Хлібна пайка депортованих кримських татар — менша, ніж у блокадному Ленінграді

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
18 Травня 2021, 19:59
Тетяна ІваневичQHA
18 Травня 2021, 19:59

У місцях спецпоселень за межами Криму депортованих кримських татар знищували в тому числі голодом, встановивши їм мізерні хлібні норми.

Про це свідчать дані розслідування у справі щодо депортації, які повідомив керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний під час брифінгу на тему: «Геноцид кримськотатарського народу 1944 року — злочин, який повторюється знову».

У спецпоселеннях були створені умови, розраховані на повне або часткове знищення кримських татар. Забезпечення їжею у спецпоселеннях відбувалось таким чином, що працездатним на добу видавали 200 грамів хліба, непрацездатним — 125 грамів. Питної води, в принципі, в поселеннях не було. У депортованих громадян продовжували розвиватись захворювання на тиф, дизентерію, жовтуху, при цьому медична допомога не надавалась, — говорить прокурор .

(Нагадаємо, у блокадному Ленінграді мінімальна норма була чинною з 20 листопада по 25 грудня 1941 року. Згідно з нею, належало до видачі — робітникам 250 г хліба, іншим — 125 г — прим. ред.).

Після переміщення кримських татар до спецпоселень було введено комендантських режим і усіх працездатних осіб одразу направили на будівництво, прокладку доріг тощо.

Також у рамках кримінального провадження були зафіксовані умови, за яких здійснювалось перевезення кримських татар з Криму, розповідає Поночовний і демонструє слайди.

У нелюдських умовах, наглухо закритих товарних вагонах закривались люди від 70-ти до 100 осіб, без води, нормальної їжі, місця для сну. При цьому часто строк перевезення до спецпоселень становив від 5 до 28 діб, — розповідає Поночовний про події 77-літньої давнини.

У підсумку, лише за перші два роки загинуло близько 50 тисяч кримських татар, або 25% загальної чисельності корінного народу Криму в цілому. Непрямі демографічні втрати склали 80% всього кримськотатарського народу.

Водночас, у прокуратурі АРК акцентують, що радянська влада, окрім депортації кримськотатарського народу з півострова, також займалась і експропріацією їхнього майна

У рамках кримінального провадження встановили, що було привласнено 25,5 тис. приватних будинків, 15 тис. дворових забудов, 18 тис. 736 земельних наділів, майже 100 тис. голів свійських тварин, 25 мільйонів книг і фонди 180 бібліотек. 

Тому ми можемо говорити про те, що було вчинено як злочин геноциду, так і злочин проти власності кримськотатарського народу, — підкреслює Поночовний.

Він наголошує, що в 1944 році проти корінного народу Криму був вчинений особливо тяжкий злочин як з точки зору національного, так і міжнародного права. І він не має строку давності.

Керівник прокуратури АРК додає, що сьогодні знов повторюється жахлива історія про позбавлення кримськотатарського народу права проживати на своїй історичній батьківщині в Криму. З початку окупації Криму Російською Федерацією репресивна машина держави-окупанта знов почала переслідувати кримських татар. Цього разу через підтримку останніми територіальної цілісності України та їхні релігійні переконання.

Поночовний підкреслює, що Росія реалізує політику, спрямовану на витіснення проукраїнського населення з півострова та заміщення його росіянами. І заради реалізації цих цілей здійснює тиск у тому числі на корінний народ Криму. 

Незважаючи на вчинений 77 років тому (Радянським Союзом, — прим. ред.) злочин проти людяності, після окупації півострова вже РФ продовжує вчиняти воєнні злочини проти цивільного населення в Криму. Ці злочини саме спрямовані на витіснення з півострова. Лише за офіційними даними Мінсоцполітики, близько 50 тисяч кримчан, більшість із яких — кримські татари, змушені були виїхати з півострова на материкову частину України. Проте, як ми розуміємо, фактична кількість таких осіб набагато більша. Через 77 років після тих жахливих подій нащадки жертв геноциду знов змушені залишати свої домівки в Криму, тікаючи вже від іншого, але не менш злочинного режиму — Російської Федерації, яка окупувала півострів, — говорить Поночовний.

***Прокуратура АРК здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом геноциду кримськотатарського народу за ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України.