ФСБ у Криму може вчиняти теракти для дискредитації Меджлісу. Історія Олександра Стешенка, з якого катуванням вибили зізнання у «злочині за вказівкою Рефата Чубарова» | QHA media

ФСБ у Криму може вчиняти теракти для дискредитації Меджлісу. Історія Олександра Стешенка, з якого катуванням вибили зізнання у «злочині за вказівкою Рефата Чубарова»

16 Серпня 2019, 10:31
Фото: atn.ua
Закрити
Ольга Веснянкадля QHA media

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, колишній політв’язень Олександр Стешенко та помічник Мустафи Джемілєва Ерол Велієв розповіли сьогодні пресі у Києві, як ФСБ катує людей, задля фальсифікації справ і компрометації Меджлісу.

У 2018 році “Центральний райсуд” Сімферополя засудив до двох років позбавлення волі арештованого в Криму харків’янина Олександра Стешенка. ФСБ заявила, що Стешенко був нібито направлений в Крим для підготовки і вчинення злочинів. Під тортурами його змусили підписати відповідне зізнання. Іншими фігурантами цієї справи стали Ерол Велієв, якого Росія оголосила у розшук, та Олександр Третьяков, якого не знають інші фігуранти справи.

Що ж відбулося насправді?

До свого звільнення Стешенко бачив Рефата Чубарова лише по телевізору. В матеріалах сфабрикованої проти Стешенка кримінальної справи йдеться про те, що нібито саме Чубаров віддав наказ вчинити злочини проти теперішньої кримської «влади».

Ерол Велієв востаннє був у Криму у вересні 2017 року. Він розповідає, що одного дня побачив машину, яка стежить за ним, й знаючи про трагічню долю та зникнення кримців Решата Аметова та Ервіна Ібрагімова, вирішив виїхати з Криму. Вони зі Стешенко не були знайомі.

Ерол Велієв

Сам Стешенко працював раніше на будівництві, слюсарем, а у Крим періодично приїжджав до друга. З однієї такої поїздки у квітні 2018 року все і почалось.


Тортури


Олександрові Стешенку важко говорити. Він постійно перепрошує у присутніх, зізнається, що важко згадувати, що нервує.

Він розповідає як його викрали, а потім заарештували на 12 діб.

«Я їхав до свого друга, до нього постійно їжджу. А тут на кордоні сказали, що нібито моє фото у паспорті не співпадає з зовнішністю. Дали під чимось підписатись після огляду авто. Бачу: за спиною 5-6 озброєних людей в балаклавах, б’ють мене, одягають мішок на голову, садять в машину та везуть в невідомому напрямку. Ногами били, стрибали на мені, били в пах, били по голові. Потім скинули з якогось виступу кудись у воду, я так зрозумів, це був Сіваш. Притоплювали постійно, змушуючи зізнатися у співпраці з СБУ чи ГУР.

Все це відбувалося з мішком на голові. Привезли кудись до підвалу, там знову ці знущання. Потім посадили на поліграф: чи маю якесь відношення до вибуху в Алуштинському районі на лінії електропередач, чи співпрацюю з СБУ. 

Потім повезли в суд, сфальсифікували справу і дали вирок за те, що я нібито курив на вокзалі, огризнувся і зірвав погони».

Коли адмінарешт добігав кінця, Стешенко каже, до нього звернувся адвокат Едем Семедляєв, сказав про угоду з його матір’ю і пообіцяв, що все буде нормально і його зустрінуть на виході.

Проте Стешенко так і не вийшов.

«Чекаю виходу. Але службовці в камуфляжі вдягають мені мішок на голову. Везуть знов туди, де вже катували, де був поліграф і наручники. Знов знущання… дають папір. В ньому я мав обмовити Рефата Чубарова та Ерола Велієва – що вони нібито дали мені наказ підпалити дім муфтія Еміралі Аблаєва. Я відмовився – я цих людей не знав. 
Почали мене душити, знущатися, били шокером, стрибали на мені. Три доби я пробув з мішком на голові, навіть не бачив, хто наді мною знущався. Вимагали відмовитись від адвокатів, яких оплатила мати і дала Україна, адже вони я так розумію, могли розвалити справу, адже все білими нитками шито.
Через три дні прийшов працівник ФСБ у балаклаві і каже: ти рано чи пізно зізнаєшся. Він дістав пластмасову трубку і колючий дріт та пригрозив: якщо ти не скажеш, то ми вставимо цю трубку в задній прохід разом із дротом, дріт залишиться, і ти будеш молити, щоб я вставив цю трубку знов. 
Мені важко говорити, що далі відбувалося. Але після того я і підписав».


Мета – дискредитація Меджлісу


Рефат Чубаров упевнений, що справа Стешенка за задумом його організаторів, мала б лягти в основу широкомасштабної міжнародної кампанії з компрометації Меджлісу і його лідерів. Все це мало відбуватися на тлі невиконання Росією рішення Міжнародного суду ООН від квітня 19 квітня 2017 року про негайне скасування незаконних рішень російських судів про заборону діяльності Меджлісу і визнання його екстремістською організацією.

«Ця справа співпала з заборонами лідерам Меджлісу в’їжджати до Криму. Одразу по вироку Стешенку почалася кампанія – мовляв, бачте, вони готують терористичні акти, навіть проти нібито своїх же людей, як отой так званий муфтій. Російські інформагентства все намагалися виставити на міжнародній арені це як нібито створену за моєю вказівкою терористичну групу», – зауважує Чубаров.

Голова Меджлісу каже, що аби сфальсифікувати справу Стешенка, ФСБ вчинило напад на дім “муфтія” Криму. За словами Чубарова, далі можуть і когось вбити, щоби з нього зробити жертву і списати на “терористів”.

Два місяці тому у Олександра Стешенка померла мати. Олександр тоді був у колонії.

Його самого вдалося звільнити на початку серпня. В ув’язненні він пробув більше року.

Дивитись ще: