«Якщо США підуть з Іраку, завтра там утвердиться Росія». Володимир Огризко про загострення на Близькому Сході та його вплив на Україну | QHA media
Интервью

«Якщо США підуть з Іраку, завтра там утвердиться Росія». Володимир Огризко про загострення на Близькому Сході та його вплив на Україну

08 Січня 2020, 20:00
Закрити
Тетяна ІваневичQHA media

Події в ніч на 8 січня на Близькому Сході практично перекреслили враження від новорічних та різдвяних свят і в Україні, і в багатьох країнах світу. Іран випустив півтора десятки балістичних ракет по базах США в Іраку, помстившись за нещодавню загибель у Багдаді командувача спецпідрозділом «Аль-Кудс» генерала Касема Сулеймані. Іранська сторона твердить про 80 загиблих, американська заявляє про відсутність загиблих і поранених. Корпус вартових революції Ірану заявив, що у разі бомбардування іранської території він завдасть ударів по місту Дубай в Об’єднаних Арабських Еміратах та Хайфі в Ізраїлі. Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї поставив вимогу Вашингтону вивести війська з регіону. Коментуючи обстріли у соцмережах, прихильники катастрофічних сценаріїв пишуть про «початок Третьої світової війни».

О пів на п’яту за київським часом після зльоту з тегеранського аеропорту Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», який направлявся до Борисполя. Загинули 176 людей, більшість з Канади та Ірану. Серед загиблих 11 українців, з яких 9 – члени екіпажу.

Ці дві новини підірвали нічний інформаційний простір. В Україні інформацію зустріли особливо гостро, згадуючи збиття російським БУКом пасажирського літака МН17 влітку 2014 року.

Екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко в розмові з QHA media розповів, чим може зачепити цей близькосхідний конфлікт Україну та якою має бути позиція країни щодо цієї ситуації. Крім того дипломат розмірковує, в чому полягає вигода Росії від ескалації напруження в регіоні, та прогнозує подальший перебіг подій.

Який вплив матиме конфлікт між Іраном та США на Україну і як саме — у політичному, економічному, військовому плані, у тому числі, зважаючи, що Росія підтримала Іран?

Якщо ми подивимось на карту, ми побачимо, що Середній і Близький Схід – це та географічна зона, яка безпосередньо лежить біля України. Тому те, що відбувається там, має безумовний вплив на загальну ситуацію. Особливо, якщо зауважити, що в ній безпосередньо задіяні США, які були і залишаються нашим стратегічним партнером, партнером номер один щонайменше у відбитті російської агресії.

З іншого боку ми чуємо, що сьогодні в Ірані скандують «Смерть Америці» – тобто йде пряма загроза американцям, і невипадково США дали вказівку відкликати дипломатів з Іраку, а зараз й з Ірану. Це означає, що ситуація є доволі складною. Очевидно, що Іран розуміє нерівність своєї потуги з американською і тому буде намагатись маневрувати, але тут вже починають діяти закони жанру, коли на один удар треба відповідати іншим, і ескалація починає накручуватись. Невипадково і НАТО, і ЄС зараз скликають відповідні засідання для того, щоб відпрацювати позицію і зрозуміти, як в цій ситуації можна протидіяти оцій ескалації напруженості. Тому що Іран має ракети, які можуть долітати до Ізраїлю по радіусу в 1,5 – 2 тисячі кілометрів, а значить загроза може бути безпосередньою для багатьох важливих для США об’єктів в цьому регіоні.

Загострення у регіоні безпосередньо зачепило Україну – над Тегераном зазнав катастрофу український літак. Якою має бути позиція і реакція України в цілому щодо конфлікту та щодо літака?

Відносно України очевидно, що ми повинні знайти такий формат, який би в першу чергу не зашкодив нашим відносинам зі Сполученими Штатами Америки. Це моя думка. З іншого боку, ми так само не повинні зіпсувати відносини з Іраном, хоча в даному випадку ми не є активною стороною ситуації, яка там розвивається, і в цьому плані позиція може бути спокійною та стриманою.

Яким чином сьогоднішня трагедія в аеропорту Тегерану може повпливати на цю ситуацію, поки що говорити рано. Ми, на жаль, не знаємо подробиць того, що сталось. Остання інформація, яку я прочитав, що двоє пасажирів чомусь не прийшли на літак, що може дати ниточку до того, щоб думати не просто про технічну несправність.

В будь-якому випадку, я думаю, що нам потрібно проявляти стриманість і слідкувати за тим, щоб українські громадяни, які зараз перебувають в Ірані чи в Іраку, не постраждали в результаті можливої ескалації.

Є також інформація, що Іран відмовляється видати чорні скриньки з літака МАУ. Принаймні, компанії Boeing. І на поточний момент Іран ще не визначився, якій країні передасть чорну скриньку для розшифровки даних.

Думаю, що є усталена міжнародна практика, коли спеціалістів країни, літак якої зазнав катастрофи, допускають до вивчення всіх обставин катастрофи. Це абсолютне право країни та відповідної авіакомпанії. Оскільки цей літак був новим, то і представники “Боїнга” повинні були б так само бути допущені до з’ясування того, що відбулось. Бо від усіх ми чуємо, що виключається технічна несправність, літак був побудований в 2016 році, пройшов техогляди ледь не кілька днів тому, тобто це означає, що там не могло бути варіанту, що він застарів, вичерпав свій ресурс тощо. Якщо Іран цього не дозволяє дослідити, тоді з’являються підстави думати, що це могло бути щось інше, але не технічні несправності. Втім, поки що про це говорити просто рано.

Експерти говорять, що Росія в цьому конфлікті підтримує Іран. Може це трошки конспірологічна версія, але аварія цього літака дещо нагадує аварію російського літака в Єгипті в 2015 році, коли після злету він вибухнув в повітрі, Росія акцентувала на несправності двигуна, західні експерти говорили про теракт. Чи має Росія якусь зацікавленість чи вигоду в нинішніх подіях в цілому в Ірані та Іраку і в ситуації з літаком?

Це трошечки конспірологія. Зараз справді дуже важко говорити про те, що там реально відбулось, поки ми не знаємо висновків спеціалістів. Але те, що Росія руками будь-кого готова грати проти американців і проти українців – в цьому немає жодних сумнівів. Яким чином це можна порівнювати з катастрофою російського літака в Єгипті, сказати важко. Але умовне «покарання» України за її тісні зв’язки зі США – цей варіант мені здається цілком можливим з точки зору протидії з боку Російської Федерації всьому тому, що робиться в Україні. Хоча це знову ж таки з переліку конспірологічних теорій, які можуть мати, а можуть і не мати під собою місце.

Просто здивувало, що російський президент Володимир Путін надіслав співчуття своєму українському колезі Володимиру Зеленському. В ситуації, коли кожен день росіяни вбивають українців на Донбасі, це трохи дивний крок. І як на нього має відреагувати українська влада?

Знаєте, мені здається, що не дивний. В такий спосіб Путін ще раз демонструє, що на Донбасі – це ваші внутрішні проблеми, а тут сталась гуманітарна катастрофа, загинули люди, тому ми, як цивілізована країна, вам співчуваємо. Як раз в цьому плані логіка московських пропагандистів буде йти саме в такому ключі – ми висловлюємо співчуття, як і всі висловлюють, а Донбас – це внутрішня проблема України, а ми лише допомагаємо цим недолугим українцям розбиратися зі своїми проблемами. Такі співчуття не потребують жодних відповідей, вони просто приймаються.

Щодо ситуації в цілому. Обстріли Іраном баз США в Іраку – в чому полягає вигода Росії і чи може цей конфлікт стати ширмою для якогось загострення у нас, скажімо, на Донбасі?

