«Кримські старожитності»: у МЗС відкрилась виставка, що присвячена 77-м роковинам депортації кримських татар

Публікації
Асіф АлієвQHA
18 Травня 2021, 19:38
Асіф АлієвQHA
18 Травня 2021, 19:38

«Кримські старожитності» — так називається виставка живописних і графічних творів Юрія Химича, що присвячена 77-м роковинам депортації кримських татар. Виставка відкрилася сьогодні, 18 травня, у Міністерстві закордонних справ (МЗС) України.

Як передає кореспондент «Кримських новин», у виставці брали участь голова МЗС Дмитро Кулеба, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, перша заступниця міністра Еміне Джеппар, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України Епіфаній, постійний представник президента України в Автономної Республіці Крим Антон Кориневич, голова Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим Айдер  Рустемов, волонтер та організатор виставки Геннадій Друженко та інші.

Як заявив голова МЗС, жахлива політична традиція Росії шельмувати та нав'язувати ярлики для того, щоб знищувати культуру та цілі народи, триває досі. Якщо в далекому 1944 році Сталін проголосив кримських татар зрадниками, то сьогодні Путін також проголошує їх екстремістами.

 Сьогодні тимчасова окупація Криму — це продовження політик, яка тягнеться від російської імперії та сталінських репресій. Це спроба перетворити Крим на російську територію, — сказав він.

Кулеба підкреслив, що Крим — це частина України, у складі якої народи, які споконвіку населяли Крим, зможуть повноцінно розвивати свою культуру. Крим — це земля кримських татар, кримчаків і караїмів.

Ми ніколи не зупинимося доти, доки Крим не буде повернений, доки там не запанує міжетнічне порозуміння, всі народи можуть жити в мирі та процвітанні, — пообіцяв він.

Виставка нагадуватиме іноземним гостям, які відвідуватимуть МЗС, про Крим і деокупацію півострова.

У свою чергу лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв зазначив, що звільнення Криму залежить від декількох чинників, перш за все, рішучості українських державних органів.

В історії людства не було такого злочину, коли під час депортації загинуло 46 відсотків депортованих, — сказав він.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що в XXI столітті виникла загроза знищення кримськотатарського народу, тому що сама по собі окупація Криму — це системне та методичне знищення, спроба Москви довести до кінця справу російської колонізації Криму, яку вони розпочали ще у 1783 році.

Ця виставка — велика пошана до кримськотатарського народу. Такі заходи нас ще більше об’єднують, — зазначив він.

Чубаров висловив сподівання, що «Кримська платформа», саміт якої відбудеться у серпні цього року в Києві, буде потужним майданчиком, який приведе до деокупації Криму.

Організатор виставки, волонтер Геннадій Друженко зазначив, що любити Крим — означає любити кримських татар.

Ми зробимо все, щоб Крим знову став українським, — наголосив волонтер.

Голова Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим Айдер  Рустемов заявив, що обов’язок живих молитися за душі всіх тих, хто загинув.

Я впевнений, що за допомогою Всевишнього Крим знову стане українським, — сказав він.

Таку надію також висловив предстоятель Православної церкви України Епіфаній. Своєю чергою постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич запевнив, що питання деокупації Криму перебуває в пріоритеті влади.

Зазначимо, що на виставці був представлений фотопроєкт «Вкрадений Крим» Фатіми Османової та Ельдара Халіла.