«Ми ніколи це не забудемо». Викладачі 90-ї київської школи, батьки та учні персонально вибачилися перед усіма, кого образило скандальне відео

Публікації
Асіф АлієвQHA
18 Липня 2020, 00:05
Асіф АлієвQHA
18 Липня 2020, 00:05
Асіф АлієвQHA

17 липня в офісі Меджлісу кримськотатарського народу відбулася зустріч викладачів 90-ї київської школи, а також учнів і їх батьків, під час якої вони перепрошували за скандальне відео, де після здачі ЗНО з історії учні школи образливо висловлювалися на адресу кримських татар.

У зустрічі взяли участь лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, члени Меджлісу Ільмі Умеров, Різа Шевкієв, Гаяна Юксель, Ескендер Барієв, кримськотатарські студенти та інші.

Зі свого боку викладацький склад школи представляли її директор Володимир Клюй, заступник директора з виховної частини Олександра Дикаленко та класний керівник Світлана Касьян. Вони розповіли, що крім дітей відповідальність за те, що сталося, також несуть їхні батьки.

За словами директора школи, забути про те, що трапилося, не можна, а ганебну подію викреслити з пам'яті просто неможливо. Володимир Клюй висловив бажання організувати зустріч педагогічного колективу з представниками Меджлісу.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що відеозапис його дуже засмутив, однак «не особливо здивував». Він нагадав, що в українському суспільстві довгий час існували стереотипи, нав'язані Росією, щодо кримських татар:

"В ніч з 25 на 26 лютого, коли відбулося захоплення «зеленими чоловічками» парламенту Криму та Ради міністрів АРК, глава Меджлісу Рефат Чубаров запитав у одного з командирів спецпідрозділу СБУ «Альфа» на півострові, чому 1500 силовиків не перешкоджають цьому. На що той відповів, що, по-перше, не було такої команди, а по-друге, "нам всім говорили, що головні сепаратисти і загроза держави - це кримські татари".
Ось такі були стереотипи. Однак події під час окупації показали, що 87% співробітників СБУ зрадили Україну, понад 80% військових перейшли на бік окупанта.

Джемілєв зазначив, що висловлювання учнів — це брак інформації, тому вихід - це активна робота з дітьми.

Водночас Чубаров повідомив, що після того, як відео було видалено, і в соцмережах були розміщені вибачення учнів і керівництва школи, у Меджлісі, порадившись з Джемілєвим, вирішили, що інцидент в частині поводження учнів вичерпаний.

Разом з тим він зазначив, що те, що трапилося, вимагає системної роботи міністерства освіти, аби подібні інциденти не повторювалися надалі.

Чубаров розповів, що кримські татари у засланні ніколи не вчили своїх дітей говорити, що в депортації винні люди будь-якої національності. А під час повернення до Криму кримські татари ніколи не просили інших людей покинути зайняті ними дома.

Своєю чергою заступник директора школи Олександра Диколенко розповіла, що інцидент із відеозаписом був несподіванкою для школи, оскільки там поважають представників всіх релігій і національностей.

У нашій школі навчаються дівчата-мусульманки, діти-переселенці зі сходу України. Ми говоримо про історію Криму. Разом з тим ми несемо відповідальність за те, що сталося, - сказала вона.

Член Меджлісу кримськотатарського народу Різа Шевкієв розповів учасникам зустрічі, як російське ФСБ влаштовувало обшуки в офісі Меджлісу в Криму, зірвавши український прапор з будівлі: "Але потім ми знову поставили його, і при окупантах майже вісім місяців цей прапор розвивався в центрі Сімферополя".

Класний керівник учнів Світлана Касьян зазначила, що, як і все українське суспільство, школа з великою повагою ставиться до історії кримських татар. Вона вибачилася перед усім кримськотатарським народом, зазначивши, що злість дітей після здачі ЗНО повинна була бути спрямована не на народ, а на самих себе.

Член Меджлісу, викладач історії Таврійського національного університету імені Вернадського Гаяна Юксель, нагадала, що в українців і кримських татар багато спільного, і як протягом останніх 300 років два народи разом захищають Україну в Криму.

Нехай те, що сталося, залишиться в минулому. Я пропоную встановити контакти між нашою молоддю, — підкреслила вона.

А кримськотатарські студенти Бекір Аблаєв і Джаніке Юксель також сказали, що вважають конфлікт вичерпаним. Вони закликали молодих людей, які вступають у доросле життя, відповідально ставитися до своїх вчинків.

Один з батьків школярів розповів, що в школі ніколи не було ксенофобського ставлення до кримських татар, а основна маса дітей не знали відповідей на питання в ЗНО, присвячені історії кримських татар:

Проте вийшла фатальна помилка, за яку я перепрошую.

Член Меджлісу Ільмі Умеров, розповідаючи про свої враження від відео, сказав, що першою думкою було подати до суду за образи всього народу, однак потім в Меджлісі вирішили провести зустріч в такому форматі.

Глава ж правління Кримськотатарського ресурсного центру та член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв зазначив, що діти — індикатор відображення стану суспільства.

Він подарував директору школи книгу під назвою «Заручники окупації», а дітей запросив брати участь в міжнародному літньому таборі по деокупації Криму, що буде на Арабатській стрілці.

Ще один батько одного з учнів повідомив, що подія стала уроком не лише для дітей, але й для батьків. Свої вибачення принесли й учасники відео. Одна з них розповіла, що була в Криму кожного літа до його тимчасової окупації Росією.

Директор школи висловив пропозицію провести зустріч учнів та педагогів зі свідками окупації Криму, а Рефат Чубаров подарував бібліотеці 90-ї школи книги про Крим, серед яких і книга про живу легенду кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва. Під кінець зустрічі книжкові подарунки вручили й всім дітям, які брали участь у зустрічі, а лідер кримськотатарського народу люб'язно погодився їх підписати.

P. S. На прохання батьків і викладачів «Кримські новини» не публікують фотографії учнів із зустрічі в Меджлісі.

Нагадаємо раніше у мережу потрапило відео, на якому кілька столичних випускників образливо висловилися в бік кримськотатарського народу. Як повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, згодом випускники видалили відео та публічно вибачилися.