За рівність, повагу і ратифікацію Стамбульської конвенції — в містах України проходять Марші жінок

Новини України та світу
Ірина Требунських
08 Березня 2021, 16:51
Фото: Hromadske
Ірина Требунських
08 Березня 2021, 16:51

В день боротьби за права жінок у великих містах України відбулися вже традиційні Марші рівності. Цьогоріч активісти і активістки знову порушували питання ратифікації Стамбульської конвенції в Україні та впливу пандемії COVID-19 на жінок.

У Києві хода рушила з Михайлівській площі до Поштової площі. Організатори заходу зазначили, що найбільше негативні наслідки пандемії відбилися на жінках.

Рівень домашнього насильства в умовах карантину стрімко зростає. Жінки становлять більшість працівниць/-ків у сфері соціальних, освітніх послуг, а також у сфері охорони здоров’я, які опинилися під найбільшим ударом у часи пандемії, — зазначають організатори.

Україна підписала Стамбульську конвенцію ще у 2011 році, однак досі не ратифікувала її. Проєкт закону щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, вносився до українського парламенту в листопаді 2016 року і не набрав необхідної кількості голосів. Вже 14 травня 2020 року петиція про ратифікацію Стамбульської конвенції набрала понад 25 тисяч голосів, після чого президент Володимир Зеленський обіцяв винести на розгляд Верховної Ради відповідний законопроєкт.

Тож учасниці і учасники сьогоднішніх маршів склали список сучасних вимог для досягнення гендерної рівності в Україні.

Вимагаємо:

  • ратифікації Стамбульської конвенції.
  • Припинення урізання соціальних гарантій для тих, хто втратили роботу.
  • Створення безпечних умов праці для жінок, які зайняті у сферах із високим ризиком зараження Covid19.
  • Забезпечення доступу до всіх медичних та профілактичних послуг.
  • Відкриття державних шелтерів у різних регіонах України для жінок, які зазнають домашнього насилля.
  • Справедливого розслідування випадків насилля з боку ультраправих організацій.

Декілька противників Маршу рівності намагалися перекрити вхід до метро, але їм завадила поліція.

Марші жіночої солідарності відбувся в Харкові — учасниці та учасники ходи пройшли Сумською вулицею до майдану Конституції. У запрошенні на подію наводяться дані Держслужби статистики за 2018 рік, що у сфері охорони здоров’я в Україні жінки взагалі становлять 82% від загальної кількості працівників. «Жінка опинилась на передовій пандемії. Саме тому ми виходимо на підтримку цих жінок», — зазначають організатори Маршу із неурядової організації «Сфера».

Також Марші за рівність прав і можливостей чоловіків та жінок  пройшли у Луцьку, Дніпрі, Івано-Франківську, Львові, Одесі, Запоріжжі, Краматорську, Полтаві, Ужгороді, Херсоні, Хмельницькому та Чернівцях. В деяких містах захід через карантинні обмеження провели в режимі онлайн.

Також з 8 березня привітали окупанти у Севастополі. Як повідомляє «Крим. Реалії», на майданчику Курсантського скверу оркестр російського військового училища виконав військові композиції радянського періоду.

У свою чергу народний депутат України, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз нагадав, що 8 березня 2014 року тисячі громадян, переважно жінки, вийшли на акцію протесту проти окупації Росією Криму. «Мітинги відбувалися по всьому півострову: в Бахчисараї, в Сімферополі, вздовж феодосійської траси та на інших напрямках. Це спростовує міф про те, що кримчани підтримували Росію-агресора», — прокоментував Чийгоз.

Як повідомляли «Кримські новини», Організація об'єднаних націй в Україні закликала Верховну Раду прискорити ратифікацію конвенції «Про запобігання та протидію насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбі з цими явищами» (Стамбульська конвенція). ООН повідомляє, що в Україні жінки становлять 86% жертв зґвалтувань та 78% потерпілих від домашнього насильства.