«Я очікував таке рішення, але зневірився уже вірити»: Чубаров щодо закриття телеканалів Медведчука

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
03 Лютого 2021, 19:12
Асіф АлієвQHA
03 Лютого 2021, 19:12

Рішення президента Володимира Зеленського ввести в дію рішення Ради національної безпеки та оборони щодо санкцій проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака і телеканалів, за якими стоїть лідер партії «Опозиційна платформа - За життя», кума Путіна Віктора Медведчука став головним порядком денним 3 лютого.

Блокування каналів викликало переважно позитивну реакцію в українському суспільстві та стало приводом для бурхливих обговорень. 

Агентство «Кримські новини» попросило прокоментувати голову Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова ситуацію з припиненням трансляції трьох проросійських телевізійних каналів у телеефірі. 

За словами Чубарова, це рішення абсолютно виправдане, оскільки телеканали «112 Україна», NewsOne і ZIK були ефективними механізмами російського впливу і маніпуляцій в українському інформаційному просторі. 

Я очікував таке рішення, але зневірився вірити в те, що воно буде ухвалене державою. Під час своїх взаємодій з органами державної влади я говорив, що в останні місяці та навіть рік здійснюється дуже масштабна інформаційно-психологічна операція, суть якої полягає в утвердженні в українському суспільстві російських цінностей, — сказав він.

При цьому голова Меджлісу додав, що є ще кілька телеканалів, які не менш руйнівні ніж ті, проти яких запровадили санкції. 

Щоб уникнути маніпуляцій, аби подібні заборони не перетворилися на цензуру, Рефат Чубаров висловився за створення певного роду критеріїв у сфері ЗМІ. Вони повинні забезпечувати в Україні політичний плюралізм, але при цьому не дозволяли б під приводом висловлювання різних думок вкорінювати суспільстві російську ідеологію.

Ось чому я переконаний, що рішення РНБО не має відношення до регулювання питань, пов'язаних зі свободою слова. Те, як працювали зазначені канали, не мало жодного відношення до свободи слова. Телеканали «112 Україна», NewsOne і ZIK були пропагандистським інструментарієм Російської Федерації в Україні, — пояснив він. 

Чубаров також зазначив, що попередня влада несе відповідальність за створення умов для діяльності кума Путіна. Він погодився з тим, що подібні претензії мають під собою основу.

До будь-якої влади, особливо до попередньої, можна висувати претензії і, як правило, ці претензії мають свою причину, основу. У 2015-2019 рр. деякі опозиційні політики, як Медведчук, отримали можливості для своєї, я б сказав, реінкарнації. У цьому звичайно є провина попередньої влади, — сказав він. 

При цьому Чубаров зазначив, що деякі проросійські телеканали не завжди відкрито демонстрували свою редакційну політику. Зокрема, так діяв «112 Україна», який поступово змінював свою риторику та ідеологічний вектор. Потім вже стало зрозуміло, що такою була його тактика і виверт для телеглядача.

Мене у 2015-2016 рр. і пізніше запрошували на передачі цього каналу. У ті роки до ефіру допускали низку політиків, які висловлювали різні точки зору. При цьому практично не превалювали явно антиукраїнські спікери. Однак ближче до передвиборчої кампанії їх ніби з ланцюга спустили. Вони переглянули списки запрошених гостей, кардинально змінили ціннісні установки, — підсумував він.

Нагадаємо, 2 лютого, президент Зеленський підписав указ №42/2021, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Цим рішенням на п'ять років забороняється мовлення трьох телеканалів: NewsОne, «112 Україна» та ZIK.