«Кримський MacCoffee, марсіанська рідина, какао». У соцмережах Криму обговорюють ситуацію з питною водою

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
16 Лютого 2021, 14:00
Тетяна ІваневичQHA
16 Лютого 2021, 14:00

Якість водопровідної води в окупованому Криму — катастрофічна. Посухи два роки поспіль, зневоднення водосховищ і подача води за графіком, запроваджена влітку 2020-го, ще більше погіршили ситуацію. Субстанція, що тече з кримських кранів, заперечує саме визначення води як «прозорої рідини без смаку і запаху».
Спектр її кольорів коливається від бірюзово-блакитного до світло-іржавого і навіть червоно-коричневого. Вода може бути просто мутною, але тоді її супроводжує запах аміаку, хімії, медпрепаратів або й фекалій. Найгірша якість питної води в Саках, Красноперекопську, Євпаторії, потерпають Сімферополь, Севастополь, Керч і міста на південному узбережжі. На іржаву і смердючу воду скаржаться і влітку, і взимку. Не допомагають ані фільтри, ані тривале спускання, ані скарги до місцевих «водоканалів».

«Глава» Криму Сергій Аксьонов твердить, що понад 70% кримчан отримують чисту та якісну питну воду. Але відео та фото в соцмережах спростовують ці слова: на них з крану ллється блакитний або коричневий «напій», стоять тарілки з «молочним супчиком», тазики з «кавою» та ванни з «цілющими грязями з кімнати грязі в палаці Путіна».

Брудний лютий для Сімферополя


Найбільше скарг на якість води наразі звучить у пабліках кримської столиці.

Тільки з початку лютого в Сімферополі викладали фото і відео води всього «кримського спектру»: від іржаво-рудої до небесно-блакитної. 

Мешканка Сімферополя демонструє, як з крану в склянку лиється вода незвичного блакитного кольору.

«Рідина з іншої планети», — коментують під постом. 

Posted by Наталья Матюшкина on Saturday, September 12, 2020

«Марсіанська вода» вже не вперше тече трубами Сімферополя. Торік восени подібні відео теж підірвали мережу. Але місцеві водоканальщики списали проблему на самих жильців: буцімто через ремонти щось неправильно під’єднали і в крани одних квартир «підтягувало» воду з іншої — з баку, куди господар додавав дезінфекційні таблетки. І саме вони були причиною незвичного відтінку. Щодо нинішнього випадку поки пояснень не було.

Не лише сімферопольці «ощасливлені» блакитною водою. Про схожий випадок минулого року повідомляли з Балаклави.   

В інших районах міста зараз тече вода «теплих коричневих відтінків».

Днями з кранів сімферопольців вкотре пішла мутна вода зі специфічним запахом. «Влада» пояснює її халатністю підрядника, який недбало під’єднав труби, внаслідок чого вони почали качати неочищену воду реверсом. Неможливість виправити ситуацію пояснили тим, що буцімто тоді треба зливати воду через гідранти на вулиці міста, що в морози перетворило б їх на суцільну ковзанку.  Людей просять потерпіти і зачекати.

Водні сюрпризи трапляються щотижня. От і ще в одному районі з кранів полився «кримський MacCoffee».  

Люди не мають можливості не лише приготувати їжу на водопровідній воді, але й помитися чи випрати речі.

Кримський спектр брудної води 


На водні негаразди сімферопольці реагують з гірким гумором і докоряють службам, неспроможним впоратись із проблемами.

Синонімічний ряд до слова «вода» в Криму постійно оновлюється: «жижа», «незамерзайка», «какао», «марсіанська рідина», «кола», «кримський MacCoffee»,  «американо з молоком».

Окупаційні служби на кожен відтінок кольору і запаху води видають власне пояснення. Мутність — недбалість недобросовісного підрядника, перемикання водогонів і «турбулентність» водних потоків. Іржавий колір — посиленням корозії труб після запровадження масових відключень. Запах хлорки чи аміаку — посилення хлорування, зумовлене обмілінням водосховищ.

Під кожним водним постом розгортаються справжні побутово-політичні баталії. Одні користувачі вже сьомий рік обурюються діями України, яка перекрила Північно-Кримський канал, інші відповідають «у неї забрали Крим, так чи ж вона повинна?..», треті лають місцевих «чиновників», які впродовж понад шести років не можуть забезпечити якісне водопостачання.

Більшість сходиться на думці, що без відновлення подачі води каналом проблеми триватимуть і надалі, але реальної можливості такого відновлення люди не бачать. Лише поодинокі «старожили» згадують, що раніше взимку Крим цілком обходився і без дніпровської води.    

Вода з домішками  геополітики?


Навіть нинішньої сніжної зими з кранів кримчан ллється «какао». І те, що ситуація з питною водою не покращилась, викликає безліч запитань і припущень щодо реальних причин водних проблем. Адже взимку Крим завжди залишався без води з материка. До окупації Криму з жовтня до квітня водопостачання Північно-Кримським каналом припинялось. Та це не створювало таких як зараз катастрофічних проблем із водопостачанням кримських міст і містечок. Для водопроводів цілком вистачало кримських водних запасів. 

Окупаційна влада не може або й не хоче радикально вирішити проблему і забезпечити кримчан чистою водою. Нинішній цілорічний водний дефіцит українські експерти пояснюють переважно двома причинами — політичними. Різким — до 3 мільйонів — збільшенням кількості кримчан за рахунок мігрантів із Росії. Та ймовірним навмисним перетворенням цивільного населення на жертв і штучним нагнітанням водної істерії задля примусу України відновити водозабезпечення Північно-Кримським каналом. Причому, водозабезпечення не стільки кримчан, скільки російської окупаційної армії та трофейних заводів.

Нещодавно представники кримськотатарських організацій заявили про «фактор води» як про спосіб тиску окупаційної «влади» на кримських татар. У кількох районах компактного проживання майже 20 тисяч кримських татар у Сімферополі — Каменка, Хошкельди, Біле, Акрополіс — після аварії на магістральному водогоні впродовж шести днів було відсутнє водопостачання. Наразі подачу води відновили — 4 години на день. Але кримчани і досі обговорюють ту неспішність, з якою обіцяний дводенний ремонт робили майже тиждень.

Час покаже, чи зумовлена діяльна бездіяльність окупаційної «влади» у забезпеченні базового права кримчан на чисту питну воду якимись геополітичними сценаріями країни-агресора.