востаннє — до липня.

До сьогодні захоплені українські кораблі знаходяться у Керчі.

Захоплення українських моряків засудили провідні європейські та світові організації. В грудні 2018 року Генасамблея ООН підтримала проект резолюції «Проблема мілітаризації АР Крим та м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного та Азовського морів», в якій засудила захоплення українських кораблів і моряків, а також закликала Росію звільнити їх.

У квітні 2019 року Міжнародний трибунал з морського права за позовом України почав розгляд справи щодо незаконного захоплення  Росією українських кораблів і двадцяти чотирьох військовослужбовців.

Дивитись ще: