Вільна торгівля, оборонна промисловість і звільнення політв’язнів — президенти України та Туреччини виступили зі спільною заявою | QHA media

Вільна торгівля, оборонна промисловість і звільнення політв’язнів — президенти України та Туреччини виступили зі спільною заявою

17 Жовтня 2020, 14:31
Володимир Зеленський та Реджеп Таїп Ердоган. Стамбул, 16 жовтня 2020 року
Закрити

Президент України Володимир Зеленський під час робочого візиту до Стамбулу зустрівся з президентом Турецької Республіки Реджепом Таїпом Ердоганом. Про підписані двосторонні угоди та намічені стратегічні цілі подальшої співпраці двох країн вони розповіли у спільній заяві, передає Офіс президента.

Зеленський зазначив, що Україна й Туреччина тісно співпрацюватимуть у межах 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН для забезпечення захисту прав людини в тимчасово окупованому Криму.

Ми надалі докладатимемо зусиль у питанні звільнення політичних в’язнів — українців та кримських татар. Ми сприймаємо Україну як ключову країну в плані безпеки і стабільності нашого регіону. У межах цього ми підтримуємо суверенітет і територіальну цілісність, включно з Кримом, України. Туреччина не визнавала й не визнає анексії Криму, — сказав Ердоган.

Президент Туреччини підкреслив, що наразі втілюються спільні проєкти задля підтримки кримських татар, які були змушені залишити тимчасово окуповану територію Криму та переїхати до материкової частини України. Йдеться про будівництво житла і побудови в Києві комплексу мечеті.

Під час зустрічі Зеленський та Ердоган прийняли рішення створити новий формат українсько-турецького діалогу з політико-безпекових питань — щорічні зустрічі міністрів закордонних справ і міністрів оборони за формулою «два плюс два» (Квадрига).

Турецька Республіка вітає намір України приєднатися в статусі спостерігача до Організації ісламського співробітництва, а також відзначає інтерес України до взаємодії з Тюркською радою, — йдеться у спільній заяві президентів.

Під час візиту української делегації міністр оборони України Андрій Таран та міністр національної оборони Турецької Республіки Хулусі Акар підписали Рамкову військову угоду. Документ визначає напрями співпраці, порядок обміну розвідувальною інформацією, правове регулювання діяльності фахівців, відряджених кожною зі сторін, порядок вирішення спорів тощо.

Також Таран з головою Держагентства з питань оборонної промисловості Туреччини Ісмаїлом Деміром підписали Меморандум про проекти в галузі оборонно-промислових проектів. Меморандум окреслює наміри сторін започаткувати й імплементувати спільні проекти з будівництва бойових кораблів, БПЛА та всіх видів турбінних двигунів.

У свою чергу міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко підписав з Акаром протокол 12-го засідання міжурядової українсько-турецької комісії з торговельно-економічного співробітництва. Протокол фіксує досягнуті урядовими експертами домовленості, плани та завдання у сферах торгівлі, інвестицій, енергетики, транспорту та інфраструктури, а також у сфері митної політики.

Ми маємо спільну точку зору і щодо подальшої співпраці у сфері безпеки та оборони, зокрема безпеки на Чорному морі та реалізації євроатлантичного курсу України, — наголосив Зеленський після підписання двосторонніх документів.

В Турецькій Республіці заявили про підтримку перспективи членства України у Північноатлантичному альянсі та вітає визнання України як партнера з розширеними можливостями.

Глава держави додав, що саме співпраця у сфері оборонної промисловості є визначальною для розвитку стратегічного партнерства України з Туреччиною. «Також домовилися прискорити укладання Угоди про вільну торгівлю та вирішити всі проблемні питання, які зараз гальмують такий важливий процес», — наголосив Зеленський.

«Спектр нашого співробітництва простягається від туризму до співробітництва у галузі навчання — воно має багато втілень і дуже багато аспектів», — резюмував Ердоган.

Нагадаємо, 16 жовтня президент Володимир Зеленський разом з представниками кількох українських міністерств прибули з офіційним візитом до Турецької Республіки.

В інтерв’ю турецькому інфоагентству Demirören Володимир Зеленський зазначив, що запрошує до співпраці в рамках Кримської платформи Туреччину та Меджліс кримськотатарського народу.

Як повідомляли «Кримські новини», 14 жовтня український Кабмін підтримав підписання рамкової військової угоди з урядом Туреччини. Планується, що угода буде підписана під час візиту президента Володимира Зеленського до Турецької Республіки у період з 15 по 17 жовтня 2020 року.