Крим на відстані руки. Репортаж з Каланчака | QHA media
Ексклюзив

Крим на відстані руки. Репортаж з Каланчака

12 Лютого 2020, 15:10
Закрити

Текст: Асіф Алієв
Фото: Богдан Дацюк

QHA media

11 лютого комітет Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин провів своє перше виїзне засідання в Херсоні, після чого депутати та громадські діячі відвідали КПВВ «Каланчак», де ознайомилися з його роботою.

Разом із ними до адміністративного кордону з окупованим Кримом відправилася й журналістська група QHA media.


ЦНАП в Чаплинці


Дорога з Херсону до КПВВ зайняла майже дві години. По дорозі нардепи, серед яких були Дмитро Лубінець (голова згаданого парламентського комітету), лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, Рустем Умєров, а також голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, глава представництва президента в АРК Антон Кориневич та громадські діячі, відвідали Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) в селищі міського типу Чаплинка.

У відкритому в минулому році ЦНАП гості поспілкувалися з відвідувачами установи та з її працівниками, які розповили, що роблять в центрі. А саме: оформляють паспорта громадянина України для виїзду за кордон та реєструють нерухомість, бізнес тощо для мешканців як Чаплинського району Херсонщини, так і громадян з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, які звертаються до адміністраторів центру.

Очільник Херсонщини Юрій Гусєв заявив ЗМІ, що в районі планується створення гуртожитку для розміщення відвідувачів з окупованого Криму. Зрештою, після цього група вирушила у Каланчак.


Там, де починається Крим


На оновленому КПВВ «Каланчак» в оточені прикордонників, які несуть тут службу, делегація з Херсона та Києва ознайомилася з їх роботою на адмінкордоні Херсонщини з анексованим Росією українським півостровом. Члени Меджлісу кримськотатарського народу разом з Гусєвим та Кориневичем підійшли до крайнього пункту прикордонників, після перетину якого стоять вже російські окупанти.

Гості, поспілкувавшись з українськими військовими, як заплановано в програмі візиту, повернулись до сервісної зони. Але на останній межі зупинився Мустафа Джемілєв, який дивився на окупований Крим, що був майже на відстані руки.

«Вони там тимчасово. Ми плануємо повернутися сюди… 3 травня, події будуть розгортатися тут», – поділився своїми відчуттями лідер кримськотатарського народу.

Про свої сподіванням повернути Крим розказав і народний депутат Рустем Умєров:

«Це наша територія я не відчуваю ніякої відокремленості від решти України. Це лише адмінкордон, це моя Батьківщина. Так, я трохи давно не був вдома, але сподіваюся, що залишилося ще недовго, щоб повернутися туди».


Хто утримує КПВВ «Каланчак»


Під час зустрічі в Центрі адмінпослуг в сервісній зоні КПВВ «Каланчак» голова Херсонської ОДА розповив, що облдержадміністрація уклала меморандум із «Укрзалізницею» для роботи ЦНАП до визначення балансоутримувача режимної та сервісної зон оновленого контрольного пункту. Але, додав він, уряд ще не ухвалив рішення про це.

«Тимчасово, поки не буде визначено балансоутримувача, ми уклали меморандум з «Укрзалізницею», яка є власником цих будівель, тому що була замовником будівництва. Ми підписали меморандум на минулому тижні, і на цьому тижні ЦНАП працює. Ми чекаємо рішення уряду та активно обговорюємо в міністерстві інфраструктури про те, хто буде цим балансоутримувачем», – пояснив він.

Як розказали в ЦНАП, там вже надають 32 послуги, зокрема, щодо оформлення закордонних паспортів.

Новинкою в Центрі стали послуги для людей з вадами слуху – вони таким чином можуть скористатися простим і зручним сервісом. Це перевірив особисто голова комітету Дмитро Лубінець та поспілкувався онлайн із сурдоперекладачем. У такий спосіб слабочуюча людина може якісно та швидко отримати консультацію, а також подати звернення та документи на замовлення адміністративної послуги.


Крим ніхто не забув


Підсумовуючи візит до КПВВ «Каланчак» херсонський губернатор Гусєв зазначив, що буде просити депутатів допомогти у фінансуванні та розвитку інфраструктури на Херсонщині. Натомість нардеп Лубінець зазначив, що відвідування КПВВ відбулася в рамках заходів, присвячених шостій роковині окупації Криму. За його словами, 26 лютого у Києві відбудеться форум щодо окупації українського півострова, а 18 березня пройдуть парламентські слухання із питань по окупації і реінтеграції Криму. А глава представництва президента в АРК Кориневич поставив жирну крапку, заявивши, що про Крим ніхто не забуває.

Дивитись ще: