Група формується раз… Склад робочої групи з питань кримських татар при Офісі президента частково відомий, але поки геть незрозуміло, коли вона сформується та, нарешті, збереться | QHA media
По поличках

Група формується раз... Склад робочої групи з питань кримських татар при Офісі президента частково відомий, але поки геть незрозуміло, коли вона сформується та, нарешті, збереться

05 Червня 2020, 17:00
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

Робоча група при Офісі президента України щодо вирішення проблемних питань кримськотатарського народу поки що так і не почала роботу. Хоча з моменту її анонсування на зустрічі президента Володимира Зеленського із Меджлісом кримськотатарського народу 18 травня минуло вже майже три тижні. Причому після тої зустрічі в ОПУ QHA media поспілкувалось з її учасниками, і більшість з них висловлювали сподівання, що робоча група буде оперативно сформована, оперативно збереться і оперативно вирішить найбільш оперативні питання.

Ключові з них: спосіб подачі до парламенту пакету законопроєктів щодо змін до Конституції по статусу Криму та законопроєктів про статус корінних народів і кримськотатарського народу. В Меджлісі вважають за доцільне, щоб принципові законопроєкти до парламенту подавав президент. Також планувалось, що буде узгоджений порядок комунікації глави держави з Меджлісом, який буде затверджений президентським указом. Відповідний проєкт указу, який передбачає такі зустрічі як мінімум раз на квартал, був вже підготовлений. Одним з нюансів обговорень є те, що дехто в ОПУ вважає, що в зустрічах з президентом мають брати участь не лише Меджліс, але й представники різних громадських організації. Однак кримськотатарська спільнота наполягає, що це мають бути зустрічі президента лише  з представницьким органом корінного народу Криму.

Зокрема, лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв  тоді висловив сподівання, що «…розгляд питання на новій робочій групі не займе багато часу – пару тижнів і потім представлять. Коли буде перше засідання групи, ще не сказали, поки триває формування її складу. Ми зі свого боку вже визначились, хто буде, а вони, напевно, ще будуть вирішувати».


І нардепи, і професора


На початок червня стало зрозуміло, що поки група навіть не сформована, її персональний склад не затверджений, а, значить, складно говорити про дату її першого засідання, а тим більше – про прийняття якихось результативних рішень. 

Голова Меджлісу Рефат Чубаров, який брав участь у зустрічі з президентом, в ефірі програми «Окупація без купюр. Webcast на «Кримських новинах» 2 червня був дипломатичним і небагатослівним:

«Так, щоб робоча група зібралась і провела перше засідання – поки що ні. Тут я маю бути дуже чесним і об’єктивним. По деяким нашим іншим домовленостям працюємо і бачимо результати. Але робоча група, щоб розглянути ці три законопроєкти, поки що не створена, однак сподіваємось, що найближчим часом це відбудеться».

Інших деталей ані щодо персонального складу групи чи перебігу перемовин з представниками Банкової Чубаров не надав.

Через день, на черговому ефірі програми «Окупація без купюр», QHA media звернулась із запитанням про стан зі створенням робочої групи до ще однієї учасниці зустрічі з президентом, яка представляє вже державні організації – 

до заступниці постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Таміли Ташевої.

Пані Ташева розповіла деякі деталі, підтвердивши, що Меджліс кримськотатарського народу вже направив свої пропозиції щодо цієї робочої групи. Зокрема, за пропозицією Меджлісу до групи буде включений доктор юридичних наук, заступник голови Конституційної комісії Володимир Буткевич, який працював з проєктом конституційних змін щодо статусу Криму.

«Поіменний перелік не затверджений, але так – були зроблені стратегічні домовленості з президентом, і ми думаємо, що найближчим часом Офіс президента озвучить перелік імен і своє бачення. Це буде досить вузька робоча група в складі до 10 осіб. В неї увійдуть представники Меджлісу кримськотатарського народу, в тому числі народні депутати, які були обрані по різних списках політичних партій. Звичайно, що це будуть представники Офісу президента і від представництва президента в АРК».

На уточнююче запитання ведучої програми, чи увійде до групи представник президента в АРК Антон Кориневич, Ташева відповіла: «Ми не знаємо поки що хто».

Варто нагадати, що кримські татари, обрані за списками різних партій, це – Мустафа Джемілєв та Ахтем Чийгоз («Європейська солідарність») та Рустем Умєров («Голос»).

QHA media звернулось до ОПУ із запитом про персональний склад робочої групи з проблемних питань кримськотатарського народу, терміни його затвердження та дату проведення першого засідання.


Від ініціативи до реалізації: дорога довжиною в…?


Одночасно згадалось, що під час зустрічі на Банковій президента і Меджлісу 18 травня були анонсовані ще деякі обіцянки та плани, які, схоже, досі так і залишились нереалізованими. Зокрема, про надання статусу державних головним релігійним святам мусульман Курбан-Байрам та Рамазан-Байрам.

З 19 травня по 5 червня на сайті президента оприлюднено 28 указів, але указу про надання статусу державних мусульманським релігійним святам відшукати там не вдалось. Тож святкування Рамазан-Байраму, яке розпочалось 23 травня, ще не має обіцяного статусу «державного». Хоча президент і привітав мусульман. Можливо, Володимир Зеленський ще встигне виконати свою обіцянку підтримувати кримських татар «не тільки на словах, а в діях, на законодавчому рівні» і підпише указ про мусульманські свята до святкування Курбан-Байраму, який розпочинається 30 липня.

До речі, поки що практично не реалізованими лишаються і ініціативи щодо збільшення представництва кримських татар в державних органах. Під час зустрічі в ОПУ було заявлено, що президент погодив призначення Еміне Джеппар на посаду першого заступника міністра закордонних справ. Також президент підтримав призначення креатури кримських татар (його прізвище поки невідомо) на посаду заступника міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Однак досі урядових розпоряджень про призначення на офіційному урядовому порталі також немає.

Можливо, з точки зору чиновницької процедури, все нормально і з перебігом створення робочої групи, і з призначеннями. Але з точки зору громадян, зацікавлених у якнайшвидшій деокупації Криму, організаційні кроки, які сприятимуть цьому, відбуваються аж надто повільно.

Дивитись ще: