Зближення України з НАТО, одкровення про Україну радника Трампа і фрагмент Біблії Гутенберга у Медведчука. Дайджест світових медіа про Україну | QHA media
Огляд

Зближення України з НАТО, одкровення про Україну радника Трампа і фрагмент Біблії Гутенберга у Медведчука. Дайджест світових медіа про Україну

18 Червня 2020, 20:00
Закрити
Асіф АлієвQHA

НАТО і Україна: нові можливості


Надання Києву статусу члена Програми розширених можливостей давно назріло, і це важливий етап в євроатлантичної інтеграції України.

Про це в інтерв’ю аналітичному виданню Atlantic Counsil заявив колишній заступник генсека НАТО та експосол США в Росії Александер Вершбоу.

Дипломат нагадав, що влітку 2014 року на саміті НАТО в Уельсі члени військово-політичного блоку запросили Грузію, а також Фінляндію, Швецію, Австралію і Йорданію стати партнерами Програми розширених можливостей, а через посилення військових дій на Донбасі не поспішали підвищувати статус України.

Цей статус є визнанням прогресу, досягнутого Україною в поліпшенні взаємодії своїх сил з силами Альянсу шляхом своєї участі в операціях НАТО від Балкан до Афганістану.

За словами глави української делегації в ПАРЄ, нардепа від правлячої партії «Слуга Народу» Єлизавети Ясько, уряд ще з осені 2019 року докладав зусиль для отримання нового статусу.

Це відкриває додаткові можливості для участі в навчаннях НАТО, проведення політичних консультацій з НАТО щодо стратегічних питань і обміну інформацією та розвідувальними даними щодо поточних і виникаючих загроз.

Своєю чергою телеканал Al Jazeera повідомляє, що східноєвропейські члени НАТО – Польща і Латвія – на тлі обіцянки президента США Дональда Трампа скоротити американський військовий контингент в Німеччині, давно виступають за постійну присутність американських військ на своїй землі, щоб запобігти російській загрозі.

Трамп уже збільшив кількість військовослужбовців США в Польщі до 5500 осіб в рамках більшої реакції НАТО на анексію Росією території сусідньої України в 2014 році.

А міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс, заявив, що його країна вітала б більш активну участь США в забезпеченні безпеки в Балтії.

Тим часом, як повідомляє агентство Reuters, Україна отримала від США військову допомогу на суму понад $60 млн, включаючи протитанкові ракети Javelin, рації та боєприпаси.

Після анексії Москвою Криму у 2014 році і початку бойових дій в східних районах Донбасу Вашингтон відправив першу партію Javelin на суму близько 47 мільйонів доларів до Києва у квітні 2018 року.

Мемуари Болтона: Трамп вірив, що влада України діє проти нього


Президент США Дональд Трамп щиро вірив, що влада України діє проти нього, і вірив в теорії змови, які поширювали його особистий адвокат Руді Джуліані та інші радники.

Про це йдеться в книзі колишнього радника президента США з національної безпеки Джона Болтона – «Кімната, де все сталося: мемуари з Білого дому», повідомляє CNN.

При цьому Болтон підкреслює, що рішення про заморожування військової допомоги Києву для того, щоб чинити тиск на новобраного президента Володимира Зеленського, «вкрай засмутило його», і він був змушений звернутися зі скаргою до міністра юстиції США та до юридичного радника Білого дому.

Я думав, що вся ця ситуація була прикладом поганої політики, що викликає питання з юридичної точки зору, і неприпустимою з точки зору поведінки президента, — пише він.

 Болтон у своїх мемуарах стверджує, що Трамп в приватному порядку скаржився на санкції та інші каральні заходи проти Росії, хоча публічно їх підтримував. 

Відзначимо, що міністерство юстиції США зажадало від видавництва Simon & Schuster, а також від самого Болтона зупинити публікацію мемуарів через підозри в розголошенні державної таємниці.

Медведчук і Біблія Гутенберга


Український олігарх і депутат, який має зв’язки з Росією, Віктор Медведчук вказав у своїй декларації фрагмент Біблії Гутенберга 1455 року.

Фрагмент друкованої Біблії він показав журналістам агентства Reuters в Києві.

Політик заявив, що придбав його за порадою консультантів приблизно у 2011-2012 роках, хоча відмовився сказати, за якою ціною.

Я купив його відразу і, чесно кажучи, я навіть не торгувався за ціну, – стверджує він.

Тим часом, за даними агентства, одна сторінка першої у світі друкованої книги може коштувати десятки тисяч доларів. Так, в грудні 2016 року на аукціоні Сотбі продали фрагмент Біблії Гутенберга за $47,5 тис.

Своєю чергою директор музею книги та друкарства України Валентина Бочковська зазначила, що говорити про автентичність цього фрагмента можна буде тільки після перевірки експертами.

Як правило, фахівці не довіряють, коли є тільки одна сторінка. Тому повинен бути проведений спеціальний хімічний аналіз, – сказала вона.

Німецький дослідник Штефан Фюссель з Університету імені Гутенберга висловив надію, що Медведчук дасть міжнародним дослідникам більше інформації, щоб вони могли визначити, до якої книги належить цей фрагмент.

Дивитись ще: