«Кавказ-2020» — осіння ескалація відкладається? Що заважає «розігріти» масштабні російські навчання до стану гарячої війни. Думки експертів

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
25 Вересня 2020, 19:00
Тетяна ІваневичQHA
25 Вересня 2020, 19:00
Тетяна ІваневичQHA

«Часто за серією навчань «Кавказ» відбуваються агресивні дії Росії… через два тижні після завершення навчань в 2008-му розпочалась операція з окупації Грузії. Цьогорічні навчання «Кавказ-2020» за своїми планами спрямовані на Чорноморську акваторію навколо півострова Крим», - узагальнює агресивний «кавказський» досвід російської експансії керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» Павло Лакійчук в розмові з «Кримськими новинами».

Впродовж кількох місяців в Україні, в Чорноморському регіоні та в інших країнах експерти, політики і військові напружено розмірковували: чи наважиться Росія під прикриттям «Кавказу» розширити свою агресію проти України. Найбільш небезпечний напрямок вважається південь Херсонщини - місце, де знаходяться шлюзи Північно-Кримського каналу, недоступного зараз для окупованого півострова. Істерію з буцімто «гуманітарною водною катастрофою в Криму» Росія системно підтримувала впродовж всього цього року, а на осінь вивела на піковий рівень, запровадивши в майже семи десятках населених пунктів воду для кримчан по графіку або підвозом. Паралельно велась інформаційна атака на структури ООН саме по водному питанню. За шаблонною російською логікою все це мало завершитись військовим втручанням для розв’язання цивільних проблем, і появою «водяних чоловічків» на північ від адмінмежі з Кримом.

Однак, в світі, Європі, самій Росії відбувались різні події паралельно з російською постановкою, які в своїй сукупності цілком могли б заблокувати агресивні плани РФ на осінь. 

Командно-штабні навчання «Кавказ-2020» тривають вже майже тиждень в російському Південному військовому окрузі, в безпосередній близькості до східних і південних кордонів України та в окупованому Криму. Їхня активна фаза має завершитись 26 вересня. Ці події масово і захоплено висвітлюють російські ЗМІ, військові концентруються і пострілюють, але чи буде прийнято політичне рішення активізувати агресію в ході або одразу після завершення навчань - наразі однозначно стверджувати не можна. В будь-якому випадку, очевидно, що російський сценарій навчань і пост-навчань, складений навесні, відчутно підкоригований, якщо взагалі не переглянутий і не відкладений на певний час. 

Водночас, варто зауважувати, що Росія під час навчань продовжує відпрацьовувати маневри захоплень і атак в обставинах і на об’єкти, які можна екстраполювати на реалії українського півдня. І тренування такої війни відбувається не лише в рамках «Кавказу», але і в рамках навчань «Слов’янське братерство», яке спільно проводять Росія  і Білорусь.

«Кримські новини» поспілкувались з експертами з приводу ймовірності загроз негайної ескалації,  і з приводу російських навчань, в «легендах»  яких можна побачити український південь, як об’єкт атаки. 

Беспрецедентні міжнародні заходи упередження російської агресії - свідчення про серйозність потенційних загроз


Можливість російської агресії з Криму на український материк цієї осені розглядали як високоймовірну.  Дотичне підтвердження - упереджувальні кроки напередодні навчань і дуже потужне військове представництво країн НАТО в дні їхньої активної фази. В першій половині вересня в небі навколо Криму двічі пролітали американські стратегічні бомбардувальники Б-52, а в Чорне море увійшло кілька військових кораблів країн НАТО.

Паралельно з «Кавказ-2020» в Україні тривають міжнародні навчання «Об’єднані зусилля-2020». Командувач об’єднаних сил Збройних сил України генерал-лейтенант Сергій Наєв пояснив, що за легендою, противник здійснив збройну агресію й намагається прорвати оборону наших військ на окремих напрямках. Відтак, прийнято рішення на вогневе ураження сил противника. 

В рамках цих навчань на Миколаївщині висадились 250 британських десантників. Десантники прибули літаками прямо з Британії. Тамтешні  медіа називають ці навчання найбільшими десантними навчаннями для Британії за понад 20 років.

Поблизу Бердичева українські та американські спецпризначенці взяли участь у навчаннях по роботі з канатною спусковою установкою на конвертопланах ВПС США Osprey CV-22, що знаходяться у розпорядженні 352-го крила сил спеціальних операцій США. «352-е крило сил спеціальних операцій США розгорнуте в Україні, щоб продемонструвати відданість Чорноморському регіону», - акцентується в повідомленні американського посольства.

На Херсонщині в рамках стратегічних командно-штабних навчань «Об’єднані зусилля-2020» форсування річки Дніпро відпрацювали військовослужбовці 95-ї окремої Житомирської десантно-штурмової бригади ЗС України за участі десантників 16-ї десантно-штурмової бригади Збройних сил Великої Британії та за підтримки української авіації.

А за польотом американських конвертопланів Bell Helicopter V-22 Osprey над Дніпром в середмісті Києва захоплено спостерігали тисячі киян. До речі, аналогічні демонстраційні польоти плануються ще над кількома великими містами.

Стримували Росію не лише на території України. В другій декаді вересня румунська армія отримала першу партію американських ракетних комплексів Patriot.

Під час російських навчань Кавказ-2020 в Чорному морі перебуває щонайменше чотири кораблі НАТО: французький розвідник Dupuy de Lôme (A759), американський ракетний есмінець USS Roosevelt (DDG-80), швидкісний катамаран (військовий експедиційний транспорт) ВМС США USS Yuma (T-EPF-8), гідрографічний корабель підтримки десантних та протимінних операцій Королівських ВМС Великої Британії HMS Enterprise (H88).

Російські ЗМІ також зауважили безпрецедентний рівень демонстрації міжнародної сили задля захисту українських рубежів.  

«Крим частково виявився в облозі українських і американських військових - потрапити в нього зі сходу і заходу не можна. Американські та українські військові заблокували всі підходи до кримського півострову з західного і східного напрямів».

Хоча правильніше було переставити акценти і говорити про «захист південних регіонів материкової України - Херсонщини, Одещини, Донеччини, Миколаївщини, Запоріжжя». Бо насправді, саме ці, уразливі для російської агресії (в тому числі з боку окупованого Криму) райони отримали надійне прикриття.

На «Кавказі» вчаться десантуватись на узбережжя, на «Слов’янському братерстві» - захоплювати гідровузли


Ще в червні російські військові діячі підкреслено наголошували, що навчання «Кавказ-2020» не спрямовані проти якоїсь конкретної країни, і заради демонстрації цього навіть акцентували, що основні події відбуватимуться «в глибині Росії». 

Зокрема, керівник головного оперативного управління Генштабу ЗС РФ Сергій Рудськой наголошував

«Продовжимо курс на деескалацію ситуації в Європі. У поточному році Збройними силами не передбачається проведення великих навчань поблизу кордонів країн-членів НАТО». 

Як приклад «миролюбності» РФ, Рудськой ще тоді повідомив, що вглиб країни перенесені масштабні дії в рамках стратегічних командно-штабних навчань «Кавказ-2020».

За планом Міноборони РФ в умовні театри військових дій перетворюються полігони Прудбой (Волгоградська область), Ашулук та Капустін Яр (Астраханська обл.), Арзгірський (Ставропольський край), Копанський (Краснодарський край), а також окремі райони акваторій Чорного та Каспійського морів. 

Особливу увагу в ході маневрів вирішили приділити боротьбі з крилатими ракетами, вогневому і радіоелектронному впливу на всю глибину побудови бойового порядку противника. А також застосування вертикальних охватів силами тактичних повітряних десантів, швидкому переходу від одного виду бойових дій до іншого.

На початку вересня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що мета навчань «Кавказ-2020» полягає «в оцінці здатності Південного військового округу забезпечити військову безпеку на південному заході країни».

Експерти насторожились - адже зазвичай слова Росії про необхідність захищатись від когось, передують її нападу на вже обрану жертву. Тим більше, «Кавказ»  супроводжував улюблений Путіним символізм: навчання почались 21 вересня (8 вересня за ст. стилем) - в день Різдва Богородиці і Куликовської битви.

Втім, вже буквально з початком «Кавказу» російське командування ще раз публічно заявило, що основні дії навчань перенесені вглиб Росії задля недопущення загострень і провокацій, і навіть наперед поклало відповідальність за можливу ескалацію в Чорному морі на США та НАТО.  

Справді, основні повідомлення в перші дні на сайті Міноборони РФ переважно були з полігонів «Ашулук», «Капустин Яр», з Каспію.  

Заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Михайло Самусь коментуючи «Кримським новинам» заяви російських генштабістів, зауважив, що  спрямованість навчань РФ проти України очевидна, незважаючи на місцезнаходження полігонів, де відбувається відпрацювання бойових дій.

«Відпрацьовуються операції на певних напрямках і не важливо, на яких полігонах. От зараз відпрацьовується стратегічна операція на південному напрямку, яка, звісно, спрямована проти України, і зокрема, в Чорному морі. Вона ж не на Астрахань спрямована чи на Вірменію і ніяк не означає, що зараз ЗС РФ готуються нападати на якусь «Астраханську народну республіку» (усміхається). Командно-штабні навчання це навчання сил військового округу. В принципі задіяні всі ланки військового управління, тобто в ході цих навчань відпрацьовуються стратегічні елементи, стратегічні операції. На полігонах відпрацьовуються ракетні стрільби, польоти авіації, якісь сухопутні операції батальйонного рівня, висадки повітряного чи морського десанту, прохід підводного човна, десь відпрацьовуються дії ударної корабельної групи. А на картах відпрацьовуються елементи стратегічної операції проти конкретного противника, відпрацьовується здатність стратегічного військового управління управляти і реалізовувати цю операцію, виходячи зі здатності противника протидіяти цій операції. Тобто вони як раз і вивчають - що зараз представляють собою ЗСУ, ВМСУ». 

Важливо, що акцентуючи увагу на навчаннях «Кавказ-2020», російський Генштаб одночасно проводить тактичні військові навчання «Слов’янське братерство» на території Білорусі, які розпочалися 14 вересня і тривають досі. Тобто в безпосередній близькості до таких країн НАТО, як Литва і Польща, що суперечить літнім заявам ГШ РФ про небажання дратувати країни Альянсу близькими пострілами. 

За кількістю військових “Слов’янське братерство» в рази менше, ніж «Кавказ», в якому беруть участь до 80 тисяч вояків. А от за задіяною бойовою технікою ці навчання де в чому майже наближаються до «Кавказу»: «Кавказ» - до 250 танків («Слов’янське братерство» - до 90); бойових броньованих машин - до 450 (до 350 відповідно); РСЗВ та артилерійських систем - до 200 (понад 130 відповідно).

Колоритно прозвучала інформаціяпро те, що другий етап російсько-білоруських навчань, спрямований на «демонстрацію здатності відбити агресію і забезпечити територіальну цілісність Білорусі та цілісність Союзної держави». І тут, відволікаючись від України, виникає думка про небезпеку поглинання Росією вже Білорусі, де зараз в розпалі післявиборча президентська криза. Хоча, РФ вже пообіцяла вивести своїх десантників після завершення навчань.

Тож, знаючи схильність Росії до гібридних дій, військові експерти уважно стежать не лише за навчаннями на півдні Росії «Кавказ», але й за навчаннями «Слов’янське братерство» на території Білорусі.

Перші дні обидвох російських навчань продемонстрували, що на них відпрацьовуються операції, які цілком можна розглядати, як підготовку до розширення агресії проти України саме на тих напрямках, які експерти вважають вразливими.

Скажімо, все Чорноморське та Азовське узбережжя вважається «десантопривабливим». І в рамках «Кавказ-2020» відбувається висадка морських піхотинці Каспійської флотилії під прикриттям бойових кораблів і авіації на необладнане узбережжя в районі містечка Зеленоморське в Дагестані.

Ось як змальовують операцію російські ЗМІ: 

«Висадку передового загону вогнем підтримали малі артилерійські кораблі та дві ланки вертольотів Мі-24 і Мі-35, які завдали ударів по позиціях умовного противника на узбережжі. Після роботи артилерії і авіації на узбережжі висадилися десантно-штурмові групи морської піхоти з вертольотів Мі-8. Одночасно розвідники Каспійської флотилії десантувалися в тил умовного противника з вертольотів Мі-8 АМТШ «Термінатор». Їх дії забезпечили можливість тактичного маневру передового загону морського десанту. Після висадки передової і основної групи морські піхотинці знищили сили противодесантной оборони умовного противника».

Для відпрацювання епізоду були задіяні чималі сили: близько 500 військовослужбовців полку морської піхоти, 24 бойових кораблі і катери Каспійської флотилії, 2 прикордонних сторожових корабля Прикордонного управління ФСБ Росії, а також  бронетранспортери БТР-82АМ, реактивні системи залпового вогню «Град», мінометні комплекси «Сани», загалом понад 40 одиниць військової техніки.

І тут виникає думка: на місці навчального дагестанського узбережжя, цілком могли б бути пляжі Бердянська чи Херсонщини - як об’єкт вже реальних бойових дій.

На півночі від України, на навчаннях «Слов’янське братерство» також відпрацьовуються дії, які цілком можна екстраполювати на реалії українського Півдня. Цікавинки додає й те, що в них беруть участь десантники Псковської дивізії. Словосполучення «псковський десантник» з 2014 року чітко асоціюється з початком російської агресії на Донбасі. Можна пригадати, що вони ж брали участь в навчаннях «Кавказ-2008», після яких послідувала агресія проти Грузії. 

Окремо українські експерти виділили епізод другого дня навчань, під час якого десантники РФ і Білорусії звільнили від «противника» гідротехнічний вузол. 

«Військовослужбовці двох країн провели десантування на воду з використанням водолазного спорядження з подальшим звільненням гідротехнічного вузла силами ротної тактичної групи при авіаційній підтримці».

Інформацію про цей епізод розмістив у себе на ФБ-сторінці керівник Моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» Андрій Клименко з коментарем «Натяк зрозумілий».  

Натяк зрозумілий...

Опубліковано Andrii Klymenko Понеділок, 21 вересня 2020 р.

Керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» Павло Лакійчук пояснив «Кримським новинам» який саме український об’єкт може бути під загрозою подібного удару. 

За його словами, може йтися про «Каховський гідровузол» на Херсонщині, що тісно пов’язаний з функціонуванням Північно-Кримського каналу.

«Вони (росіяни) не зможуть встановити контроль над каналом не захопивши Каховський гідровузол. Каховська ГЕС - ключ від Північно-Кримського каналу», - акцентує експерт. 

Нагадаймо - саме спорудження Каховського гідровузла підняло рівень води в Дніпрі і створило Каховське водосховище - найнижче по Дніпру і найближче до Криму. З водоймища починаються Каховський канал, Північно-Кримський канал і канал Дніпро-Кривий Ріг.

Тож відпрацювання захоплень гідровузлів російськими військами дотично може свідчити про те, що командування РФ цілком серйозно може планувати розширення агресії з Криму на південь Херсонщини, і зокрема захоплення технічних споруд для відновлення водозабезпечення півострова по Північно-Кримському каналу. 

Водночас, гуманітарна складова (забезпечення водою кримчан) може бути просто прикриттям для банального захоплення нових територій з метою покращити ресурсозабезпечення російського «нєпотопляємого авіаносця» в Криму.  

Реальними етапами російсько-української війни можуть стати й інші епізоди російських навчань «Кавказ» та «Слов’янське братерство». Це і форсування водної перепони за підтримки авіації, і знищення в нічному бою з БТРу незаконних збройних формувань, які буцімто атакували з моря. І знищення умовних диверсантів, здійснене «з використанням спеціальної зброї і засобів оборони, із застосуванням тактичних прийомів, заснованих на досвіді ведення сучасних збройних конфліктів, в складних умовах ведення бою в населеному пункті».

Розширення російської агресії: не зараз, не завтра, так потім?


Між початком планування Росією військових навчань і моментом їх проведення доволі часто відбуваються події, що вносять радикальні корективи в реалізацію запланованого. Або акценти важливості переносяться з одних навчань на інші. Схоже, так сталось і з навчаннями «Кавказ-2020» та «Слов’янське братерство». 

Експерти зауважують, що нинішні обставини, в першу чергу політичні, не сприяють Росії в активізації агресії проти України. Тому між демонстрацією військової потужності на навчаннях і прийняттям політичного рішення «двинуть полки» може бути тривала часова відстань. Серед ключових «запобіжників» найчастіше називають події в Білорусі і скандал з отруєнням «Новічком» опозиціонера Олексія Навального, і власне те, що це отруєння може повністю заблокувати критично важливий для РФ «Північний потік-2» - шлях експорту російського газу до Європи. Росія розраховувала запустити його вже в 2021 році, але навряд чи це реально, а значить, і надалі вона залежатиме від «труб», що йдуть територією найближчих західних сусідів. В даному випадку російська «партія грошей» може переважити «партію війни» і відтермінувати агресію до запровадження транзитної газової незалежності Росії, зокрема, від України. Подейкували, що в 2014 році Росію від широкомасштабного вторгнення в Україну стримала не лише трагедія МН-17 та деякі інші фактори, а багато в чому відсутність альтернативного шляху експорту російського газу до Європи. Велика війна означала б або знищення магістральних газогонів військовими діями, або логічну блокаду транзиту з боку України (на кшталт енерго- і водної блокади окупованого Криму). Наразі зі шляхами газового експорту у Росії складається пікантна ситуація: її транзит залежить від України, з якою вона веде війну (і не планує її завершувати), а тепер ще й від Білорусі, яка у разі певного розвитку подій вийде з-під російського контролю і тоді газопровід Ямал-Європа проходитиме територією вже не «союзної», а сусідньої, і можливо, не надто  дружньої держави.  Зрозуміло, що і Україна, і Білорусь зацікавлені в репутації надійних транзитерів в очах Європи, але, як-то кажуть, до певного моменту.

Михайло Самусь називає ключовими зовнішні фактори, які можуть утримати російське керівництво від збройної  активізації.

«Росія дуже б хотіла зараз і перекрити Одесу, і заблокувати цивільну навігацію, і на Донбасі створити певні загострення. Єдине що зараз для Путіна є негативним - це загальний дипломатичний фон. Зараз він не той, щоб можна було створювати якісь провокації і формувати якісь загострення ще й з Україною. У всякому разі я не бачу сенсу зараз це робити, тому що це ще більше примусить тих же німців голосувати в рамках ЄС за посилення або додаткові санкції. Я не можу сказати, що в мізках у Путіна, але те, що наявний несприятливий фон для здійснення будь-яких провокацій, загострень, тощо - це можна стверджувати. Якщо Путін хоче і надалі погіршувати свої відносини із Заходом, якщо він хоче переконати німців, щоб вони ввели санкції - це як раз той шлях, який можна йому порадити. Треба побільше провокацій, побільше загострення ситуації. Але судячи по тому, як економіка в Росії розвивається, я б все-таки порадив йому займатися економікою. Бо скоро йому доведеться комусь задешево продавати свої кораблі».

Говорячи про фактор Навального, експерт висловлює сподівання, що це стало останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння європейського співтовариства, на додачу до окупації Криму, агресії на Донбасі, збиття МН-17. 

«Навальний став ще одним, але вже здається, саме тим фактором, завдяки якому терези почали переважати і тут вже навіть німці сказали: «вибачте, скільки ж вже можна?!». В сукупності ситуація вже просто не може так далі тривати». 

Експерт Андрій Клименко називає три основних стримуючих для Росії факторів:

«Події в Білорусі, безпрецедентні демонстрації НАТО, фактор Навального».

Павло Лакійчук відзначає, що завдяки активності української, європейської, американської громадськості, яка підняла тему ймовірної російської агресії на півдні України, в НАТО вжили низку упереджувальних заходів, щоб цьому запобігти.

«З весни, коли планувалось проведення навчань «Кавказ-2020», і до цього часу, політична обстановка значно змінилась. І я сподіваюсь, що все ж таки пройдемо цю осінь без великого кровопролиття.  Тим не менш, небезпека російських агресивних дій залишається. Будь-які навчання і підготовка до війни - це заходи, які плануються завчасно. А сам початок війни - це рішення військово-політичного керівництва держави. І наслідком широкомасштабних навчань не обов’язково може бути воєнна операція. Повертаючись до досвіду Грузії. Після навчань сили, які до них залучались, протягом ще двох тижнів знаходились в районах розгортання. Тобто, під виглядом навчань було проведено розгортання військ, які чекали команди згори на операцію вторгнення. Так може відбутися з будь-якою країною і все буде залежати від рішення військово-політичного керівництва Росії. А вони, на жаль, люди непередбачувані. І треба, як кажуть, сподіватись на краще, а розраховувати на гірше».

Експерт висловлює припущення, що для недопущення повторення «грузинського» сценарію, є домовленість між Україною і партнерами по НАТО про певну пролонгацію військової присутності кораблів Альянсу в Чорному морі.

Ймовірно, що по обидва боки океану врахували сумний досвід 2008 року. Тож кораблі союзників пробудуть в Чорному морі щонайменше тиждень після завершення активної фази російських навчань «Кавказ-2020». За інформацією Андрія Клименка, американський ракетний есмінець DDG80 «Roosevelt» та гідрографічний корабель підтримки десантних і протимінних операцій Королівських ВМС Великої Британії  «Enterprise» знаходитимуться там до 2 жовтня. 

Очевидно, що Росія не залишить в спокої Україну, і у разі неможливості взяти під контроль політично, знову відновить збройне протистояння. Але вже на інших засадах і модернізованими методами. Напевне, настав час задаватися питанням: на чому відтепер «заварюватиме» свою агресію проти України Росія - на воді для Криму, на газі для Європи чи на якихось інших інгридієнтах?

P.S. Коли матеріал вже був підготовлений до публікації, стало відомо, що 25 вересня навчання «Кавказ-2020» відвідає президент РФ Володимир Путін. Він побуває на полігоні «Капустін яр» в Астраханській області. Російські ЗМІ акцентують, що це одна з небагатьох його поїздок в часи пандемії, а одна з останніх була в окупованому Криму влітку. Ймовірно, під час або після цього візиту, будуть озвучені певні меседжі, що дозволять спрогнозувати військову поведінку Росії на найближчу перспективу.