Кіно і Крим. Українські чиновники достроково «реабілітують» російських акторів, що нелегально відвідували окупований півострів | QHA media
По поличках

Кіно і Крим. Українські чиновники достроково «реабілітують» російських акторів, що нелегально відвідували окупований півострів

17 Червня 2020, 20:00
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

Останній рік серед українських чиновників почали системно з’являтись заяви та дії, фактично спрямовані на пом’якшення санкцій проти російських акторів, що незаконно відвідували анексований Росією Крим.

Мінкульт дозволив Варнаві «дев’яте побачення» з Україною?


Цього тижня ЗМІ оприлюднили прийнятий ще в березні наказ Мінкульту про вилучення російської акторки Катерини Варнави із «чорного списку» діячів культури, які «створюють загрозу національній безпеці». 

«Перелік оновлений. Виключена зі списку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України, Варнава Катерина Володимирівна», – йдеться в повідомленні.

Підстави виключення артистки зі списку не уточнюються, вказано лише, що зроблено це на підставі звернення Служби безпеки України.

Російській акторці та телеведучій Катерині Варнаві заборонили в’їзд в Україну на п’ять років 5 травня 2017-го року. Причиною стало відео, яке з’явилося в 2016 році і на якому учасниці Comedy Woman, в числі яких була й Варнава, співали пісню про Володимира Путіна під час концерту в окупованому Криму. А  21 березня 2019 року Варнаву включили до переліку осіб, показ фільмів, серіалів та програм за участю яких тягне за собою адміністративну та іншу відповідальність

Торік Держкіно також заборонило російсько-українську комедію «Вісім перших побачень», яка була знята ще в 2012 році і в якій Варнава грала головну роль. Відома ця комедія зараз багато в чому завдяки тому, що в ній в головній ролі знявся також нинішній президент України Володимир Зеленський.

Як бачимо, п’ятирічна заборона на в’їзд акторці до України була скасована вже через два роки. Після виключення з санкційного списку Варнава зможе відвідувати Україну, і, ймовірно, на українських екранах знов почнуть показувати фільми за її участі. 

Коментарів від самої акторки поки що не було. Хоча в травні в інтерв’ю Ксенії Собчак вона заявила, що не розуміє, чому їй заборонили в’їзд до України, і заявила, що більше не поїде в Крим. Втім, з інтерв’ю незрозуміло, чи знала вже на момент інтерв’ю Варнава про березневий наказ Мінкульту і про виключення її з «чорного списку», чи просто то таке співпадіння?  

В українських соцмережах бурхливо і негативно відреагували на рішення Мінкульту як відомі люди, так і пересічні українці.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров обурено наголошує, що таке рішення грає на руку окупантам в Криму.

«Якого біса?… Ви, негідники, ще Путіна з Шойгу і Гіркіним на додачу не забудьте запросити до Києва… Емоції у мене зашкалюють, сказати, що обурений, це значить нічого не сказати… Можу тільки здогадуватися, яких епітетів будуть удостоєні ті, хто в черговий раз плює в обличчя всім, хто захищає територіальну цілісність України на фронті, зберігає відданість Україні в російських в’язницях, чинить опір російським окупантам в Криму».

В коментарях користувачі обіцяли «достойно зустріти» російську акторку, у разі відвідин України.

Гостроти і безкомпромісності емоціям додавали недавні події, коли реакція небайдужих українців змусила світовий гігант Danone припинити рекламну кампанію за участі російського актора Михайла Пореченкова, який знаходиться в розшуку в Україні у справі про «терористичний акт або погрозу його вчинення».

На фоні поступливості і розуміння ситуації з боку міжнародних кампаній, послаблення санкцій в самій Україні щодо російських акторів, які незаконно відвідували окупований Крим, викликали очевидне несприйняття.

Тим більше що за останній рік таке рішення вже не перше. Так, 14 червня 2019 року зі списку вилучили російського актора Федора Добронравова, який публічно підтримує анексію Криму і відвідував окупований півострів. В 2017 році йому на три роки заборонили в’їзд до України, а Держкіно скасувало реєстрацію і визнало недійсними прокатні посвідчення на всі сезони серіалу «Свати», які знімала студія  «Квартал 95». Однак 27 березня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправною заборону на в’їзд Добронравову й анулював заборону на ретрансляцію серіалу «Свати».

Таким чином на кінець минулого року в списку Мінкульту перебувало 150 осіб. Зараз він скорочується.

Кіно від окупанта — нічого небезпечного, тільки бізнес?!


Показово, що із скороченням «санкційного» переліку Мінкульту стосовно російських акторів, перегукуються неоднозначні заяви нового міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка – також стосовно російських акторів.

Новий урядник заявив, що не варто забороняти фільми за участі іноземних акторів, яким заборонено в’їзд в Україну. В розмові йшлося, в першу чергу, про акторів російських, які відвідували окупований Крим. Коментуючи ж заборону в Україні серіалу «Свати» і внесення/виключення із санкційного списку російського актора Федора Добронравова, пан Ткаченко сказав, що вважає запроваджені санкції необґрунтованими.

«На мій погляд, лише той факт, що комусь заборонений в’їзд, не може одночасно служити підставою для того, щоб стрічки, в яких брали участь ці люди, були заборонені», – каже міністр.

І наголошує, що самих артистів пускати в Україну він не пропонує, однак водночас не вбачає загрози в трансляції фільмів та серіалів, в яких вони брали участь. Ткаченко також вважає, що у спільне виробництво серіалів з Росією не можна вкладати державні кошти, але приватні ініціативи називає винятково «економікою».    

Втім, експертна спільнота дотримується думки, що в умовах гібридної війни інформаційний і культурний продукт країни-агресора є одним з видів зброї і впливу на масову свідомість країни-супротивника з метою її послаблення. І російські кіносеріали – красномовний приклад такого «озброєння», особливо ті, де популяризуються російські силові структури.

Медіа-експерт Борис Бахтєєв в колонці для «Детектор-медіа» наголосив, що трансляція в Україні російських серіалів з російськими акторами, або з українськими акторами в російських фільмах є неприйнятною в нинішніх умовах. Російські серіали «прошиті» російською пропагандою, спрямовані на просування позитивного іміджу Росії, що неприпустимо в умовах російсько-української війни.

«Пан Ткаченко пропонує залишити Росію в кожному нашому домі. Українські актори, хай і в головних ролях, теж цілком можуть грати росіян за російськими сценаріями. І що активнішою буде копродукція, то більшого козиря отримуватиме російська пропаганда. Замість країни Путіна й «зелених чоловічків» Росія вже сприйматиметься як країна, де «живуть такі самі люди, як ми». Сприйняття країни-агресора буде розмито остаточно. Чого Росії тільки й треба».

Дивитись ще: