Зараз в Росії зареєстровано дві вакцини від коронавируса - «Супутник V», розроблена Центром епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалії, і «ЕпіВакКорона», розроблена новосибірським центром «Вектор». Третю вакцину, яка містить цілісний інактивований «убитий» вірус, зараз розробляє Центр імені М.Чумакова і її обіцяють зареєструвати найближчим часом
В цивільний оборот надходить поки тільки вакцина «Супутник V», яка отримала реєстраційне посвідчення ще в серпні і позиціонується росіянами як перша в світі вакцина від COVID-19. «ЕпіВакКорона» отримала реєстрацію в середині жовтня і наразі проходить стадію клінічних випробувань, пишуть російські ЗМІ.
Хоча «Супутник V» отримала реєстраційне посвідчення в РФ і російські фахівці говорять про її 92-відсоткову ефективність, однак застереження до якості і можливих побічних дій вакцини залишаються, оскільки за межами Росії її якість документально не підтверджена.

Доктор медичних наук, невролог, голова Громадської ради із захисту прав пацієнтів при Росстрахнагляді Ян Власов зазначає, що вакцина проходить зараз третю фазу випробування, однак міжнародні дослідження ще не завершені.
«З точки зору міжнародної доказової бази - ми її (вакцини) ще не маємо», - сказав експерт.
Більше того, Росія поки навіть не подала відповідних заявок до міжнародних структур щодо реєстрації вакцини, а також не зверталась за науковою консультацією щодо неї.
На минулому тижні в Європейському агентстві лікарських засобів повідомили, що поки не отримували заявку від російського центру імені Гамалії на реєстрацію вакцини «Супутник V», але розглянуть заявку, якщо її подадуть.
«На сьогодні ми не отримували заявку на реєстрацію вакцини «Супутник V». Але ми знаходимося в контакті з розробником. Вони звернулися до нас, і ми обговорюємо, які наступні кроки вони можуть зробити», - заявив кореспонденту DW високопоставлений чиновник Європейського агентства лікарських засобів на умовах анонімності.
Український міністр охорони здоров’я Максим Степанов доволі жорсткий у висловлюваннях щодо російської вакцини. Він акцентує, що вона досі не пройшла доволі важливу стадію випробувань.

«Щодо російської вакцини — я говорив неодноразово, що не існує на сьогоднішній день російської вакцини. Коли говорять, що зареєстрували вакцину, яка не пройшла третю стадію, то нема про що говорити. Третя стадія — найбільша, за якої випробовується вакцина, зокрема з точки зору її безпеки».
Попри незавершеність досліджень, перші вакцинування почались в Росії вже у вересні. Щеплення передбачає два етапи: вакцина «Супутник V» поставляється в двох флаконах, спочатку пацієнтові ставлять щеплення з синьою ємності, через три тижні - з червоною.
Завдання вакцини - створювати умови для легкого перебігу захворювання, для створення імунітету, але з найменшими симптоматичними проявами.
Але чи відповідає цим вимогам наявна російська вакцина «Супутник V»?
Впродовж останніх місяців в російській пресі час від часу з’являється інформація про її побічні дії.
Так, нещодавно статусний свердловський політик, який отримав можливість зробити ін'єкцію нового препарату, розповів ЗМІ, що через кілька годин після першого щеплення вакцини «Супутник V» людина відчуває сильну слабкість і сонливість.
«Перед уколом першим, «синім» компонентом у мене вдень перевіряли самопочуття, все було відмінно. Через кілька годин після уколу різко відчув слабкість, захотілося спати - по відчуттях, міг задрімати прямо в кріслі в робочому кабінеті», - зізнався політик.
До вечора з'явилися інші негативні симптоми: головний біль, нили м'язи, температура підвищилася спочатку до 37,5 градусів, вночі була вище 38,5. До ранку температура пройшла, при цьому інші симптоми він відчував ще три дні.
Загалом же близько 14% добровольців з 300, які отримали вакцину «Супутник V» в рамках постреєстраційних випробувань, поскаржилися на слабкість, температуру і болі в м'язах. Однак в російському міністерстві охорони здоров’я назвали це «прогнозованими ускладненнями».

Так чи інакше, але майже кожен десятий може відчути жар, озноб, слабкість або нудоту після вакцинації від коронавирусной інфекції COVID-19 препаратом «Супутник V». Про йдеться і в пам'ятці для жителів Москви, яку видають пацієнтам після вакцинації. У пам'ятці повідомляється, що 5,7% пацієнтів можуть відчути ломоту в тілі і м'язах, озноб або відчуття жару, головний біль або температуру понад 37 градусів. При підвищенні температури понад 38 градусів пацієнтам рекомендують прийняти жарознижувальні і знеболювальні (парацетамол або ібупрофен), а якщо температура тіла вище 39 градусів тримається протягом чотирьох годин після прийому медикаментів, то необхідно викликати лікаря, говориться в рекомендаціях.

Деякі відомі російські політики вже зробили щеплення, зокрема, міністр оборони Сергій Шойгу, глава «Ростех» Сергій Чемезов, мер Москви Сергій Собянін, глава Мінпромторгу Денис Мантуров, віце-прем'єр Марат Хуснуллін і лідер ЛДПР Володимир Жириновський. Також повідомлялось, що вакцинувалась і одна з доньок російського президента. Однак сам Володимир Путін поки що не ризикнув вакцинуватись - про що днями повідомив його речник Дмитро Пєсков.
В Твіттері іронізують:
«Барак Обама та Білл Клінтон вирішили вакцинуватись від ковіду, щоб переконати американців у безпечності вакцини. Володимир Путін наказав вакцинувати мільйони рсоіян, щоб переконати самого себе в безпечності російської вакцини».
Не поспішає вакцинуватись і так званий «глава» Криму Сергій Аксьонов, який прямо сказав, що зробить щеплення лише після вчителів і педагогів.
Також з’ясувалось, що, крім побічних ефектів, вакцинування «Супутником» не убезпечує від зараження коронавірусом. Зокрема, нещодавно повідомлялось, що в Алтайському краї коронавірус діагностували у трьох медиків, які були щеплені вакциною «Супутник V».
Заступник мера Москви Анастасія Ракова повідомила, що 273 учасника постреєстраційних випробувань вакцини «Супутник V» заразилися коронавірусом. Втім, вона вважає, що це доволі позитивні цифри - інфікувалось лише 1,5% від тих, хто отримав обидва компоненти вакцини.
Для того, щоб вакцинування стало ефективним, потрібно дотримуватись додаткових вимог.
Днями віце-прем'єр Росії Тетяна Голікова рекомендувала тим, хто отримав або отримає щеплення, не пити спиртне протягом 42 днів після вакцинації від COVID-19, а також обмежити контакти та продовжувати дотримуватись маскового режиму. За її словами, це необхідно для того, щоб щеплений не заразився коронавірусів до того, як у нього сформується повноцінний імунна відповідь.
«Вакцина двоетапна, застосовується через 21 день, тому протягом усіх 42 днів необхідно дотримуватися таких заходів безпеки - утриматися від відвідування місць з великою кількістю людей, дотримуватися маскового та режим гігієни, мінімізувати контакти, дотримуватися соціальну дистанцію, обмежити прийняття алкоголю і ліків, які пригнічують імунну систему».
Пізніше голова Росспоживнагляду Ганна Попова засмутила росіян ще більше: тим, хто бажає зробити щеплення від коронавирусу «Супутником V», варто забути про алкоголь, як мінімум, на 56 днів: на 2 тижні до щеплення і 42 дні після.
Порада росіянам не вживати алкоголь викликала бурхливу реакцію соцмереж. Найбільш іронічні користувачі прогнозують повний провал оголошеної з 5 грудня кампанії з масової вакцинації. Адже за підрахунками, для тих, хто вакцинується впродовж грудня, заборона на вживання алкоголю діятиме впродовж всіх новорічних і різдвяних свят.
Інші користувачі зауважують, що таким чином російська влада намагається убезпечитись від майбутніх звинувачень в неефективності вакцини - оскільки намагатиметься все списати на недисциплінованість росіян, які не втримаються і таки перекинуть одну-дві чарки за святковим столом.
Президент російської громадської організації «Ліга захисників пацієнтів» Олександр Саверський дотримується негативної думки про маcову вакцинацію Він вважає, що зараз мова йде не про вакцину, а про науковий експеримент. У нової вакцини від COVID-19 немає підтвердженого вакцинального ефекту. Про реальний ефект від вакцини можна буде говорити лише через рік, коли можна буде порівняти захворюваність і смертність у великих групах вакцинованих (декількох десятків тисяч) з контрольною групою. На думку Саверського, те, що вакцина була зареєстрована раніше, ніж пройшли всі випробування, є кримінальним злочином.
Власне характер коронавірусу також ставить під питання можливість швидкого вироблення ефективної вакцини. Зокрема ті обставини, що вироблення антитіл не виключає повторного зараження і вже зафіксовано чимало випадків як людина вдруге, а то й втретє інфікувалась коронавірусом.

Також викликає запитання порядок проведення вакцинації в РФ. Зазвичай навіть від звичайного грипу рекомендують вакцинуватись не в розпал епідемії, а хоча б за кілька тижнів до її початку - щоб організм встиг виробити відповідний імунітет. Те, що наразі раптово виникла потреба у масовій вакцинації в Росії, може наштовхувати також на думку, що справжній спалах епідемії вони очікують на початку наступного року.
Крім того, багатьох відлякує порядок вакцинування: російський «Супутник V» потребує двох доз із інтервалом в 21 день, тоді як для вакцинування від звичайного грипу достатньо однієї дози.
Деякі експерти висловлюють думку, що наразі в запровадженні масового вакцинування найбільше зацікавлені саме виробники вакцини - адже йдеться про виробництво десятків мільйонів доз вакцини.
Наразі ж багато хто з противників щеплення звертається до негативного досвіду епідемії свинячого грипу штам H1N1 і тодішнього аврального вакцинування нововиробленими вакцинами.
Тоді епідемія припала на 2009 рік, а вже в 2011-му медики змушені були констатувати - вакцина від свинячого грипу зробила інвалідами десятки дітей. В Ірландії, Норвегії, Швеції зафіксували зростання числа випадків дитячої нарколепсії - хвороби нервової системи, яка проявляється нападами раптового засипання. В розпал епідемії, дітям робили щеплення від свинячого грипу. Вакцини розроблялися в авральному порядку, і можливі побічні ефекти не були досліджені. Вони були створені в рекордно короткі терміни. Про ретельній перевірці мова навіть і не йшла. Піддослідними стали фактично всі охочі зробити щеплення. Хоча медики констатують, що вакцинування зіграло певну позитивну роль, але негативні побічні ефекти теж є фактом. Також незабаром з'ясувалося, що небезпека вірусу свинячого грипу була сильно перебільшена.