Чи зможе Росія екстрадувати Меркель? В РФ запроваджується кримінальне переслідування іноземців за невизнання окупації Криму

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
15 Липня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA
15 Липня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA

Росія хоче в планетарному масштабі заборонити згадувати про деокупацію Криму та його українську приналежність. І задля цього погрожує кримінальними переслідуваннями та екстрадицією до РФ не лише росіянам, але й іноземцям. Під удар російської Феміди за Крим може потрапити будь-хто із семимільярдного населення Землі.

Вчора Держдума РФ прийняла в першому читанні поправки в закон про протидію екстремістській діяльності, якими порушення територіальної цілісності Росії прирівнюється до екстремізму. До відповідальності обіцяють притягувати всіх, незалежно від громадянства. 

В Росії не приховують, що таким чином намагаються навіки закріпити за РФ окупований Крим. Спочатку погрожують адміністративним покаранням, а при повторному заклику повернути Крим Україні - кримінальним. Термін ув’язнення сягатиме 10 років. Законопроєкт, який вносить поправки до російських кримінального та адміністративного кодексу, Держдума планує остаточно прийняти до кінця сесії, тобто вже до 2 серпня.

Спікер російської Держдуми В'ячеслав Володін пригрозив покаранням, незалежно від громадянства того, хто зробив заяви, «будь-то Україна, чи Прибалтика, або Сполучені Штати Америки»:

«Це особливо стосується наших українських колег. Заяви щодо Криму, які вони будуть робити, спричинять за собою покарання за законами Російської Федерації. Ми зможемо вимагати їх екстрадиції до нас в країну. З іншого боку, це питання, які і надалі будуть також пред'явлені, тому багато гарячих голів, можливо, їх вгамують, після того як ми приймемо норми цього закону».

Політики та соцмережі в Україні доволі емоційно й навіть весело відреагували на перспективу екстрадиції до РФ за заклики до відновлення територіального суверенітету своєї країни.

Ексміністр  закордонних справ Павло Клімкін на своїй facebook-сторінці нагадав, що «у 2014 році 100 країн проголосували в ООН за територіальну цілісність України, тепер керівництво цих країн в РФ фактично хочуть визнати злочинцями». А заодно висловився за доцільність провести у відповідь масштабну світову кампанію на тему «Крим - це Україна!».

Спільнота твіттерян також активно кепкує з російських ініціатив, «переймаючись» за долю американців і фантазуючи на тему їхніх можливих «неймовірних пригод в Росії».

Навряд чи російські законодавчі ініціативи досягнуть своєї основної мети і завадять деокупації Криму. Але низку питань - серйозних і іронічних, глобальних і локальних - вони викликають. З якою юридичною і політичною метою приймається цей закон і чи можлива його реалізація на практиці? Чи справді є загроза для українських та іноземних політиків і чиновників за висловлювання про українську приналежність Криму?

А також чи можлива їхня екстрадиція до РФ за таким запитом Росії, коли вони будуть перебувати в якихось третіх країнах? Як РФ розглядатиме заяви іноземних державних чиновників про підтвердження територіальної цілісності України? І невже Ангелу Меркель чи Реджепа Тайїпа Ердогана, відомих своєю проукраїнською публічною позицією в кримському питанні, росіяни насправді захочуть і зможуть екстрадувати?

Варто не забувати, що в РФ і зараз не бракує законодавства, щоб притягнути до криміналу за Крим росіян або мешканців окупованих територій. «Екстремістську» статтю до кримінального кодексу в РФ прийняли ще в 2014 році, одразу після окупації Криму, і за нею вже були засуджені люди. Зараз відмінність полягає в тому, що за цією статтею максимальна санкція складає до 5 років позбавлення волі, а в новому законопроєкті її хочуть довести до 10 років та перевести з категорії середньої тяжкості в тяжкі злочини, що дозволить проводити заочні судові процеси.

В коментарі «Кримським новинам» російський адвокат Микола Полозов зауважує, що питання Криму всі ці роки намагались відкласти в далекий куток, наперед виводилась проблема Донбасу, щодо якої Кремль все ж таки вживав певні кроки у веденні перемовин. Нинішні погрози, які пролунали з боку Володіна, можна вважати висловленням колективної думки правлячої російської еліти стосовно Криму. Хоча адвокат називає заяви спікера Держдуми «психічною атакою» та психологічним тиском, який устами Володіна російська влада намагається донести до всього світу.

«Це продовження шизофренії, яку російська влада активно намагається поширювати в тому числі не лише для внутрішнього споживача, але й на зовнішній світ. Очевидно, що це спроба таким чином максимально скоротити будь-які можливі розмови про деокупацію Криму. Після прийняття поправок  до конституції РФ російська влада фактично хоче встановити такий статус-кво, за якого питання Криму не буде підніматись взагалі. Для цього використовуються різні засоби, не києм, то палицею (Полозов вжив російську приказку «не мытьем, так катаньем»), не вмовляннями, так погрозами».

Полозов нагадує, що стаття за «екстремізм» в кримському питанні працює вже не один рік, і в Криму за нею засуджено кілька людей, зокрема, Сулейман Кадиров. Зараз за цією статтею в Криму в російському «суді» заочно судять Рефата Чубарова і Ленура Іслямова.

Реалізувати на практиці погрози про екстрадицію по відношенню не лише до українських, але й до інших іноземних політиків, чиновників, громадян, Росії навряд чи вдасться. Скажімо, за останні роки  проти багатьох українських політиків в Росії порушені кримінальні справи, але поки туди нікого не екстрадували. Скоріш за все, російським правоохоронцям і судам доведеться обмежитись показовими заочними процесами на втіху внутрішньому споживачу.

«Я не думаю, що йтиметься про якісь екстрадиції, але, скажімо так, використати ресурси репресивної машини для того, щоб заочно засудити якихось іноземних політичних діячів - так, російська влада буде це використовувати. Притягнути до відповідальності Меркель, Ердогана, Макрона чи когось ще вони не зможуть. Але політиків меншого калібру вони, безумовно, будуть таким чином намагатися тримати в тонусі і порушувати в національній російській юрисдикції ці кримінальні справи».

Адвокат підкреслює, що для проведення екстрадиції необхідна відсутність політичного підтексту в кримінальному переслідуванні. Це має бути винятково кримінальна справа, тож вочевидячки на справи, де йдеться про українську приналежність Криму, ця позиція не поширюється:

«Коли йдеться про відповідальність за публічну позицію стосовно приналежності Криму і необхідності реалізації якихось дій, то тут політичний підтекст абсолютно неприкритий. І той же Інтерпол ніколи не буде оголошувати в міжнародний розшук та здійснювати дії по розшуку людей, які звинувачуються в здійсненні подібного «злочину» російською владою».

Водночас, українським політикам варто зважати на певні ризики, коли вони перебуватимуть на території країн, дружніх до Росії або на які Росія має відчутний вплив. Серед таких Микола Полозов, в першу чергу, називає Білорусь, і нагадує  історію Павла Гриба, якого викрали з Білорусі російські спецслужби. Також згадує Казахстан, Вірменію, Північну Корею.

Фото: Элиф Беяз

«Існує низка країн, в яких громадянам України, незалежно від того, займаються вони політикою чи ні, може бути небезпечно. Це країни, де Росія має доволі відчутний вплив, який дозволяє або в офіційному порядку вимагати екстрадиції, або незаконно викрадати і вивозити громадян України на територію Росії».

Разом з тим, адвокат висловлює сподівання, що навіть в таких країнах до екстрадиції не дійде. Хоча і застерігає, що громадянам України, які займають активну проукраїнську позицію, почасти навіть антиросійську, не варто відвідувати ті країни, звідки вони теоретично можуть бути екстрадовані. Так само і зараз, і тим більше після набуття чинності нового російського законодавства, українцям треба бути обережним при відвідуванні окупованих територій, зокрема, Криму.

Навіть якщо людина не є політиком, але у себе в соцмережах пише «Крим - Україна», вона перебуває в групі ризику і може стати жертвою російських репресій. Адвокат акцентує, що російські спецслужби системно моніторять соцмережі, і знов наводить як приклад Павла Гриба, якого, власне за листування в соцмережах захопили і судили. 

Водночас Полозов вважає нереальною можливість зведення політичних рахунків із використанням російських законодавчих новацій всередині України - між політичними конкурентами, між владою і опозицією, незважаючи на градус політичного протистояння:

«Конституція України забороняє видавати своїх громадян. І яким би там не був політичний суперник, наскільки б він був неприємним, екстрадувати його до Росії за звинуваченням в публічних закликах до порушення територіальної цілісності РФ, за заклики повернути Крим Україні - я думаю, що у жодного українського державного діяча рука не підніметься, тому що це буде пряме порушення Конституції».

Коли матеріал готувався до оприлюднення, стало відомо, що до Держдуми РФ внесли законопроєкти про санкції за заклики і дії по відчуженню територій. Відповідна заборона закріплений в статті 67 оновленої російської конституції. Планується внести зміни до Кримінального, Кримінально-процесуального кодексів, а також Кодексу про адміністративні правопорушення РФ. Публічні заклики в інтернеті та ЗМІ «проти територіальної цілісності РФ» будуть каратися штрафами аж до 300 тисяч рублів. Якщо вони прозвучали вперше, то особу притягнуть до адміністративної відповідальності: штраф для громадян становитиме від 30 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, для посадових осіб - від 60 до 100 тисяч, для юридичних - від 200 до 300 тисяч. За повторними порушеннями підуть штрафи до 400 тисяч або позбавлення волі на строк до чотирьох років. Навіть самі росіяни негативно відреагували на такі нововведення, апелюючи тим, що при зарплатні в 15 тисяч рублів штраф майже в пів мільйона - це нонсенс. Але є і ще один нюанс - таким чином посилюються каральні заходи за проукраїнську позицію для українських громадян, що проживають в окупованому Криму.