ЄС підготував нову стратегію відносин з Росією: Мінські домовленості — одна з ключових умов

Новини України та світу
Хельга Полтавка
17 Червня 2021, 16:04
Хельга Полтавка
17 Червня 2021, 16:04

Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель представив спільний документ зовнішньополітичної служби ЄС і Єврокомісії, у якому викладена стратегія відносин блоку з Росією, що базуватиметься на трьох принципах: відштовхуванні, стримуванні й взаємодії.

Про це йдеться у представленому документі ЄС.

У ЄС наголошують, що РФ підриває міжнародне право та ключові принципи ОБСЄ і Ради Європи, які вона зобов'язалась виконувати. Вона намагається впливати, втручатися і дестабілізувати ЄС і його держави-члени, а також країни-партнери, використовує політичні репресії, у тому числі щодо прав людини і основних свобод, аби зберегти нинішній політичний і економічний лад в країні.

Через це до підготовленого документу внесені п'ять принципів, схвалені ще у 2016 році, якими керується ЄС у відносинах з Кремлем:

  • повне виконання Мінських домовленостей як ключова умова будь-яких істотних змін у відносинах ЄС;
  • зміцнення відносин зі східними партнерами ЄС та іншими сусідами;
  • підвищення стійкості ЄС;
  • вибіркова взаємодія з Росією в питаннях, які є в інтересах ЄС;
  • підтримка міжлюдських контактів і громадянського суспільства в Росії.

Для відповіді на стратегічний виклик з боку РФ відповідно до цих принципів, Єврокомісія та високий представник ЄС пропонують, щоб Євросоюз одночасно відштовхував, стримував і взаємодіяв з Москвою.

Відштовхування: ЄС продовжуватиме виступати проти порушень прав людини і буде виступати на захист демократичних цінностей, у тому числі на міжнародних форумах. ЄС продовжуватиме заявляти про систематичні порушення Росією міжнародного права в Україні, Грузії та інших країнах. ЄС підтвердить свою підтримку України та її територіальної цілісності, суверенітету і незалежності. Це включає в себе заклик до Росії взяти на себе відповідальність як сторона конфлікту і повністю виконати Мінські угоди, — йдеться у документі.

ЄС буде й надалі належним чином реагувати на зловмисні дії російського уряду, включаючи гібридні загрози, і буде прагнути обмежити ресурси, які російський уряд може використовувати для проведення своєї шкідливої зовнішньої політики.

Стримування: стратегія пропонує протидіяти загрозам і зловмисним діям РФ більш систематично і узгоджено, забезпечуючи при цьому координацію з партнерами-однодумцями, такими як НАТО і G7, — пишуть у стратегії.

Повідомляється, ЄС має й надалі розвивати свій потенціал кібербезпеки і захисту, а також свої стратегічні комунікаційні можливості. ЄС продовжить зміцнювати свої можливості протистояти гібридним загрозам і краще використовувати важелі впливу, які надає перехід на альтернативні джерела енергії.

ЄС посилить підтримку східних партнерів, працюючи над повною реалізацією потенціалу Східного партнерства.

Взаємодія: для просування своїх власних інтересів ЄС хоче залучати Росію до вирішення кількох ключових завдань, таких як боротьба з пандемією коронавірусу та боротьба зі зміною клімату та іншими екологічними проблемами, — додають в ЄС.

Стратегія також пропонує більш технічну взаємодію з урядом щодо економічних питань.

ЄС розширюватиме контакти між людьми, що може включати спрощення візового режиму для деяких громадян Росії, а також посилить підтримку російського громадянського суспільства і правозахисників.

Також ЄС вважає необхідною співпрацю з РФ у рамках «Північного виміру», в Арктиці, із запобігання конфліктам і щодо регіональних і глобальних питань — від Ірану та Близького Сходу до Афганістану, від боротьби з тероризмом до нерозповсюдження ядерної зброї.

Як зазначається, представлений документ 24-25 червня на саміті у Брюсселі обговорять лідери ЄС.

На його основі вони розроблятимуть шляхи подальшого розвитку політики ЄС щодо Росії.

Нагадаємо, Євросоюз вважає, що Росія намагається поступово поглинути частини Східної України, і розглядає способи підтримки Києва.

Як повідомляли «Кримські новини», стало відомо, про що домовилися президент США Джо Байден і президент Росії Володимир Путін, які обговорювали ситуацію в Україні.