Щодо Донбасу, я такого прямого зв’язку не бачу. Але те, що це (нинішнє загострення на Близькому Сході – прим. ред.) в інтересах Росії – це очевидно. Подивіться, що відбулось в Сирії. Там режим Асада свого часу стояв за крок до знищення, і якби американці тоді ще під проводом президента Обами були рішучими та завдали одного-двох точкових ударів по об’єктах, які виготовляють хімічну зброю, яку режим Асада використовував, то, повірте, сьогодні була б зовсім інша ситуація і в Сирії, і у всьому регіоні. Що ми маємо сьогодні? Сьогодні ми маємо дві російські військові бази в Сирії, ми маємо те, що США пішли з Сирії фактично, ми маємо країну, якою продовжує керувати цей зловісний режим, який знищив за різними даними до 600-700 тисяч людей, і там утвердилась Російська Федерація. Тому, якщо зараз американців попросять піти з Іраку, це означає, що назавтра там утвердиться Російська Федерація. Це означає, що вона буде мати там свої військові бази замість американців. І це, безумовно, дуже серйозна дестабілізація в регіоні. Отже тут все проглядається дуже очевидно.

До речі, в соцмережах люди обговорюють, що нинішні події на Близькому Сході – це ледь не початок Третьої світової війни. Чи справді все так страшно?

Я не думаю, що можна говорити про початок Третьої світової війни. Хоча якщо ми згадаємо Другу світову війну, то вона почалась з провокації, яка була далеко не стратегічного значення. Просто були інсценовані речі, які дали привід рухатися далі. Теперішнє керівництво в більшості країн добре розуміє, що означає перейти цю червону лінію, і тому, я думаю, що страх якщо не взаємного знищення, то знищення десятків, або сотень тисяч, або навіть мільйонів людей, має втримати навіть дуже гарячі голови від того, щоб робити кроки, які матимуть катастрофічні наслідки. Тому я думаю, що зараз після оцих перших «обмінів люб’язностями» все-таки сторони візьмуть паузу, й ми не матимемо драматичного розвитку подій.

Навіть попри обіцянки терактів на території США?

Розумієте, іранській владі треба щось говорити своєму народу. Вона повинна демонструвати жорсткість, агресивність, наступальність і таке інше. Так, вони зараз риторикою намагаються заповнити практичний вакуум, на який вони просто не здатні. І я не думаю, що сьогодні є реальна загроза для того, щоб американці почали якісь превентивні удари.

Те, що може відбуватися в Європі чи в місцях, де базуються американські військові, тут передбачати нічого не можна, бо терористи вміють та можуть робити злочинні речі, і тут гарантії справді менше. Тому такий варіант розвитку подій може бути, але щодо Третьої світової війни – це просто нагнітання ситуації.

А за таких обставин – яка найбільш оптимальна реакція міжнародного співтовариства? Має бути скликаний Радбез ООН чи ще якісь заходи?

Розумієте, скликання Радбезу в даному випадку є безперспективним, тому що там сидить Російська Федерація. І будь-які спроби американців провести якесь проамериканське рішення будуть заблоковані. Тому цей варіант виключається з точки зору практичних наслідків. Звичайно, його можна провести, можна засудити іранців, вони виступлять і засудять американців. І на тому, власне, історія закінчиться. Інші міжнародні структури так само є безсилими й в даному випадку грати жодної ролі не будуть. НАТО так само висловить стурбованість, ЄС висловить чи вже висловив стурбованість, але до практичних дій не дійде. Тому ситуація буде розвиватись в фарватері двосторонніх відносин Ірану та США.

І плюс відбуватиметься військова гра м’язами?

Ну, я б сказав, гра більше не військова, а пропагандистська. Коли кожна зі сторін буде погрожувати іншій, але є межа, після якої, власне, слова закінчуються, і, думаю, на цьому все прийде до якогось певного заспокоєння. Тому що, слава Богу, поки що немає жодного американського солдата, який би загинув чи отримав поранення. Але це може бути певною такою червоною лінією і могло б стати приводом для більш жорстких дій з боку США.

Дивитись ще: