Кращий шанс для змін, дратівливий президент і пресконференція без розливного пива. Дайджест світових медіа про перший рік президентства Зеленського | QHA media
Огляд

Кращий шанс для змін, дратівливий президент і пресконференція без розливного пива. Дайджест світових медіа про перший рік президентства Зеленського

21 Травня 2020, 18:00
Закрити
Асіф АлієвQHA

Зеленський — кращий шанс для змін


Президент України Володимир Зеленський за перші 12 місяців на своїй посаді не втрачає популярність серед українців. Йому довіряють 57% громадян країни, а 39,3% виборців готові зараз віддати за нього свої голоси.

Про це пише київський кореспондент BBC Джоан Фішер, підбиваючи підсумки першого року правління українського лідера.

При цьому в статті «Україна Зеленського: чому мрія коміка про трансформацію може закінчитися» йдеться про кадрові невдачі президента.

Так, ще у квітні 2019 року Зеленський назвав Олександра Данилюка, Руслана Рябошапку та Івана Баканова «командою мрії» («Dream team»), проте з двома з них він вже попрощався.

Призначення пана Рябошапки (генпрокурором) і Данилюка (секретарем Ради нацбезпеки), а також інших шанованих реформаторів розглядалося оглядачами як в Україні, так і за кордоном як ясний сигнал того, що президент Зеленський має намір виконати свої амбітні обіцянки, — йдеться в статті.

Однак Данилюк звільнився у вересні 2019 року, а Рябошапка разом з іншими реформаторами – на початку березня цього року. Колишній секретар РНБО заявив BBC, що Зеленський оточив себе опортуністами та слабкими людьми.

А звільнений Рябошапка вважає, що президент замість боротьби з олігархами вибрав мир і консенсус з ними.

Багато людей, особливо в Києві, скажуть, що Зеленський рухається до неминучої катастрофи, й все закінчиться вуличними демонстраціями. Але попри невдачі багато українців, як і раніше, вважають президента Зеленського кращим шансом для змін в Україні, – підсумовує автор матеріалу.

Дратівливий президент і зустріч без розливного пива


Протягом тригодинної пресконференціі поведінка Зеленського була більш жорсткою і набагато більш дратівливою, ніж його пресмарафон у жовтні 2019 року.

Так описує зустріч українського лідера з представниками ЗМІ в київському Маріїнському парку The Independent.

Британські видання повідомляє, що Зеленський був злий на журналістів. Він різко відреагував, коли ті запитали про колегу (ведучий програми «Схеми» Михайло Ткач – прим. ред.), якому було відмовлено в акредитації на захід.

Він проник в кортеж президента, і ви повинні поставити під сумнів його виховання, – сказав президент.

Зеленський різко відреагував на питання про те, чому він призначає на високі пости своїх недосвідчених друзів.

Це люди, яким я довіряю. Я пропоную вам працювати зі мною. Виберіть собі посаду і відповідайте за свої дії, – звернувся він до журналіста Романа Кравця.

Зеленський не дистанціювався від скандалу з плівками, де нібито записана розмова колишнього віцепрезидента США Джо Байдена та експрезидента України Петра Порошенка. Глава держави заявив, що «це не останній телефонний дзвінок, який почують українці».

На думку українського експерта Володимира Фесенка, поведінка Зеленського була дивною на тлі того, що Байден має хороші шанси на перемогу в президентських виборах в США в листопаді цього року.

Детально розповідає про хід самої пресконференції англомовна версія Радіо Свободи. У статті під назвою «На цей раз без розливного пива: президент України розмірковує про перший рік перебування в офісі на безпечній відстані» йдеться, що основною темою зустрічі президента з журналістами стала боротьба з COVID-19.

Однак представників ЗМІ цікавили війна на сході України, поліпшення життя українців та викорінення корупції.

На відміну від минулого спілкування з журналістами, яке проходило на фуд-корті, 20 травня не було різного пива, піци та тостів з авокадо.

Фото: AFP

«Яким шляхом буде розгойдуватися Україна»


Андрій Єрмак (ліворуч) і його брат Денис Єрмак

Кадрові призначення Зеленського протягом першого року його правління посилили сумніви в його зобов’язаннях зі встановлення миру з Росією без капітуляції перед Кремлем та продовження курсу на зближення з ЄС.

Про це пише американський аналітичний журнал Foreign Policy, підбиваючи підсумки першого року правління українського президента.

Видання повідомляє, що 11 лютого 2020 року Зеленський замінив главу президентської адміністрації Андрія Богдана — колишнього юриста олігарха Ігоря Коломойського і «проблемного персонажа» – на Андрія Єрмака, відомого своїми бізнес-зв’язками з Росією.

Єрмак перебуває в центрі журналістського розслідування через те, що його сім’я, на думку видання, «залучена в корупцію, включаючи призначення на урядові посади за хабар».

Призначення Єрмака відбулося після зміни уряду в березні, коли Зеленський запропонував і нового прокурора — Ірину Венедиктову. Її критикують через перегляд антикорупційної політики, зокрема, у зв’язку з призначенням свого заступника Олександра Бабікова, який був адвокатом лояльного РФ, колишнього президента Віктора Януковича.

У статті «Яким шляхом буде розгойдуватися Україна» також наголошується, що новий прем’єр-міністр Денис Шмигаль відразу після свого призначення 4 березня висловив свою підтримку питанню подачі води до анексованого Росією Криму. 

За останні місяці, пише видання, влада України зробили кілька кроків у бік РФ, включаючи намагання почати діалог з сепаратистами Донбасу і посадивши під домашній арешт колишню депутатку та активістку Революції гідності Тетяну Чорновол.

Автор статті — український журналіст, один з редакторів англомовної газети «Kyiv Post» Ілля Тимченко – згадує і заяву міністра оборони України Андрія Тарана про недосяжність мети повної адаптації Збройних Сил України до стандартів НАТО.

Турбулентний рік і порушення Зеленським своєї обіцянки


Перший рік правління Зеленського був відзначений декількома кризами, починаючи від скандалу з імпічментом Дональду Трампу до відповіді української влади на пандемію коронавіруса.

На думку експертів, у колишнього комедіанта був «турбулентний рік», повідомляє загальноєвропейський телеканал Euronews.

Відгуки про президентство Зеленського різні. Згідно з недавнім опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», одна третина українців оцінила його правління як «відмінне і гарне», а 40% – як «задовільне». Разом з тим, згідно з тим же опитуванням, щонайменше половина громадян вважає, що країна рухається в неправильному напрямку.

На сайті телеканалу йдеться, що президенту Зеленському вдалося домогтися невеликого прогресу у врегулюванні конфлікту на Донбасі — основного його передвиборчого гасла. Проте попри виведення деяких військ в зоні конфлікту і спроби налагодити діалог між Україною, Росією і європейськими країнами, на Донбасі все ще тривають бої.

Експерти також стверджують, що в Україні сповільнилися перетворення, і деякі політики, включаючи звільненого в березні прем’єр-міністра Олексія Гончарука, ставлять під сумніви майбутнє ходу реформ.

Побоювання викликає і те, що поширення коронавірусу пролило світло на недоліки системи охорони здоров’я України — нестача засобів індивідуального захисту і повільне тестування на COVID-19.Разом з тим, до успіхів президента зараховують обмін утримуваними громадянами, що відбувся між РФ і Україною.

Президент Зеленський через рік після приходу до влади визнав, що може порушити свою передвиборчу обіцянку не претендувати на другий термін.

Про це пише Irish Time – одна з найстаріших (заснована у 1859 році) і впливових газет Європи, яка розмістила статтю про пресконференцію українського президента.

Якщо чесно, одного терміну мало (для реалізації передвиборчих програм — прим. ред.). І якщо буде підтримка народу України, я подумаю про це, — сказав Зеленський, відповідаючи на питання про можливе балотування на другий президентський термін.

Крім цього визнання, пише видання, Зеленський похвалився тим, що за час року його правління українська валюта гривня стабілізувалася на ринку, для більшості українців знизилися комунальні витрати та з Росії вдалося повернути й обміняти 135 громадян України.

Дивитись ще: